200 uur als het wordt gedaan op de schaal 1:6250 en 181 uur als het wordt gedaan op de schaal 1:12.500. Dit is 50 55% van de tijd nodig voor een een klassieke gravure. Vooral het digitaliseren van huizen bleek tijdrovend te zijn (30% van de totale tijd). Er is voor rechte lijnen gewerkt in "pointmode" (begin- en eindpunt van de lijnen) en voor gebogen lijnen in "timemode". De werkhouding van de medewerker aan de digi- tizer is erg belangrijk gebleken. Hieraan zal in de toekomst terdege aandacht moeten worden besteed. De gedigitaliseerde fotobeeiden zijn vervolgens gegraveerd op de Kongsberg Kingmatic 1215/300 DC tekenautomaat van het ITC (zie fig. 8). falen heeft men ook twee belangrijke proeven gedaan op het gebied van middelschalige kaar- tering. Een eerste proefneming betrof het graveren van een kaart 125.000 uit gegevens verkregen door het digitaliseren van de Grundkarte 1:5000. Daarbij zijn vooraf een aantal vereen- voudigingen ingevoerd zoals het terugbrengen van het aantal klassen bij de wegen en het toepassen van standaardvormen voor huizen. Enkele handelingen wenste men nog met de hand te doen zoals het plakken van Symbolen e.d. De te digitaliseren bladen van de Grundkarte 1:5000 werden eerst voorbewerkt met het oog op de vertekening. Daarbij werd een methode gebruikt om door middel van een schabloon de "toekomstige" plaats van huizen e.d. vast te De Topografische Dienst heeft thans een Gradi- con digitizer in bestelling en hoopt binnenkort ook een tekenautomaat te kunnen kiezen. Bij het Landesvermessungsamt Nordhein-West- stellen. Bij het digitaliseren is alles in "point mode" vastgelegd. Drie typen digitizers zijn beproefd n.l. de Hagen-Haromat, de D-Mac line follower en de Aristogrid (zie figuren 9 t/m 13). 225 Fig. 8. Kongsberg kingmatic 1215. K.N.A.G. Geograßsch Tijdschriß VIII (1974) Nr. 3

Kartografie | 1974 | | pagina 11