Sprekende over recente resultaten, vergelijken zij de beeiden geproduceerd met de kathodestraalbuis zoals bij de B8-Stereomat of bij de UNIMACE met die, welke uit de instrumenten komen gebaseerd op optische projektie zoals de Zeiss GZl-orthoprojek- tor. Daarbij wordt gesteld dat, hoewel de eerstgenoemde apparaten een heel goed produkt leveren, de optisch werkende instrumenten "nooit gemist zullen kunnen worden. Speciaal gebieden waarin de automatisch korrelerende instrumenten moei lijkheden geven (dicht bos, vlakke terreinen met laag fotografisch contrast en gebieden met uitzonderlijk steile hellingen) zullen met optische projektie moeten worden bewerkt. Ze bepleiten beide soorten apparaten ter beschikking te hebben. Lawrence en Powell merken terecht ook nog op, dat de orthofotokaarten wezenlijk kunnen bijdragen tot verhoging van de planimetrische nauwkeurigheid van 'Pictomaps'. In Nederland worden reeds lang fotokaarten vervaardigd voor speciale doeleinden, zoals waterstaatswerken, ruilverkaveling, regionale planning, vervaardiging van topo- grafische kaarten enz. In zijn openbare les (28) breekt Vap Wely nog eens een lans voor dit onderwerp en eiders (29) geeft de schrijver dezes een inleiding over orthofotoproduktie en toepassingen van fotokaarten voor verschillende doeleinden. Ondanks het feit, dat in Nederland naast de kadastrale kaarten, de technische kaarten vervaardigd door Rijkswaterstaat en de grote gemeenten, en de vele kaarten gemaakt door provinciale diensten ook de officiele kaartseries van de Topografische Dienst op de schalen 1:10 000 en kleiner beschikbaar zijn voor alle belangstellenden, bestaat er toch ongetwijfeld interesse voor 'up-to-date' fotokaarten op de grotere schalen, zoals 1:10 000 en 1:5 000. De gegevens, thans benodigd voor pianologische doeleinden, moeten zo recent mogelijk zijn. Deze kunnen voor een groot deel uit deze fotokaarten worden afgeleid. Een werkgroep van de Rijkscommissie voor Geodesie heeft een onderzoek gedaan naar de behoefte aan fotokaarten in Nederland en hieruit kwam naar voren dat er bij het overgrote deel van de ongeveer 70 instellingen, die in het onderzoek waren betrokken, wel degelijk de wens bestaat om over fotokaarten te kunnen beschikken. De schalen die het meest genoemd werden liggen tussen 1 10 000 en 1 5000. In West-Duitsland heeft zieh op het onderhavige gebied een wel heel opmerkelijke ontwikkeling voorgedaan. Schweissthal, een van de grote voorvechters van dit kaarttype, zegt (20) dat de nadelen van fotokaarten, zoals de moeilijkheid van interpretatie en onnauwkeurigheid van de hoogtelijnen afgeleid uit 'drop lines', ver worden overtroffen door de voordelen, zoals snelle produktiemogelijkheid, läge; kosten en toepassing van nieuwe automatische werkwijzen. Hij meent dat in Duitsland voor heel grote gebieden de 1:5000 fotokaart de 'Grundkarte' zou kunnen vervangen. Ten aanzien van de reeds eerder vermelde läge nauwkeurigheid van de hoogtelijnen, gekonstrueerd uit de 'drop lines' van de orthofotoscoop, kan nog worden verwezen naar een zeer recente ontwikkeling in Canada, beschreven door Blachut (2). De bovengenoemde, door Schweissthal aangestipte ontwikkeling, heeft zieh in de laatste jaren wel degelijk voltrokken, zoals uit een artikel van Voss (26) in detail te lezen is. Hij schrijft, dat in 1968 uit het totaal van 8634 bladen op de schaal 1:5000, dat Nordrhein-Westfalen bedekt, er pas 1105 bladen beschikbaar waren als geheel volledige lijnenkaarten (planimetrie en hoogtelijnen), 4473 bladen waren alleen planimetrisch gekaarteerd en 2747 bladen als kadastrale kaarten. De overige 309 bladen waren in het 5 00 K.N.A. G. Geografisch Tijdschrift VI 1972) Nr. 5

Kartografie | 1972 | | pagina 6