75 Deel II C. E. LeGear, Maps of Early America (vanaf 1500); -W. W. Ristow, Captain John Smith's Map of Vir ginia (1612); W. W. Ristow, Augustine Herrman's Map of Vir ginia and Maryland (1673); L. Martin en W. W. Ristow, John Mitchell's Map of the British and French Dominions in North America (1755); P. G. Sifton, The Walker-Washington Map (1770); A. G. Burton en R. W. Stephenson, John Ballendine's Eighteenth-Century Map of Virginia (ca 1775); N. R. Burr, The Federal City Depicted, 1612-1801; F. R. Goff, The Federal City in 1793; -W. W. Ristow, From an Actual Survey, Early Maps of Pennsylvania and Virginia (begin 19de eeuw); W. W. Ristow, John Melish and His Map of the United States (1816-1823); C. E. LeGear, The Hotchkiss Collection of Con- federate Maps (hoofdzakelijk Virginia, 1861-1865); L. Martin en W. W. Ristow, South American His- torical Maps (voornamelijk tussen 1750-1800); L. Martin en W. W. Ristow, John Disturnell's Map of the United Mexican States (1847). Met deze uitgave is een aantal artikelen die van blijvende betekenis bleken te zijn, binnen het bereik gebracht van een groter publiek. A la Carte is te verkrijgen voor 5,- bij de Superintendent of Documents, Government Printing Office. Washington, D.C. 20402. MARIJKE DONKERSLOOT-DE VRIJ Schöne alte Karten. 24 ausgewählte Reproduktionen. V. E. B. Hermann Haack, Geographische Anstalt, Gotha/Leipzig 1970. 41 x 30,5 cm. Prijs M 28,50. Reprodukties van oude kaarten worden tegenwoordig in toenemende aantallen op de markt gebracht, hetzij als losse bladen, hetzij gebonden tot een atlas. Men zal opgemerkt hebben dat bij eenzelfde omvang van ver- schillende uitgaven de prijzen soms Sterke verschillen vertonen. In de hier besproken map met 24 kaarten, waarvan 16 in kleur, wordt goede kwaliteit voor weinig geld geleverd, maar de reprodukties zijn op ca 2/3 van de oorspronkelijke grootte vervaardigd (formaat van de kaarten 29 X 40 cm). De läge prijs houdt verband met de oorspronkelijke publikatie van dezelfde repro dukties in de Hermann Haack kalenders uit de jaren 1968 en 1969. Hoewel aan de samenstelling van de map geen ordenend beginsel ten grondslag ligt, is het assorti- ment in zijn gevarieerdheid naar tijd en regio toch interessant. In een typografisch fraai uitgevoerd tekst- bandje van 24 bladzijden worden de kaarten door Dr. Werner Horn van kommentaar voorzien. Er werd een zeer goede reproduktietechniek toegepast, waardoor de lijn-elementen rastervrij zijn gebleven. Daardoor kan het kleinste kaartschrift nog goed gelezen worden. C. K. National Maritime Museum, Greenwich, Catalogue of the Library. Volume three, Atlases and Cartography. H. M. Stationery Office, London 1971. 14,-. Het National Maritime Museum te Greenwich bevat een van 's werelds grootste verzamelingen oude kaarten, atlassen en globes. Deze vormt weer een onderdeel van de bibliotheek die zeer rijk is aan oude boeken over de stuurmanskunst, over reizen en scheepvaart, scheeps- bouw enz. Deze grote bibliotheek heeft uiteraard een catalogus in de vorm van fiches die ter plaatse geraad- pleegd kan worden. Het Maritime Museum heeft nu de enorme taak ondernomen deze catalogus in boekvorm uit te geven. Echter met een belangrijke uitbreiding, want niet alleen de titels maar ook de complete biblio- grafische beschrijvingen van de boeken en atlassen worden opgenomen. Dat betekent voor de atlassen dat hun inhoud, kaartsgewijze, wordt vermeld. Daarmee wordt een grote dienst bewezen aan de historische kartograaf die de samenstelling van atlassen of de her- komst van losse kaarten wenst vast te stellen. Met deze grote onderneming wordt niet alleen het rijke bezit van het museum beter ontsloten, maar wordt ook een grote steun verleend aan andere bibliotheken in Engeland en overal eiders in de wereld om hun bezit te identificeren en te catalogiseren. De hier besproken catalogus bestaat uit twee banden. Band 66n bestaat uit de bibliografische beschrijving van 541 land- en zeeatlassen en enkele losse zeekaarten met daaraan toegevoegd 220 facsimile- werken en studieboeken op het gebied van de historische kartografie. Band twee bestaat uitsluitend uit een persoons- en plaatsnamenindex. De inhoud is onder- verdeeld in de hoofdstukken Ptolemy, Italian-, Dutch- and Flemish-, French-, British- en German-, Russian-, Spanish- and American Atlases, met als sluitstuk Modern Atlases. De sectie Engelse atlassen bevat 175 exemplaren; de Nederlandse atlassen omvatten 146 nummers. Deze getallen tonen weer eens de omvang van de Nederlandse atlassenproductie in de 16de en 17de eeuw aan. Indruk- wekkend is ook de collectie van 31 edities van de Geo- graphia van Ptolemeus, waaronder vrijwel alle incuna- belen. Voor de samenstelling van zo'n uitvoerige catalogus is naast een grote deskundigheid een enorm doorzettings- vermogen vereist. Met hulp van de bibliotheekstaf van het Museum heeft de bibliothecaris, Mr. M. Sanderson in betrekkelijk körte tijd dit geweidige project voltooid. Het is een zeer nauwkeurig en betrouwbaar naslagwerk geworden dat er in niet geringe mate toe zal bijdragen de reeds zo grote faam van het museum te vergroten. De uitvoering van het boek is royaal en aangenaam voor de gebruiker. C. K. Böhme, R., K.-H. Meine und A. Hanle, Chorographische Kartographie. Sammlung Wichmann, Neue Folge, Schriftenreihe, Heft 14. Herbert Wichmann Verlag, Karlsruhe 1971. 24,5 X 17 cm, 45 pp., kaartbijlagen. Prijs DM 9.50. In de brochurereeks Sammlung Wichmann, welke overwegend is gewijd aan landmeetkundige en kadastrale onderwerpen, verscheen na Band 10 Die amtliche topo graphischen Kartenwerke der Bundesrepublik Deutschland (1969) weer een aflevering over een zuiver kartografisch onderwerp. Deze aflevering, die tevens werd gepubliceerd als themanummer van het tijdschrift Allgemeine Ver messungsnachrichten (1971, Heft 1), bevat een drietal studies over zgn. chorografische kaarten. In het voor- woord worden deze aangeduid als kleinschalige kaarten, die die integrale Wirklichkeit der Landschaft charak teristisch vereinfacht, begrifflich klar und innerhalb vorgegebener Fehlergrenzen geometrisch richtig wieder geben". Het gaat hierbij dus om kaarten op kleine schaal (1 1 miljoen en kleiner) met een algemeen topografisch- geografische inhoud, waartoe naast de bekende wereld- kaartseries 1 1 miljoen en 1 2,5 miljoen ook atlas- kaarten (met algemene inhoud) behoren. Laatstgenoemde K.N.A.G. Geografisch Tijdschrift VII (1973) Nr. I

Kartografie | 1973 | | pagina 13