grafie van de koninklijke Marine buiten be- schouwing gelaten. Deze zal t.z.t. in een aparte publicatie worden besproken. Bij de Topografische Dienst in Delft worden thans voorzichtig de eerste stappen op het päd der automatisering in de kartografie gezet. De overheid heeft fondsen beschikbaar gesteld voor de aanschaffing van een orthofotoscoop, een digitizer en een tekenautomaat. Zoals bekend wordt een groot deel van ons land gekaarteerd door de Topografische Dienst met behulp van ontschrankte luchtfoto's n.l. het overwegend vlakke deel. De meer heuvelachtige terreinen en de grotere Steden worden in kaart gebracht door middel van stereokaartering. Door gebruikmaking van een orthofotoprojec- tor, aangebouwd aan een Wild-A8 stereo- kaarteer-apparaat, is het thans mogelijk zo handgravure omgezet in lijnenkaarten 1:12.500. Deze worden dan vergroot tot 110.000 en in offset gedrukt. Er wordt thans gezocht naar mogelijkheden om deze manuele gravure te vervangen door automatisch graveren en om de verzamelde informatie nog gedeeltelijk te ge- bruiken bij de vervaardiging van de kaarten op de schalen 1:25.000 en 1:50.000. In nauwe samenwerking met het International Training Centre for Aerial Survey and Earth Sciences in Enschede is met de aldaar be- schikbare Gradicon-digitizer (zie flg. 97) een proefneming uitgevoerd in het digitaliseren van fotokaarten. Daarbij wordt dan de "cursor" van het Gradicon-apparaat op het fotobeeld gevoerd längs de elementen die men later in de lijnen- kaart wil hebben. Bij de proef is gewerkt op fotokaarten op de schalen 1:6250 (vergroting van de oorspronke- nodig het gehele land af te beeiden op nauw- keurige, ontschrankte c.q. differentieel ont schrankte luchtfoto's. Deze fotobeeiden, samengevoegd tot fotomon- tages op de schaal 1:12.500 (in feite: foto kaarten), worden fotografisch overgebracht op graveermateriaal en daarna door middel van lijke fotokaart 1:12.500 om hiermee nauw- keuriger te kunnen werken) en 112.500. Bewerkt is een gebied met een voor ons land gemiddelde dichtheid aan topografische details. Uit het resultaat bleek dat het digitaliseren van een geheel blad (621/2 km2 terrein) inclusief het verbeteren van de fouten kost 224 Fig. 7. Gradicon digitizer. K.N.A.G. Geografisch Tijdschrift VIII (1974) Nr. 3

Kartografie | 1974 | | pagina 10