Schema van de vakopleidingen Kartografie volgens de door de I.C.A. aangenomen voorstellen. Er worden drie verschillende soorten va k u i toefening onderscheiden Categorie W: echte kartografische werkzaamheden, uitgeoefend door personen a) voor wie kartografie hoofddoel van hun opleiding was b) voor wie kartografie minstens 75% van de arbeidstijd inneemt. Categorie V: werkzaamheden, waarin kartografie voortdurend optreedt, uitgeoefend door personen voor wie kartografie niet het hoofddoel van hun opleiding was. Bijv. geografen, opgeleid aan de universiteit, onderzoekers die de kaart voort durend nodig hebben, ingenieurs, pianologen. Categorie Z. werkzaamheden, waarbij men incidenteel met kartografie te maken krijgt, uit geoefend door personen die in hun opleiding iets van dit vak geleerd of vemomen hebben. Bijv.: uitgevers, documentalisten, bibliotheekambtenaren, tech- nici uit de grafische beroepen. Uitgaande van deze drie verschillende soorten vakuitoefening komt de I.C.A. tot de volgende vier soorten kartografen W. De vier categorieen kartograaf W 1. Wetenschappelijk- of academisch gevormde kartografen. Dit zijn doctorandi in de kartografie of kartografische ingenieurs, opgeleid aan een universiteit of hogeschool. W 2. Kartografen, zoals in Nederland, opgeleid aan een hogere vakschool, of docto randi in de geografie en ingenieurs, opgeleid aan een universiteit of hogeschool met als hoofdvak kartografie. W 3. Kartografen, opgeleid in een speciale vakeursus, die al of niet verbonden is aan een kartografisch instituut. W 4. Kartografisch tekenaars technicians). Toelatingseisen W 1Doctoraal- of ingenieursdiploma. W 2. 2 of 3 jaar universitaire opleiding. 20-21 jaar. W 3. Voorbereidend onderwijs voor hoger beroepsonderwijs. (MAVO met verplicht wis- en natuurkünde). 18 19 jaar. W 4. Voortgezet lager onderwijs of voltooid lager beroepsonderwijs. 16 17 jaar. Duur van de opleiding W 2: 31/2 jaar. W 3: 2V2 jaar W 4 1 jaar minimaal. 78 NOTEN Repertoire d'elablissements enseignant la cartographie (New Delhi, 1968), Programmes types d'enseignement pour !a formation des cartographes (Stresa 1970) en Bibliographie internationale pour l'enseignenient de la cartographie (Paris, 1970). Het tweede rapport is tevens gepubliceerd in het International Cartographie Yearbook IX, 1969, pp. 46-53. 2 Emst Spiess, Proposais for deßnilions of map author in: International Cartographie Yearbook XIII, 1973, pp. 52-57. 3 O.m.: I. Zaroutskaja, Programme type recommande pour la formation des cartographes (Commission I, ICA, New Delhi, 1968) en Kei Kanazawa, Application of typical syllabuses to current education of cartographers in: International Cartographie Yearbook, XIII, 1973, pp. 45-51. 4 In: Kartographische Nachrichten, 1973, nr. 4, pp. 170-171. 5 Serge, J. Paul, Education in cartography for connected branches of Instruction and for geographers in particular (Commission I, ICA, Ottawa, 1972). K.N.A.G. Geografisch Tijdschrift VIII (1974) Nr. 1

Kartografie | 1974 | | pagina 16