W\ X o O Associatieve eigenschappen van kleuren en de weergave van de staatkundige toestand Een belangrijk hulpmiddel om de ontwikkelingsgang der historie te kunnen volgen is het steeds met dezelfde kleur aangeven van een bepaalde Staat. Door hun associatie liggen bepaalde kleuren voor de hand - Kerkelijke gebieden paars, Pruisen blauw (pruisisch blauw), de Islamitische wereld groen (heilige kleur), etc. Andere kleuren zijn ingeburgerd: Frankrijk paars, Groot-Brittannie rood. Door gebruik te maken van dergelijke associatieve eigenschappen en conventies, of door althans een bepaalde Staat in een geschiedenis-atlas steeds dezelfde kleur te geven, geeft men de kaartgebruiker bij de interpretatie een grote steun. Wordt de ene Staat of staatsvorm door een andere opgevolgd, dan kan men ook de tint van het grondgebied veranderen: Rusland vöör de revolutie groen aangeven en na 1917 rood. Het uitbeelden van de politieke afhankelijkheid van bepaalde gebieden wordt op verschillende manieren opgelost3door onderstreping van de naam van het gebied in de kleur van het dominerende land, door arcering of door een grensstrook in die kleur. Ook voor het weergeven van het ontstaan van staten zijn kartografische oplossingen uitgedacht: men kan in een gebied eerst alleen een volkerennaam plaatsen, in een volgend Stadium die naam met een arcering combineren, vervolgens met een vlakkleur, en tenslotte, wanneer er een gevestigde en stabiele maatschappij is ontstaan, ook duidelijke grenzen aangeven. Dit staatsvormingsproces kan men ook nog met behulp van de typografie verduidelijken, door het kaartschrift te laten evolueren van kleine letters in een bepaalde kleur tot meer officieel aandoende zwarte hoofdletters: FRAN KEN - Rijk der Franken - FRANKISCHE RIJK. Het gebruik van Symbolen Zoals dat ook bij andere deelgebieden van de thematische kartografie het geval is, heeft de geschiedenis-kartografie een eigen arsenaal van Symbolen opgebouwd. Naast de verschillende vormen van pijlen in bewegingskaarten (zie fig. 1) kan men beweging ook nog op andere wijze weergeven: door bijv. een aantal concentrische cirkels te plaatsen rond een punt van waaruit een bepaalde (ideologische) beweging zieh ver- breidt. Men imiteert zo de rimpeling die ontstaat als men stilstaand water beroert. Het is vooral voor verschijnselen uit de staatkundige geschiedenis dat er aparte Symbolen bestaan (zie ook fig. 2). ^AO ~LTLn_n Fig. 2. Symbolen voor geschiedenis-kaarten II K.N.A.G. Geografisch Tijdschrift V (1971) Nr. 5 623 Opstand Slagveld Blokkade Vesting Uitstraling v. revoluties Oorlogsterrein Verdedigingsmuur Stad waar een verdrag gesloten werd Verwoeste stad Front

Kartografie | 1971 | | pagina 7