Besprekingen Nieuwe kaartbladen alsmede de redactionele inhoud is precies vastgelegd. Deelnemers aan de prijsvraag moeten deze redactionele inhoud opvragen bij de secretaris van de Kartografische Sectie, G.F. Willems, Zichtenburglaan 52, DEN HAAG. tel. 070-299180. (zie an. III 1971, p. 272) Uta Klaez, Aufbau und Entwicklung der G'öttinger Kartensammlung. Ein Beitrag zum Problem der Sondersammlungen an wissenschaftlichen Universalbibliotheken. Kartensammlung und Karten dokumentation, 7. Bundesforschungsanstalt für Landeskunde und Raumordnung. Selbstverlag. Bonn-Bad Godesberg 1970. 57 pp., 20 tabellen, 10 ill. Prijs DM 10,-. In deel 7 van de reeks publikaties Over kaartenverzamelingen en kaartendokumentatie onder redaktie van Prof. Dr. Em. Meynen wordt de kaartenverzameling van de Universiteitsbibliotheek te Göttingen behandeld. Deze verzameling is bekend bij kaarten-historici door het vele zeldzame en belangrijke materiaal uit de 16e eeuw, waaronder handschrift-portolaankaarten van Baptista Agnese en Joannes Oliva. In de beschrijving van de ontstaansgeschiedenis komen we o.a. de Schenking van Arthur Breusing uit 1887 van zijn atlassen verzameling (w.o. Ortelius' atlassen) tegen, evenals die van Bülow, uit 1736. Deze laatstgenoemde atlassenverzameling heeft de grondslag voor de kaarten verzameling gevormd. Het historisch overzicht biedt de ter zake kundige lezer veel informatie over o.a. nederlands materiaal in Göttingen. Zulke uitvoerige geschiedschrijvingen van bibliotheken zijn heel nuttig voor de onderzoeker die in een körte tijd een inzicht in de belangrijke collecties van een bibliotheek wil verwerven. In het hoofdstuk dat de periode 1945 tot heden behandelt vinden we de gebruikelijke informatie over aanschaf, beheer en katalogisering. De Universiteitsbibliotheek bezit thans 25 500 kaarten en 900 atlassen. Het meer op de moderne vakken gerichte Geographisches Institut van de Göttinger Universiteit bezit 10 000 kaarten en 352 atlassen. Het hoofdstuk over de moderne tijd en de zieh daarbij voordoende Problemen is nauwelijks interessant te noemen omdat wij deze stof in publikaties van andere herkomst ook aangeboden krijgen. Voor onze kennis van een van Duitsland's belangrijkste verzamelingen oude atlassen en kaarten is deze publikatie echter onmisbaar. C.K. TOPOGRAFISCHE DIENST 1. Opgave van het luchtfoto- en kaarteringsprogramma 1971 In het afgelopen zomerseizoen zijn luchtopnamen gemaakt ten behoeve van de kaartering van de volgende kaartbladen op de schaal 1:50 000: (zie bladwijzer). 15 Staveren 30 's-Gravenhage 16 Steenwijk 32 Amersfoort 20 Enkhuizen 37 Rotterdam 26 Harderwijk (met uitzondering van een groot gedeelte van Zuidelijk Flevoland) De luchtfoto's zijn opgenomen op de schaal 1 20 000; het formaat bedraagt 18x18 cm. Van deze opnamen kunnen afdrukken, vergrotingen en uitlichtingen worden geleverd. Topografische kaarten op de schaal 1:10 000 van dit gebied zullen in het tweede kwartaal van het jaar 1972 beschikbaar zijn. Onder bepaalde voorwaarden kunnen hiervan ook filmealques worden geleverd. Topografische kaarten op de schaal 1 25 000 en 1 50 000 van het betreffende gebied, zullen in de loop van het jaar 1973 worden gepubliceerd. 2. Een volledig vernieuwde Catalogus van Kaarten, uitgegeven door de Topografische Dienst, verscheen in juni 1971. In deze catalogus zijn körte beschrijvingen, kaartfragmenten en prijzen opgenomen van alle kaarten, die door deze dienst worden gepubliceerd. Tevens zijn gegevens opgenomen over kaarten welke worden uitgegeven door de Hydrografische Dienst, het Kadaster, de Meetkundige Dienst van Rijkswaterstaat, de Dienst voor de Waterhuis- 634 K.N.A.G. Geograflsch Tijdschrift V (1971) Nr. 5

Kartografie | 1971 | | pagina 18