River en de Coeroenie in het zuiden wordt afgesloten door de 'Sierra Acarai'. Gebrek aan exakte gegevens en de gewoonte klakkeloos te copieren moeten hiervan de oorzaak zijn. Ook F.E. Spirlet (hoofd van de opnemingsbrigade in Suriname) plaatst het Acarai gebergte tussen de New River en de Coeroenie op z'n overzichtskaart van 1927 (schaal 1:800 000). Als echter in 1930 de kaart (in 16 bladen schaal 1200 000) van Bakhuis en de Quant wordt uitgegeven, wordt de aanduiding 'Acarai gebergte' geheel wegge- laten. De grensmetingen tussen Guiana (voorheen Britisch Guiana) en Suriname enerzijds en Brazilie anderzijds in de dertiger jaren van deze eeuw, brachten aan het licht, dat tussen de bronrivieren van de Rio Branco en die van de Essequibo een bergketen lag ter lengte van ongeveer 60 km met hoogten varierend tussen 1009 en 540 m. Naar het oosten gaande sluit hierop aan een zieh over ongeveer 100 km strekkende bergketen met toppen tussen 700 en 500 m, de waterscheiding vormende tussen de Essequibo en New River enerzijds en de bronnen van de Rio Mapuera en Cafuini anderzijds (zie kaartbijlage). Aan deze aaneengesloten reeks van bergen waarvan het meest oostelijke punt ligt nabij de oostelijke bronkreek van de New River, blijkens recentere waarnemingen op ongeveer 58° W.L. van Greenwich (punt B-BG/92 van het verslag van de gemengde grens-commissie Brazilie Brits-Guiana) past de aanduiding 'gebergte' volgens bestaande normen. Zij moet derhalve als enige bergketen in die contreien het 'Acarai' gebergte zijn. Het landschap ten oosten van dit punt (B/BG/92), längs de grens met Brazilie, vertoont geen verdere verhogingen tot aan de Murikreek, een bronkreek van de Oronoque rivier, welke een zijtak is van de New River (Bov. Corantijn). Aldaar treft men een gebergte ter lengte van ongeveer 25 km met een 6-tal toppen tussen 900 en 600 m (boven zeespiegel gemiddelde terreinhoogte is daar 250 300 m) (B/BG 109 B/BG 113). Bijgaande foto, in pal zuidelijke richting genomen vanuit een vliegtuig, precies boven de samenvloeiing van de Oronoque-rivier en Murikreek, toont het gebergte waarin de zes toppen duidelijk te onderscheiden zijn. Op de C.B.L.-bladen evenals op schoolkaarten en atlassen wordt dit gebergte, ten onrechte met de naam 'Acarai' aangeduid. Nuchterheid en de expeditie verslagen echter gebieden deze naam te reserveren voor het 6 x grotere gebergte ten westen van de New River (Bov. Corantijn). Het is aan de naamgevings-commissie voor dit kleinere gebergte een passende naam te bedenken. J.B.Ch. Wekker, Hoofd Centraal Bureau Luchtkaartering, Suriname. K.N.A.G. Geografisch Tijdschrift VI (1972) Nr. 2 189

Kartografie | 1972 | | pagina 15