een afnemend verschil in kostprijs tussen de geautomatiseerde methoden en de traditionele. Thema kartografische technieken' Thema 'economie in de kaart- vervaardiging' Thema 'kaarten in het wetenschap- pelijk onderzoek' Thema 'oceanografische kartogra- fie' Thema 'stadskartografie' Thema 'communicatie in de karto- grafie' De tentoonstelling Bijzondere vermelding in deze nabeschouwing verdient de kaartententoonstelling. Een team, onder leiding van Jim Curran, is er in geslaagd een kaartententoonstelling te organiseren, die tot de beste ooit eerder vertoonde tentoon- stellingen op dit gebied gerekend mag worden. De tentoongestelde kaarten hadden betrekking op - stadskartografie (200 kaarten); - kartografische technieken (100 kaarten); - hydrografische kartografie (70 kaarten); - opleiding in de kartografie (ruim 80 kaarten, werkstukken van Studenten, literatuur). De Nederlandse bijdrage aan deze tentoon stelling was verzorgd door Drs. P. W. Geudeke 159 R. D. Kidwell, Adaption of electronic color Scanners in thematic cartography. Hierin wordt het electronisch vervaardigen van peelcoats beschreven, uitgaande van een met de hand ingekleurd origineel. Een en ander werkt sterk kosten- en tijdbesparend. I. Folkers, Treatment of phototechnical films to obtain higher dimensional stability. Een specialistisch artikel over filmstabiliteit en het moire effect. W. Bantel, Le procede de reproduction de Voriginal en noir et blanc pour les cartes en relief polychromes. Bantel beschrijft de reproduktietechniek van de meerkleurige reliefweergave in de kleinschalige kaarten van Zwitzer- land, uitgaande van een reeds getekende zwart-wit schaduwering. O. Hedbom, Market prices and maps. W. Satzinger, Cost and procedures of preparing official and private map series. H. Fullard, The cost of Information for the compilation and revision of small-scale maps. Artikelen over de kosten van kaartvervaardiging zijn Over het algemeen Schaars. Bovengenoemde 'papers' bevatten hierover nadere informatie. K. A. Salichtchev en A. M. Berliant, Methodes d'utilisa- tion des cartes dans les recherches scientifiques. Genoemde auteurs belichten de enorme rol die kaarten vervullen in de informatieoverdracht; speciale aandacht wordt besteed aan de diverse Systemen van kaartanalyse. D. Monahan, A. E. Collin en A. J. Kerr, Navigators are not the only seachart users. De auteurs wijzen op een duidelijke verandering in het gebruik van oceanografische kaarten, nl. niet uitsluitend meer voor navigatie. Deze veranderingen brengen consequenties met zieh mee voor de inhoud van deze kaarten. L. N. Pascoe, Worldbathymetric charts. Pascoe benadrukt de wenselijkheid te komen tot een wereldbedekkende bathymetrische kaart op een schaal groter dan die van de huidige GEBCO-kaarten (schalen 1:10.000.000 1:3.100.000). A. S. Laughton, D. G. Roberts en R. Graves, Deep ocean floor mapping for scientific purposes and the applic- ation of automated cartography. Het toenemend oceano- grafisch onderzoek vereist betere bathymetrische kaarten op diverse schalen. Automatisering, met name bij het tekenen van de dieptelijnen, zou het vervaardigen van deze kaarten kunnen bespoedigen. E.P.J. Williams, The publication of urban topographic surveys in Great Britain. Het artikel gaat in op de groot- schalige (1:1.250) topografische kaarten van stedelijke gebieden in Engeland, waarvan de bijhouding een van de grootste Problemen is. Automatisering, data-banks en de uitgifte van micro-films zijn methoden om het her- drukken van deze kaarten sneller en goedkoper te laten verlopen. M. Takasaki en K. Kanazawa, The urban funetion map of Sapporo. De auteurs geven een beschrijving van het tot stand komen van de kaart van Sapporo, zowel wat betreft de praktisch-kartografische aspecten als de klassificatie van de voorgestelde thema's. J. R. Wray, Cartographic aspects of an operational system for detecting urban change by remote sensing. Voor een aantal test-steden in de U.S.A. worden 'remote sensing'-beelden (o.a. infra-rood) gebruikt voor het registreren van veranderingen in stedelijke gebieden. Het artikel gaat in op de hieruit voortvloeiende karto grafische consequenties (o.a. de Atlas of Urban and Regional Changes). P. Merlin en J. Matha, Les banques des donnees urbaines et la sortie cartographique des donnees. De auteurs belich ten de praktische voordelen van het gebruik van data- banks in stedelijke gebieden, waar basisinformatie in zeer hoge mate aan veranderingen onderhevig is. Regel- drukkerkaarten zijn dan een bijzonder efficiente wijze van weergave. H. Pape, Urban cartography and urban planning. Pape legt hierin de nadruk op de functionele aspecten van stadskaarten voor planningdoeleinden. C. Board, Cartographic communication and standardi- zation. Board betoogt dat standaardisatie in de karto- grafie een gunstige invloed kan hebben op het proces van informatieoverdracht. Het zo noodzakelijk schij- nende kunstzinnige aspect in de kaart oefent hierop echter een remmende werking uit. L. Ratajski, The research strueture of theoretical carto graphy. Ratajski stelt dat het beste uitgangspunt voor een wetenschappelijke benadering van de kartografie (kartologie) die is, welke uitgaat van de kartografie als nieuwe wetenschap van de communicatie. Gebaseerd op deze stellingname worden in dit artikel verdere modellen uitgewerkt. K.N.A.G. Geografisch Tijdschrift VI! (1973) Nr. 2

Kartografie | 1973 | | pagina 17