Bulletin de l'Association de Geographes frangais, no 379-380, mars/avril 1970. M.Th. Gambin - L'automatisation: une ere nouvelle pour la cartographie. Pleidooi voor het gebruik van de Computer in alle stadia van de kartering. Bulletin of the Geography and Map Division, Special Libraries Association, no 82, december 1970. H.J. Steward geeft in dit nummer een overzicht van de moeilijkheden bij het weergeven van nederzettingen op atlaskaarten: The error factor and the depiction of Settlements on maps. The Bulletin of the Society of University Cartographers Het zomernummer van 1971 is uit (Vol 6, no 1) bevat 121 pp. met nuttige informatie., Belangrijk zijn met name artikelen van J.J. Foster en W. Kirkland - Experimental studies of map typography en van P. Bollard - Analysis of a cartographie experiment in choropleth mapping with two variables graded into four intervals. Hij geeft aan hoe men in een choropleethkaart twee verschijnselen gelijktijdig weer kan geven, door gebruik te maken van een combinatie van grijswaarden en grein. Canadian Cartographer, Vol. 8, no 1, june 1971. G.A. McKay en M.K. Thomas - Mapping of Climatological elements. Over de ontwikkeling van de verschillende typen van klimaatkaarten. K. Greenberg en H.R. Mertens - A map of Toronto's waterfront. Dit artikel met kaartbijlage behandelt de werkwijze van een actiegroep die, om een stadswijk nieuw leven in te blazen, een kartering uitvoert van de recreatiemogelijkheden van deze wijk. Resultaat is een van de leukste kaarten van 1971. Erdkunde, Band XXV, Heft 1, maart 1971. A. Wenzel - Vorschläge zur kartographischen Darstellung der Industrie in grossen, mittleren und kleinen Massstäben. 12 pp., literatuuropgave en kaartenbijlage; uitputtend behandeld met goede illustraties. Geographical Review, Vol. 60, no 4, Oktober 1970. J.L. Morrison - A link between cartographie theory and mapping practise the nearest neighbour statistic. 15 pp. Behandelt methoden ter controle van door de tekenautomaat vervaardigde choropleethkaarten. Geographische Berichte, Vol. 58, Heft 1, 1971. W. Stams - Die Weltkarte 1:2,5 Millionen - Entwicklung, gegenwärtiger Bearbeitungsstand und Perspektive aus geographischer und karto graphischer Sicht. 21 pp. met zeer uitgebreide literatuuropgave. Geographische Zeitschrift, Vol. 59, no 2, 1971. K.E. Fick - Die kartographische Darstellung wirtschaftsgeographischer Sachverhalte im 18.Jahrhundert. Behandelt het werk van Matthäus Seuter, ca 1730. Kartographische Nachrichten, 1971, 4. K. Fricke - Die neue Stadtkarte Hannover 120.000. Over ontwikkeling en actualisering van deze stadskaart, met produktieschema's voor vervaardigen van de kleurproef en drukplaat. Vol. 21, Heft 2, April 1971. Pape - Kleinmassstäbliche Luftbildkarten, Voraussetzungen und Möglichkeiten. Pape toont aan dat in een vegetatiearm gebied als Saoedi-Arabie luchtfotokaarten op de schaal 1100.000 nog bruikbaar zijn; W.-D. Rase en T.K. Peucker - Erfahrungen mit einem Computer-Programm zur Herstellung thematischer Karten. Auteurs beschrijven hun ervaringen m.b.t. tijd, kosten en resultaten met het Symap-systeem (vervaardiging van choroplethen en isoplethen d.m.v. een line-printer). Vol. 21, Heft 5, Oktober 1971. U. Freitag - Semiotik und Kartographie. Über die Anwendung kybernetischer Disziplinen in der theoretischen Kartographie. Over de ontwikkeling van de theore tische kartografie (kartologie), en de resultaten van een toepassing van begrippen en indelingen van de informatica op de kartografie. Petermanns Geographische Mitteilungen, Vol. 114, no 1, 1970. W. Pillewizer Thematische Aufnahmekarten und topographische Kartierung. P. wil de produktie van thematische kaarten ook aan de Top. Diensten toevertrouwen om op die manier meer eenheid in de legenda's te krijgen. R. Ogrissek - Karten-gestaltung, Wissensspeicherung und Redundanz. Onderzocht wordt de mogelijk- heid van de toepassing van de uitkomsten van de Informatica op de kartografie. In no 2 vergelijkt Prof. E. Lehmann de nationale atlas van de DDR met andere nationale atlassen. Polski przeglad Kartograficzny, Tom 3, 1971, 1. F. Uhorczak geeft in dit nummer een over zicht van de kartografische werkzaamheden van de grote Poolse kartograaf Eugeniusz Romer (1871-1954) die in 1922 als eerste een kartografisch tijdschrift uitgaf. veel bijdroeg tot de schoolkartografie en in 19.16 een geografisch-statistische atlas van Polen publiceerde. T. Michalski geeft in hetzelfde nummer een overzicht van het ontstaan van de wereldkaart 12.500.000. K.N.A.G. Geograßsch Tijdschrift VI (1972) Nr. 5 513

Kartografie | 1972 | | pagina 19