Hettema tot 7 bij Vermaseren. Dit aantal is daarom belangrijk omdat men, naar mate er meer drukkleuren gebruikt worden, meer lijnsymbolen kan onderscheiden. Op ge- schiedeniskaarten, waarop men veelvuldig ontdekkingsreizen, grenzen en veldtochten weergeeft, is deze mogelijkheid tot onderscheiding belangrijk. Het weergeven van de hydrografie door middel van een blauwe tint blijkt nog geen gemeengoed te zijn. Wel bij Elsevier en Meulenhoff, niet bij Hettema en slechts gedeeltelijk bij Vermaseren. Bij Hettema zijn de kaarten zö overzichtelijk, dat ze ondanks de zwarte hydrografie toch duidelijk leesbaar blijven. Bij Vermaseren is dat niet steeds het geval. Beide laatste atlassen dragen ook de last mee van het grote aantal drukken: de uitvoering is niet homogeen en er zijn duidelijke stijlverschillen tussen de verschillende kaarten. Dit werkt onrustig, en wel het sterkst bij Vermaseren, waar tevens de grootte van de bladspiegel varieert, en de atlas met blanco bladen doorscho- ten is. Hettema's grote historische schoolatlas biedt een ruim en overzichtelijk kaartbeeld, aan de informatieve waarde waarvan echter door een vaak gebrekkige legenda en incon- sequent kleurgebruik afbreuk wordt gedaan. Er is slechts een geval van het naast elkaar plaatsen van een serie kaarten om een ontwikkeling uit te beeiden. Karteert men het ontwikkelingsproces op een kaart, dan draagt de kleurkeuze zelden bij tot de voorstelling van een verloop in de tijd. In de Atlas van de algemene en vaderlandse geschiedenis van Dr.B.A. Vermaseren staan tegenover een weinig uniforme en soms siechte uitvoering en een slordige legenda, consequente spelling van de aardrijkskundige namen en een verantwoord kleurgebruik. Het is de meest 'dynamische' atlas in de betekenis dat in deze atlas het meest bewegingen zijn weergegeven door middel van plastische pijlen, mogelijk door het grote aantal drukkleuren. Een aantal malen wordt door fraaie kaartseries de ontwikkeling van arealen 'filmisch' uitgebeeld. Elseviers historische schoolatlas geeft perfekt uitgevoerde kaarten en een overzich telijk kaartbeeld. Een groot aantal ontwikkelingskaarten verliest echter veel aan zeg- gingskracht door het beperkte aantal kleuren en tinten, hetgeen ook consequent associatief kleurgebruik bemoeilijkt. Bewegingen worden door zwarte pijlen aangege- ven, door hun aard kunnen deze niet te druk uitgevoerd worden, en geven daardoor geen al te dynamische indruk. De Meulenhoff historische atlas geeft door goede reproductie en goede legenda's duidelijke kaarten. Een aantal malen is er sprake van te weinig of te veel contrast tussen de verschillende tinten van een kleur, en is het schrift iets onduidelijk. In een groot aantal kaartseries wordt de ontwikkeling van arealen 'filmisch' aangegeven; er wordt ook veel van pijlen gebruik gemaakt, zelfs wordt er een signatuur gebruikt om het uitstralingseffect van revoluties weer te geven. SLOTOPMERKING Zie ook artikel Geschiedenis-kaarten in ditzelfde nummer. Mogelijk dankzij de hulp van de heer J.K.W. Niemeyer, student-assistent op de kartografische afdeling van het Geografisch Instituut te Utrecht. NOTEN 1. Uitg. Wolters-Noordhoff, Groningen - 20e druk, 1970./16,75. 2. Uitg. Elsevier NV, Amsterdam - 5e herziene druk, 1968./22,50. 3. Uitg. Tjeenk Willink, Zwolle - 20e druk, 1968./22,50. 4. Uitg. Meulenhoff NV, Amsterdam - 2e druk, 1969. 12,50. 632 K.N.A.G. Geografisch Tijdschrift V (1971) Nr. J

Kartografie | 1971 | | pagina 16