en Drs. F. J. Ormeling. Dat hun keuze goed is geweest bleek wel uit de grote belangstelling vooral voor de Nederlandse kaarten uit het onderwerp 'stadskartografie'. Bijzonder interessant waren ook de inzendingen die betrekking hadden op de opleiding van kartografen, waarbij de nadruk duidelijk lag op het materiaal door Studenten, kursisten e.d. vervaardigd. Ten slotte mag ook niet onvermeld blijven de speciale tentoonstelling van Produkten uit de Canadese kartografie. Canada heeft de laatste jaren voortreffelijke resultaten geboekt, met name op het gebied van nationale en regionale atlassen (National Atlas of Canada, Atlas of Ontario). Deze atlassen worden gekenmerkt door een moderne kartografische vormgeving en doorvoering van de nieuwe inzichten ten aanzien van de inhoud van dergelijke werken. Weinig woorden zijn nodig om de organisatie van het congres te kwalificeren 'uitnemend'. Bijzonder opvallend was het ontbreken van gewichtig doende mensen, die zonodig wat moeten organiseren (iets wat veel congressen ontsiert). Het geheel maakte de indruk van een tot in de puntjes voorbereide conferentie en van een goede samenwerking tussen de organisatie-commissie en het ICA-hoofdbestuur (de laatste vooral via haar secretaris Prof. Dr. F. J. Ormeling). Het compliment en de dank aan de Canadese organisatie-commissie (waarin overigens twee reeds geruime tijd in Canada werkzame Neder- landers zaten Prof. Hans Klinkenberg en Ir. Richard Groot) onder leiding van Brig. Baidock, aan het eind van het congres uit- gesproken door voorzitter Prof. Dr. K. A. Sa- lichtchev, was dan ook duidelijk meer dan een beleefdheidsopmerking. Zoals u wellicht bekend is vinden de Technische Conferenties van de ICA iedere twee jaar plaats, terwijl iedere vier jaar de Technische Conferentie gekombineerd wordt met een Algemene Ver- gadering. In Canada zijn ten aanzien van deze congressen de volgende beslissingen genomen - de zevende Technische Conferentie zal op uitnodiging van Spanje van 28 april t/m 4 mei 1974 in Madrid worden gehouden; - de achtste Technische Conferentie en de vijfde Algemene Vergadering zullen in 1976 in Moskou worden georganiseerd, zulks op uitnodiging van de Sovjet-Unie. Enkele persoonlijke kanttekeningen Aan terugkerende congresgangers wordt dikwijls de vraag gesteld "Was het de moeite waard?" ('moeite' blijkt dan veelal vertaald te moeten worden met 'geld'). Zonder terughoudendheid mag gesteld worden dat, zeker in vergelijking met de conferenties in New Delhi en Stresa (om van de zittingen gewijd aan kartografie op de Regionale Conference in Budapest in 1971 maar niet te spreken) het ICA-congres in Canada van zeer goed gehalte was. Het organisatiecommite is er in geslaagd, voorbijgaand aan persoon en vooral aan natio- naliteit, een goede selectie te maken op inhoud en aktualiteit. Spijtig is het evenwel te moeten constateren dat een aantal in wezen toch wel goede 'papers' door een zeer siechte voordrachts- techniek, gespeend van de meest elementaire didactische beginselen, volledig de mist in gingen. Een siechte beheersing van het Engels (of Frans) was hieraan in vele gevallen ook schuld. Het succes van een congres hangt uiteraard ook sterk af van de persoonlijke activiteiten die er rondom de congreszaal ontplooid kunnen wor den. Juist het contact met collega's uit andere delen van de wereld steh een congresbezoeker in Staat zijn eigen werk (of dat van zijn land) te toetsen en te relativeren. Hieruit bleek overigens weer eens te meer, dat de kartografie in Nederland internationaal ook duidelijk mee- doet. Het gastvrije onthaal van de deelnemers uit ons land bij een aantal in Canada woonachtige Nederlandse vakgenoten heeft er tenslotte ook in hoge mate toe bijgedragen, dat het ICA- congres tot een onvergetelijke herinnering is geworden. 160 DE ORGANISATIE VOLGENDE 1CA CONGRESSEN K.N.A.G. Geografisch Tijdschrift VII (1973) Nr. 2

Kartografie | 1973 | | pagina 18