Kenmerkende verschilfen in de werkzaamheden W 1. P.M. (pour memoire) W 2. a) ontwerpen, documentatie, onderzoek, redaktie b) onderwijs geven c) organisatie en bedrijfsleiding W 3. a) interpretatie van basismateriaal b) toepassing van speciale technieken c) compilatie, generalisering d) contröle en supervisie W 4. productie, meestal als routine werk: graveren, beschriften etc. Samengevat in drie woorden W 2. ontwerpen W 3. interpretatie W 4. productie Het bovenstaande geeft de opvattingen van Commissie I van de ICA weer, zoals ze vermeld staan in de publicatie van Comm. I. Programmes types d'enseignement pour la formation des cartographes, ingediend op de 5e Technische Conferentie van de ICA te Stresa, mei 1970. Opvattingen, gebaseerd op Nederlandse situaties in onderwijs en praktijk, kunnen van het bovenstaande afwijken. AANKONDIGINGEN 79 PUBLICATIES G. Arbellot, La cartographie statistique automatique ap- pliquee l'histoire. 114 pp., 27x21 cm. Serie Visuali- sation et traitement graphique de l'information Cahiers du Laboratoire de Cartographie de l'Ecole Pratique des Hautes Etudes. Parijs 1970. Prijs fl 30,60. Dit boek geeft een toepassing van de methode Bertin op historisch onder zoek. W. Bunge (Ed.), The philosophy of maps. 79 pp. Michigan Inter-Universitary Community of Mathematical Geogra phers. Discussion paper no. i2. Wayne State University, Ann Arbor, Michigan 1968. Catalogus van haarten uitgegeven door het Centraal Bureau Luchtkartering (Departement van Mijnbouw, Bosbouw en Domeinen, Suriname). 18 pp., 27,5 x 22 cm. Para maribo 1970. Eine Stadt wird vermessen. 125 Jahre hamburgische Stadt- und Katastervermessung. 84 pp., 30x28 cm. Hamburger Schriften zum Bau-, Wohnungs- und Siedlungswesen. Heft 51. Hammonia Verlag, Hamburg 1970. Prijs DM 18,90. Dit speciale nummer geeft een overzicht van de ont- wikkeling van de technieken bij de stadskartering. H. Fullard, Geographical Digest 1971, 96 pp. Philip and Son, London 1971. Prijs fl. 6.-. Glossary of mapping, charting, and geodetic terms. 2nd edition, ca 100 pp. Prepared for the Department of Defense by the Department of the Army, Corps of Engineers, U.S. Army Topographie Command, Washington DC 1969. Prijs 2.75. L. A. Goldenberg, Russion maps and atlases as historical sources. Cartographica, monograph no. 3. 76 pp. Dept. of Geography, York University, Toronto 1970. F. Jonasson en B. Sundquist, The official maps of Sweden. The modern series. Stockholm 1970, 33 pp. George Kish, History of Cartography. Voor zover mij bekend de eerste serie van 220 dia's, bestemd om een Serie Colleges in de historische kartografie te illustreren. De serie kan voor een audi-visuele presentatie dienen. Professor George Kish is hoogleraar aan de Universiteit van Michigan, Ann arbor. Zijn serie dia's en de bege- leidende tekst in boekvorm werden uitgegeven door Educational Media, Harper Row, 10 East 53rd Street, New York. In de tekst is elke dia beschreven met ca. 100 woorden. De belangrijkste kaarten uit de algemene historische kartografie zijn aldus op een kompakte manier toege- licht. Daarmee is deze college-tekst tevens tot een zeer nuttig naslagwerkje geworden voor ieder die snel een antwoord wil hebben op vragen betreffende de fundamen- tele documenten van 's werelds kaarteringsgeschiedenis. Prijs: 199.-. E. Kant. Über die ersten absoluten Punktkarlen der Be völkerungsverteilung. Bemerkungen zur Geschichte der The matischen Kartographie. 12 pp. Lund Studies in Geogra phy, Serie B Human Geography no. 36, Lund 1970. H. P. Kosack, Bibliographie von Landnutzungskarten Deutschlands und seiner Teile, 46 pp., 208 titels. Sonder heft 12 der Berichte zur Deutschen Landeskunde. Uitgave Bundesforschungsanstalt für Landeskunde und Raum ordnung. Bad Godesberg 1968. Prijs fl 5,60. H. Kremling, Die Beziehungsgrundlage in thematischen Karten in ihrem Verhältnis zum Kartengegenstand. 88 pp. K.N.A.G. Geografisch Tijdschrift VIII (1974) Nr. 1

Kartografie | 1974 | | pagina 17