In Europa startte men al lang geleden met het vervaardigen van fotokaarten. Spoedig na het beschikbaar komen van luchtfotobeelden, omstreeks 1930, werden in Nederland al incidenteel fotokaarten, door toepassing van ontschranking, samen- gesteld. In Zweden ging men echter verder en startte al spoedig met het systematisch vervaardigen van fotokaarten door het publiceren van de 'Ekonomisk Karta', een officiele (foto)kaart op de schaal 1:10 000. Deze kaart, die vooral voor de ruimtelijke ordening een belangrijke grondslag vormt, wordt thans voor meer heuvelachtige gebieden samengesteld met behulp van orthofoto's. De verbeteringen, die men gedurende de laatste jaren in de produktie heeft aangebracht, worden beschreven door Johansson (10). Hij vraagt daarbij vooral aandacht voor de interpolatie van de, reeds eerder genoemde 'drop lines', en voor de direkte vervaardiging van hoogtelijnen in de GZ-1 orthoprojektor van Zeiss Ober kochen. De beschreven techniek betekent een belangrijke stap voorwaarts met betrekking tot de konstruktie van hoogtelijnen uit 'drop lines'. Ook de kleuren van deze Zweedse fotokaart worden besproken. In het begin gebruikte men drie kleuren: grijs voor het fotobeeld, zwart voor het lijnenbeeld en de administratieve grenzen en geel voor het grondgebruik. Thans heeft het fotobeeld een groene kleur en sinds 1961 is bruin toegevoegd voor de hoogtelijnen, die met een interval van 5 meter worden gegeven. In dit zeer interessante artikel wordt eveneens een vergelijking gegeven van de produktiekosten bij het vervaardigen van fotokaarten met behulp van mozai'eken en van orthofoto's. Johansson merkt op dat de invoering (rond 1964) van de orthofoto een geweidige vooruitgang heeft gebracht in de nauwkeurigheid van het kaartbeeld. De kaartherziening is natuurlijk ook een vraagstuk dat in Zweden de aandacht heeft. Kaasila, werkzaam bij het bekende Zweedse instituut 'Rikets Allmänna Kartverk' (RAK), legde in een stereokaarteerapparaat een fotopaar van opnamejaar 1968 en toonde aan dat het mogelijk is om deze nieuwe foto's om te vormen tot orthofoto's met behulp van reeds 10 jaar eerder getekende profielen. Dit opent wellicht goede mogelijkheden voor snelle kaartrevisie. In Belgie heeft zieh de laatste jaren op het gebied van de vervaardiging van orthofotokaarten een opzienbarende ontwikkeling voorgedaan. De firma Aero Survey, onder leiding van Bonne, produeeert thans fotokaarten op de schaal 1:10 000 en hoopt binnen zeer körte tijd een totale bedekking van het land gereed te hebben. De produktie van de kaarten (in offset gedrukt) is geheel in handen van deze particuliere firma. Als de plannen worden verwezenlijkt, zullen de kaarten elke 3 jaar worden herzien. Fotokaarten, op dezelfde schaal als in Belgie, 1:10 000, zijn ook gemaakt in Zuid Afrika door de Trigonometrical Survey' te Pretoria en eveneens in offset gedrukt. Om fotokaarten te kunnen drukken moet het halftoon fotobeeld worden gerasterd. Een sterk aanbevolen rasterdichtheid daarvoor is 80 lijnen per cm. De Zuid Afrikanen RECENTE ONTWIKKELINGEN OP HET GEBIED VAN DE FOTOKAARTPRODUKTIE (1968-1972) 498 K.N.AG. Geografisch Tijdschrifl VI 1972) Nr. 5

Kartografie | 1972 | | pagina 4