78 Göhl, D., Strukturen und Skulpturen der Landschaft. Die Methodik der Darstellung am Beispiel einer Karte von Deutschland. Forschungen zur deutschen Landes kunde, Band 184. Bundesforschungsanstalt für Landes kunde und Raumordnung, Selbstverlag, Bonn-Bad Godesberg 1972. 24 X 16 cm, 62 pp., 1 kaartbijlage. Prijs DM 33.-. In de Bondsrepubliek bestaat een dringende behoefte aan thematische wandkaarten voor het onderwijs in de geografie. De auteur doelt hierbij op zogenaamde synthese-kaarten, waarin verschillende aspecten van het geografisch milieu gecombineerd worden voorgesteld (b.v. neerslag- en temperatuurgegevens tezamen in kaart gebracht met een aanduiding van de duur van de sneeuw- bedekking en het aantal uren zonneschijn). Als eerste poging hiertoe heeft Göhl een 'strukturell-skulpturelle Landschaftskarte' samengesteld, waarin lithografische gegevens, tectonische structuren en oppervlakte-vormen zijn samengebracht. Deze geologisch-morfologische kaart van Duitsland werd samengesteld op de schaal 1 500.000 (vier bladen). Voor een uitgave hiervan als wandkaart kon helaas geen gezonde financiele basis worden ge- vonden. Verkleind op de schaal 1 1 miljoen is de kaart als bijlage opgenomen bij de bovengenoemde publicatie, waarin de inhoudelijke en didactische Problemen van dit kaarttype worden beschreven. Na een typologische indeling van geologische en geo- morfologische kaarten geeft de auteur een uiteenzetting over de opzet en vormgeving van de door hem ont- worpen kaart. Aan de hand van de kaartbijlage worden daarna de verschillende deellandschappen van Duitsland kort besproken. De kaart zelf kan, zowel naar inhoud als naar vormgeving als een geslaagd experiment worden beschouwd. P. W. G. Van Swindens Vergelijkingstafels van Lengtematen en Landmaten. Uitgegeven en ingeleid door R. Rentenaar. Centrum voor Landbouwpublikaties en Landbouw- documentatie, Wageningen 1971. 2 delen, 19 x 13 cm, 170 en 153 pp. Prijs /?9,40. Op verzoek van de Vereniging voor Landbouwgeschiede- nis verzorgde R. Rentenaar de heruitgave van de Ver gelijkingstafels van Van Swindenin 1812 te Amsterdam versehenen. De ge'interfolieerde en door Van Swinden van vele aantekeningen voorziene exemplaren, aanwezig in de Universiteitsbibliotheek te Leiden, werden hiervoor gebruikt. Op het belang van een heruitgave was in eerste instantie al gewezen door wijlen S. J. Fockema Andreae. De vergelijkingstafels van Van Swinden vormen een momentopname uit de overgangsperiode naar het metrieke stelsel in Nederland. De titel ten spijt bevat deze heruitgave niet de eigenlijke tafels, d.w.z. de reeksen vergelijkingen van bepaalde, veel voorkomende, maten met hun metrieke equivalenten, en ook niet de franse tekst. Deze zijn nu van weinig waarde. Het eerste deel bevat de reproduktie van de nederlandse gedeelten van de boekjes; het tweede deel de transcriptie van de aantekeningen van Van Swinden, voorafgegaan door een inleiding en een biografische schets van Jan Hendrik van Swinden. In de inleiding beschrijft Rente naar het moeizame proces om eenheid van maten en gewichten ingang te doen vinden in de periode 1796- 1820, als gevolg van de politieke verwikkelingen. Hierbij behandelt hij Van Swindens rol bij de invoering van het metrieke stelsel en de werkwijze die hij toepaste bij de vervaardiging van zijn tabellen. Zeer belangrijk mijns inziens is de index van aardrijks- kundige namen aan het slot van deel II, omdat hierdoor de boekjes voor historisch geografen en kartografen een nuttig naslagwerk worden. Wel jammer is het, dat er geen alfabetische lijst van soorten maten is gegeven, want niet alleen wil men vaak weten in welke plaats of Streek een bepaalde maat werd gebruikt, maar ook ziet men zieh geplaatst voor de vraag om maar iets te noemen hoeveel nu precies een Blooische Roede was. MARIJKE DONKERSLOOT-DE VRIJ Karten in Bibliotheken. Festgabe für Heinrich Kramm zur Vollendung seines 65. Lebensjahres, dargebracht von Lothar Zögner. Kartensammlung und Kartendokumen tation, nr 9. Selbstverlag Bundesforschungsanstalt für Landeskunde und Raumordnung, Bonn-Bad Godesberg 1971. 23,5 x 16 cm, 135 pp., tabn en foto's. Prijs DM 19.50. Ter gelegenheid van de 65ste verjaardag van Bibliotheks direktor Dr. Heinrich Kramm, de konservator van de Kartenabteilung der Staatsbibliothek (Stiftung Preus- sischer Kulturbesitz, Berlin), Marburg a.d. Lahn (er gaat veel binnenlandse politiek schuil achter deze ingewikkelde benaming) werden twaalf artikelen gebundeld tot band 9 van de inmiddels bekende reeks Kartensammlung und Kartendokumentation. Enkele daarvan dragen het ken merk van gelegenheidsliteratuur, andere bevatten onaf- hankelijk gekomponeerde studies Over de funktie van oude kaarten bij wetenschappelijk onderzoek, zoals G. Engelmann, Topographische Namen auf Holzschnitt karten des 16. Jahrhunderts als Quelle für geschichtlich landeskundliche Karten. Er zijn drie autoriteiten aan het woord over kaartenverzamelingen en kaartendokumen- tatie Meynen, Ristow en Helen Wallis. Voorts komen de opleiding van kaartenbibliothecarissen en de funktie van een centrale kaartenbibliotheek ter sprake. Alles bijeen een waardevolle aanvulling van de moderne literatuur over dit gespecialiseerde gebied van het bibliotheekwezen. C. K. Alexander, G. L., Guide to Atlases world, regional, national, thematic. An international listing of atlases since 1950. Scarecrow Press, Metuchen, New Jersey 1971. 22 X 14 cm, 671 pp., 5556 titels. Prijs 17.50. Met dit werk brengt Alexander, hoofd van de kaarten- afdeling van de New York Public Library, een over- zichtelijke bibliografie van de atlassen die over de gehele wereld gedurende de laatste twintig jaar gepubli- ceerd zijn. Van alle atlassen noemt hij titel, uitgever, auteur, plaats en datum van uitgifte, aantal pp., aantal pp. gekleurde kaarten en het formaat. Het materiaal is duidelijk ingedeeld in atlassen van de gehele wereld, atlassen van delen daarvan (continenten, groepen van landen), atlassen van staten en thematische atlassen; bij de laatste groep worden ook wel atlassen genoemd die al bij een van de eerste drie groepen voorkomen. Behalve door een overzichtelijke presentatie is deze bibliografie uitstekend toegankelijk gemaakt door een aantal indexen op uitgever (er is ook een adreslijst van de uitgevers), op auteur en op taal. Alexander maakt in de inleiding aanspraak op volledig- heid en hier toont het werk een groot gemis er wordt namelijk geen enkele regionale atlas in genoemd noch regionale atlassen zoals van delen van de USA, K.N.A.G. Geografisch Tijdschrift VIT (1973) Nr. 1

Kartografie | 1973 | | pagina 16