Uit de tijdschriften ländisch o.a. leest: sch am Wortanfang sk (Schiphol) en: v w (Venlo). Het register van de op de atlas voorkomende namen leverde na onderzoek een gunstig resultaat op. Summa summarum: een groots stuk werk dat op school de mogelijkheid vergroot tot gevarieerd en vruchtbaar onderwijs. A.H.F. BREDEMEIJER Automatic Cartography and Planning. Experimental Cartography Unit, Royal College of Art, Londen. Architectural Press, Londen 1971. 30,5 x 21,5 cm, 232 pp.. fign. Prijs£ 8.50. Dit boek, samengesteld onder redaktie van David Bickmore en de Experimental Cartography Unit van het Royal College of Art, Londen behandelt de nieuwe technieken van de kartografie toegepast in de ruimtelijke ordening (planning). Met als voorbeeld East Anglia worden de metho- den beschreven waarop statistische gegevens dmv. Computer en tekenautomaat in kaarten omgezet kunnen worden. We hebben in dit boek toegang tot de praktische ervaringen opgedaan tijdens de experimenten met automatische kaartvervaardiging t.b.v. planning. Niet alleen ervaringen met pro- grammeren en technische apparatuur, maar ook met kosten en tijd die aan de resp. automatische kaarteringen verbonden zijn. Het boek bestaat uit twee delen: een technisch gedeelte van ca 110 blz. en een catalogus-gedeelte van ca 1 20 blz., dat uit een lijst bestaat van alle Britse Overheids- en semi- overheidsdiensten waar statistische gegevens voor de 'regional planning', geschikt voor kaartering, beschikbaar zijn. Blijkbaar is dit boek vnl. voor Britse lezers geschreven. Toch wil ik ook Nederlandse collega'saan de diensten en wetenschappelijke instellingen waar de planologie bedreven wordt aanraden zieh dit boek aan te schaffen. Want de unieke gelegenheid om uit de thans reeds onoverzienbare hoeveelheid literatuur over automatische kartografie een precies op maat gesneden handleiding voor de pianologische kaarteringsmethoden te kunnen aanschaffen mag men niet onbenut laten. Er worden een twintigtal methoden voor de vervaardiging van statistisch-thematische kaarten behandeld, alle toegelicht met reproduktie van de kaarten in kleuren, waaronder de schrijfmachine- kaarten (line-printer maps) en kaarten, getekend op de automaat (plotter). Kennis van de begin- selen van de informatie wordt verondersteld. Er worden echter geen programma's vermeld. Programma's, ontwikkeld en gebruikt in de Experimental Cartography Unit zijn in een tweede publikatie (ook van de ECU) door T. Lang opgenomen (prijs 20-). De aan het eind in appendix 2 opgenomen 'Standard format for the exchange of cartographic data' verdient internationale aandacht. In het hier besproken boek worden uitsluitend concrete zaken behandeld. Geen theorie,geen speculatieve beschouwingen. Dit is een van de zeer zeldzame publikaties, die, geschreven in een glasheldere stijl, bestand is tegen de strengste vorm van 'close-reading'. Ook die Verdienste maakt het tot een aanbevelenswaardig boek voor publicisten onder pianologen. C.K. Verzorgd door F.J. ORMEL1NG Jr, Geografisch Instituut Rijks Universiteit Utrecht Allgemeine Vermessungsnachrichten, Vol. 78, no 1Januar 1971, bevat een serie artikelen over de wereldkaarten 1:1.000.000, 1:2.500.000 en de Deutsche Weltkarte 1:5.000.000, van resp. R. Böhme, K.-H. Meine en A. Hanle. Heft 6, Juni 1971. W. Beck - Generalisierung und automatische Kartenherstellung. Beck doet een aantal proeven met automatische generalisering van punt- en lijnelementen op topografische kaarten van verschillende schalen. Annais of the Association of American Geographers, Vol. 61, no 2, june 1971. G.F. Jenks en F.C. Caspall - Error on choroplethic maps - definition, measurement, reduetion. lloe kunnen we de communicatie d.m.v. choropleeth-kaarten verbeteren door het optreden van fouten hierbij te minimaliseren? Area, Vol. 3, no 3, 1971. P.F. Dale - Childrens reactions to maps and aerial photographs. Tests met schoolkinderen wijzen erop dat kinderen objecten beter aan de hand van luchtfoto's dan van kaarten kunnen identificeren. 512 K.N.A.G. Geografisch Tijdschrifi VI (19721 Nr. 5

Kartografie | 1972 | | pagina 18