Het is zeker een resultaat van de vergaande ontwikkeling van de Sovjetkartografie dat de nadruk van de grootschalige topografische kartografie (het grootste deel van de ekonomisch ontwikkelde gebieden is nu op de schalen 1:10.000 en 1:25.000 gekarteerd) overgaat op de kleinschalige thematische kartografie. ONDERWIJS De ontwikkeling van het kartografie-onderwijs geeft een beeld van het grote belang dat men in de USSR hecht aan de kartografie. Er werd direkt in 1917 ophet Instituut voor het Kadaster in Moskou een geodetische fakulteit geopend. In 1923 startte daar een opleiding voor kartografische ingenieurs, de eerste universitaire opleiding voor kartografen ter wereld. In 1929 begon men aan de universiteiten van Moskou en Leningrad geografisch-kartografen op te leiden sedertdien zijn er in de USSR opleidingen gevestigd voor kartografische ingenieurs te Moskou (het MIIGAiK) en Novosibirsk, en opleidingen voor geografisch-kartografen te Moskou, Leningrad, Kiev en Irkoetsk. Alleen al aan de universiteit van Moskou studeren jaarlijks ca 10 Studenten af in deze geografisch-kartografische studierichting. Wellicht de beste illustratie van wat men in de USSR in 50 jaar bereikt meent te hebben, is de vergelijking die Salisjtsjef maakt tussen het Russische en het Amerikaanse onderwijssysteem, na een bezoek aan de Verenigde Staten.1 2 Hij vindt dat er daar ondanks de hoge kwaliteit van de uitrusting siechte kaarten gefabriceerd worden, siecht in de zin van een geografisch arme inhoud. Hij wijst hierbij op de summiere gegevens op topografische kaarten over de vegetatie, het relief en de bevolkingscentra. Dit zou te wijten zijn aan het feit dat men in de USA pas tijdens de Tweede Wereldoorlog, dus een kwart eeuw later dan in de Sovjetunie, belangstelling kreeg voor de kartografie. Als nadelen van het Amerikaanse onderwijssysteem noemt Salisjtsjef de extreme versnippering van de kartografische opleidingen, het feit dat de topografen er niet geografisch geschoold worden, en dat bij de opleiding van geografen veldwerk- methoden voor het samenstellen van topografische en thematische kaarten worden verwaarloosd. Dit moeten dus allemaal gebieden zijn waar in de Sovjetunie juist wel de nadruk op wordt gelegd. *Drs F.J. Ormeling, Geografisch Instituut RU Utrecht. De auteur is Drs J. de Vries te Paterswolde veel dank verschuldigd voor de uitgebreide aanvullende informatie. NOTEN 1. Bagratoeni, A.P., Specialisering van de produktie van de kartografische fabrieken. (Russ.) In: Geodezija i Kartografija 1970-10. 2. Dijkstra, W., Atlaskartografie in de Sovjetunie. In: Geografisch Tijdschrift Vol. XVIII, 1965. 3. Kellner, J.G., Nikisjov, M.I., De realisering van een serie thematische kaarten van de USSR als een belangrijke taak van de Sovjetgeografie en kartografie. (Russ.) In: Izvestija Akademii Nauk, Serija Geogr., 1970-6. 4. Korovitsyn, V.P., Saushkin, Yu.G., Social-economic maps of recent Soviet regional atlases. In: Soviet Geography Vol. VII no 6, 1966. 5. Lehmann, S., Neuere sowjetische Regionalatlanten. In: Untersuchungen zur thematischen Kartographie II, Band 64 Veröffentl. der Akademie für Raumforschung und Landesplanung, Han nover 1971. 6. Lenin, V.l., Brieven betreffende de voorbereiding van de uitgaven van geografische atlassen. (Russ.) In: Verzamelde werken van Lenin (Leninskij Sbornik) XX, Moskou 1932. 7. Leont'yef, N.F., Sorne achievements and problems in Soviet cartography. In: Soviet Geography Vol. XI no 4, 1970. Uitgebreide bibliografie. 8. Nikishov, M.I., Terekhov, N.M., 50 Years of Soviet cartography. In: Canadian Cartography Vol. 5 no 2, 1968. 9. Paslawski, J., Plannen van de Sovjetunie aangaande de publikatie van geografische atlassen en K.N.A.G. Geografisch Tijdschrift VI (1972) Nr. 4 399

Kartografie | 1972 | | pagina 17