geheel niet beschikbaar. Thans worden honderden bladen per jaar in de vorm van fotokaarten op de schaal 1:5000 vervaardigd om in de grote behoefte te voorzien. Krauss en Pape schrijven ook daarover (11 en 16) en bespreken de voortgang in de produktie. De meeste fotokaarten in Nordrhein-Westfalen zijn beschikbaar als lichtdrukken. Ook offsetdruk wordt, zij het op kleinere schaal, toegepast. Ook in Frankrijk worden vele fotokaarten vervaardigd en daarover bericht vooral Dubuisson (6). In vele landen en op vele terreinen worden fotokaarten toegepast. Kadastraal vervullen ze op bepaalde plaatsen reeds een belangrijke rol (22 en 29), verder bij de ontwikkeling van de natuurlijke hulpbronnen (21), bij 'integrated survey' (7), in de geografie (12) en bij de automatisering van kaarteringsmethoden (9). Voor belangstellenden in de bosbouwkunde is vooral het artikel van Voss (27) over de toepassing van de fotokaarten bij de bosbouw in Nordrhein-Westfalen interessant. Hij meldt daarin dat voor grote gebieden, waar de Grundkarte 1:5000 nog niet beschikbaar was. fotokaarten zijn gemaakt met behulp van ontschranking of orthofotoprojektie. De grootte van de produktie en de vaststelling van de gebieden, welke in kaart moesten worden gebracht, werd bepaald door de (betalende) geinteresseerde organisa- ties. Deze zijn vooral werkzaam in bosbouw, ruimtelijke ordening, wegenaanleg en ruilverkaveling. Het ligt in de bedoeling de betreffende bladen elke 10 15 jaar te herzien. Voss berekende dat de toepassing van de fotokaarten in Nordrhein-Westfalen een vermindering in de produktiekosten van 20-35% gaf. Hij bepleit dat bij de reproduktie van fotokaarten de offsetdruk door alternatieven als zeefdruk, 'Remak', '3M-color- in-color', 'Gevaproof en 'Watercote' zou kunnen worden vervangen. DE REPRODUKTIE VAN FOTOKAARTEN De toepassingsmogelijkheden van fotokaarten worden in hoge mate bepaald door de kwaliteit van het gereproduceerde fotobeeld. In de gehele produktie en reproduktie moet dan ook getracht worden de maximale informatie uit de originele luchtopname te behouden en weer te geven. Over het verlies aan kwaliteit tijdens de eerste fasen »„n het produktieproces (de orthoprojektie) is een belangrijk onderzoek verricht door Collins en Kalensky (5). Zij hebben vooral onderzocht hoe de overdracht van resolutie (scheidend vermögen) bij de verschillende stappen van de fotokaartvervaardiging overkomt. Te beginnen bij het oorspronkelijke luchtfotonegatief bestudeerden zij dit bij de vervaardiging van diapositieven (in kontakt), bij de produktie van orthofotonegatieven (via het optische principe) en bij het maken van orthofoto-afdrukken (in kontakt). De orthofotoprojektie werd uitgevoerd op twee instrumenten, de 'SFOM orthopho- tographe' en de Bean 'orthophotosope', beide gebaseerd op het principe van de 'Kelsh plotter'. Het verlies aan scheidend vermögen bij het maken van diapositieven van de oorspronkelijke negatieven werd nagegaan aan de hand van 80 vervaardigde dia's. De 'Morse contact-printer', een 'Logetronic' kontaktdrukapparaat en een Wild 'projec- tion-printer werden gebruikt. Alle diapositieven werden gemaakt op glasplaten, van twee K.N.A.G. Geograßsch Tijdschrift VI(1972) Nr. 5 501

Kartografie | 1972 | | pagina 7