Hoe komt een herziening van een water- Ruim een half jaar voordat een kaart herdrukt moet worden, begint de afdeling Kartografie met de voorbereidingen. Correspondentie wordt gevoerd met diverse afdelingen van de Rijks- en Provinciale Waterstaat, met gemeenten, water- sportverenigingen, ANWB-waterconsuls e.a. Er is ook regelmatig contact met de ANWB- afdelingen Waterrecreatie en Watertoeristische Informatie. Tevens wordt er gedurende de looptijd van de huidige druk allerlei informatie verzameld uit vakbladen, persberichten e.d. Bovendien wordt de kaart, voor wat betreft het watergedeelte, volledig door de water- kartograaf verkend, hetgeen ten dele met de auto kan gebeuren, maar voor het belangrijkste deel met een boot (zie Fig. 1). In veel mindere mate wordt ook aan lucht verkenn ing gedaan, en wel van die gebieden, waarvan geen recente luchtfoto's voorhanden zijn en welke nogal aan mutaties onderhevig zijn m.b.t. de grens tussen land en water. Een goed voorbeeld hiervan zijn de grindgaten in de Limburgse Maas, waarvan in mei 1973 door de ANWB luchtfoto's zijn gemaakt vanuit een gecharterde Cessna. Dit zijn uiteraard zgn. 'overboordopnamen'. Natuurlijk zijn deze foto's niet van een kwaliteit als b.v. die van Aerocarto, maar door, al rond- cirkelend, veel foto's van een object te nemen, kan toch de juiste situatie hieruit goed worden afgeleid m.b.v. vaste orienteringspunten. Het landgedeelte van de waterkaarten wordt bijgewerkt aan de hand van de meest recente ANWB-toeristenkaarten en van plattegronden (zie het correctiemodel, Fig. 2). Het kaartbeeld De geografische ondergrond, of te wel de trek, en de bebouwing worden uitgevoerd in grijs. De meeste Symbolen en de geografische namen in zwart. Alle gegevens welke voor de water- toerist van belang zijn (dus ook bepaalde teksten 317 Fig. 1. De verkenning te water. KAART TOT STAND? K.N.A.G. Geografisch Tijdschrift VII (1973) Nr. 4

Kartografie | 1973 | | pagina 7