is, en de oppervlakte daarvan, ook zowel absoluut als relatief. Omdat de inhoud van alle vier de atlassen uit kleinschalige overzichtskaarten en grootschalige detailkaarten bestaat, kan de kaartschaal hier geen onderdeel uitmaken van de kwantitatieve verge- lijking zoals in Simäks onderzoek van de grote wereldatlassen. Slechts twee van de vier atlassen, die van Meulenhoff en Elsevier, bezitten een register. Hierdoor was een kwantitatieve vergelijking van het aantal namen in de kaarten niet te realiseren. A. Regionale vergelijking In de voorwoorden van de verschillende atlassen heet het, dat het 'Europa-cen- trisme' van geschiedenis-atlassen dient te worden doorbroken. Bovendien wijst men op de toegenomen belangstelling voor Oost-Europa en voor de gemeenschappelijke Bene- lux-geschiedenis. Om te onderzoeken welk effect deze nieuwe opvattingen hebben op de inhoud van de atlassen, is tabel 1 opgesteld. De regionale onderverdeling die daarin gehanteerd wordt, is weergegeven in kaart 1. Er wordt dus onderscheiden: Europa, waarbij ook Noord-Afrika en het Nabije Oosten gerekend zijn, Azie, Afrika, Australie en Amerika. Onderaan in tabel 1 Staat aangegeven het percentage van het totale kaartmateriaal van de kaarten die onder- werpen uit de vaderlandsche geschiedenis van de Benelux-landen behandelen. Hiertoe rekenen we kaarten gewijd aan Nederland, Belgie en Luxemburg, Kongo Kinshasa, Indonesie, Suriname en de Antillen. Kaarten van de gehele wereld of van verschillende werelddelen samen worden bij de groep 'gehele wereld' ondergebracht. Oude kaarten en diagrammen zijn in tabel 1 niet meegerekend. Uit deze gegevens blijkt dat het met het doorbreken van het 'Europa- centrisme' nogal tegenvalt. Zowel qua aantal als qua oppervlak schommelt het percentage van de aan Europa gewijde kaarten om de 75%. Bij de Meulenhoff atlas is dit het laagste, nl. 68%. De belangstelling voor de andere werelddelen samen is hier dan ook het grootste: K.N.A.G. Geografisch Tijdschrift V (1971) Nr. 5 625 1KWANTITATIEVE KARTOGRAFISCHE BEOORDELING KAART 1- Regionale indeling voor de beoordeling van de atlasinhoud. AMERIK, Antillen 'AFRIKA' Suriname Indonesie"

Kartografie | 1971 | | pagina 9