forms the watershed between the Essequibo and the tributaries of the Amazondecreases rapidly in height to the East ward". Deze Brown had in dat jaar ongeveer 25 mijl ten oosten van de Essequibo, de New River ontdekt, welke in haar loop een frappante overeenkomst vertoont met Schom- burgk's eerste voorstelling van de Corantijn of Curitani (in 1841). Ook de hiervoor genoemde kaart van Sanders uit 1720 suggereert de aanwezigheid van de Corantijn (alias New River). Uit het voorgaande kan dus worden afgeleid, dat het Acaraigebergtehoofdzakelijk ten westen van de New River (Bov. Corantijn) is gelegen. Bij resolutie van 5 mei 1965 No. 4626 G.B. No. 45 wordt de New River vernoemd tot Boven Corantijn. Het is daarom dan ook merkwaardig, dat de Gouvernements-Landmeter W.L. Loth op z'n kaart van 1889 het Acarai gebergte plaatst ten oosten van de door Schomburgk in Corantijn omgedoopte Coeroenie, terwijl hij (Loth) op zijn kaart van 1899 dit gebergte een zetje naar het westen geeft en het plaatst tussen de Coeroenie en de New River. Voor deze verplaatsingen werden nergens waarnemingen of opmetingen aange- troffen, die zulks rechtvaardigen. Men kan hieruit concluderen, dat Loth als officiele Gouvernementsambtenaar niet op de hoogte was gebracht van de bevindingen van Schomburgk en Brown. In z'n verslag van de Toemoekhumak-expeditie van 1908, wijst C.A. de Goeje reeds op deze dwaling, evenals C.C. Kayser in z'n verslag van de Corantijn-expeditie in 1912. Nog merkwaardiger is de uitgifte van een kaart in 1913 door Alleyne Leechman en gevoegd bij The Britisch Guiana Handbook, waarop de driehoek gevormd door de New K.N.A.G. Geografisch Tijdschrift VI (1972) Nr. 2 187 schaal 1:3000.000 km. - B/BG/92- SIERRA N (Schombo'^

Kartografie | 1972 | | pagina 13