Lenin, waarvoor op diens aandringen de eerste planningskaarten verschijnen, die de mensen tonen waar er geböuwd gaat worden en men kan komen werken. Lenin geeft hierbij tot in details aan hoe de kaart eruit zou moeten zien2 0 Het Gosplan, het in 1921 gestichte Staatsplanbureau, heeft al direkt kaarten nodig met gegevens waarop men de optimale indeling in ekonomische regio's kan baseren. Er is namelijk een te grote diskrepantie tussen de uit de tsaristische tijd stammende administratieve indeling en de geplande ekonomische ontwikkeling onder het socia- lisme. Er komt een indeling in ekonomische gebieden (regio's) tot stand, met karakteristieke rechtlijnige grenzen, gebaseerd op ekonomische kenmerken die in opdracht door plaatselijke organisaties zijn gekarteerd, en op de Dasimetritsjeskaja Karta Evropejskoj Rossii, een kaart van de bevolkingsdichtheid volgens homogene gebieden van V.P. Semenov-Tjan-Sjanskij10. Op haar beurt leidt deze regionalisering weer tot het kartografisch afbeelden van de nieuwe regio's: ekonomische en politiek- administratieve kaarten en atlassen van gewesten en unie-republieken. Volgens Soechov2 1 was voor de Eerste Wereldoorlog slechts 10 procent van het land topografisch gekarteerd, op de schalen 1:21.000, 1:42.000, 1:126.000, 1:210.000 en 1:420.000. Dit betrof bovendien nog voornamelijk de grensgebieden die Rusland na de oorlog af moest staan. In 1923, op een konferentie gewijd aan de produktieve krachten (hiermee worden de arbeiders en de produktiemiddelen bedoeld) besloot men tot een nieuw programma van topografische kartering. De bedoeling hiervan was een inventarisatie van het fysisch milieu en de grondstoffen, nodig voor een verantwoorde planning. Dat nieuwe programma hield het overgaan in op een metriek stelsel van schalen (daarvoor waren de opmetingen op de werst gebaseerd geweest). De kaarten die men ging vervaardigen hadden de schalen 1:25.000, 1:50.000 en 1100.000; later karteert XYA. A- A'. LUMATbKÖ (195 7) Fig.l. Fragment van een postzegel met een waarde van 4 kopeken, uitgegeven in 1967 ter gelegenheid van het 50-jarig jubileum van de oktoberrevolutie. De postzegel toont een schilderij van L.A. Sjmat'ko, 1957 waarop Lenin Staat afgebeeld voor de kaart van het GOELRO-projekt. EERSTE UITWERK1NG VAN DE REGIONALISF.RING DE TOPOGRAFISCHE KAARTEN 386 K.N.A.G. Geograßsch Tijdschrifl VI (1972) Nr. 4

Kartografie | 1972 | | pagina 4