KARTOGRAFIE Kartografische implikaties van de planekonomie 50jaar Sovjetkartografie Sedert de stichting van de Sovjetstaat in Rusland heeft de kartografie in dat land gewerkt volgens de direktieven van de plannen door middel waarvan men de ekonomische opbouw van het land ter hand nam. Om de invloed van deze aanpak volgens het plan en de straffe centralistische leiding daarbij op de kartografische produktie na te gaan, wordt in dit artikel de ontwikkeling van de Sovjetkaarten gedurende de laatste 50 jaar gevolgd. De ideeen van de Sovjetleiders (die in 1917 de macht overnamen en rond 1922 tijd kregen voor andere zaken dan oorlog voeren) waren van de aanvang af zeer uitgesproken over het doel en het gebruik van de kartografie: naast militaire doeleinden waren dat ekonomische vooruitgang en Propaganda. Vaak gingen deze twee laatste ook samen. V.l. Lenin richtte op 15 maart 1919 een Staats Geodetische Dienst op, die na de stichting van de Unie van Socialistische Sovjetrepublieken in 1922 de naam Glavnoje Oepravlenije Geodezii i Kartografii (GUGK, Hoofdbureau voor Geodesie en Karto grafie) zou krijgen. Deze dienst werd opgericht „voor de bestudering van het territoir van de republiek uit topografisch oogpunt, om de produktieve krachten van het land weer op te richten en te ontwikkelen".14 Lenin bewerkstelligde hiermee de een- wording van alle kartografische en geodetische organisaties van de republiek evenals de koördinatie van hun aktiviteiten. Hij gaf de nieuwe instantie tegelijk haar programma: realisering van een systematische topografische opname van het gehele land en organisatie van het wetenschappelijk onderzoek en onderwijs in de geodesie en kartografie. De opmerkingen die Lenin in brieven en dekreten over de kartografie maakte6 worden nog steeds aangehaald in alle Sovjetpublikaties op kartografisch gebied. Hij definieerde daarin de methodologische fundamenten van de Sovjetkartografie, waarbij hij volledigheid, doelmatigheid en de weergave van de verschijnselen in hun historische ontwikkeling eiste, en bovendien hamerde op het belang van ideologische kaarten.18 Verder wees hij op het nut van visuele hulpmiddelen, waaronder kaarten, voor de verbreiding van kennis onder het volk en voor de politieke opvoeding7. Het gebruik van alle mogelijke grafische hulpmiddelen is in deze periode een kenmerk geweest van de propaganda voor de kommunistische ideeen in Rusland net zoals nü in China het stripverhaal bij de propaganda te hulp geroepen wordt. De Russen zijn zieh goed bewust geweest van de kommunikatie-kracht van de kaart. Een voorbeeld hiervoor zijn de 'agitatsionno-propagandistskoj karty' (de propagan distische agitatie-kaarten) die gebruikt worden bij het mobiliseren van de volksmassa's voor de grootse projekten die de Sovjetstaat aan gaat pakken. Dit geldt bijv. voor het plan tot elektrificering van het land (GOELRO-projekt ca 1920), een stokpaardje van F.J. ORMELING* DE INVLOED VAN LENIN K.N.A.G. Geograßsch Tijdschriß VI (1972) Nr. 4 385

Kartografie | 1972 | | pagina 3