lezenswaardige artikelen over bovengenoemde onderwerpen zijn opgenomen. Uit het onderstaande diagram is op te maken hoe het Canadese topografische instituut van het Department of Mines and Resources in Otta wa werkt aan de automatisering in de karto- grafie. topografische kaart 1:25.000 dienen als uit- gangspunt voor de interpretatie van de seismo- grafische gegevens door geologen met als resul- taat lijnen, die gedigitaliseerd worden in "point- mode" op de Haromat. De uitwerking vindt plaats op de topografische kaart op de schaal 1:50.000. Op de Kongsberg tekenautomaat gebruikt men een fotokop waarin een schijf met 16 Symbolen. Men overweegt om de digitizers direct te koppelen aan de Computer ("on line"), omdat men dan de dure apparatuur voor de uit- voer ("output") op magnetische band kan uitsparen. De in het Schema aangegeven methode voor het digitaliseren van de stereokaartering koos men op grond van de overweging dat de directe digitalisering op het stereokaarteerapparaat remmend werkt op de productie van dit instrument. De Canadezen hebben als eerste product een kaart 150.000 in kleur vervaar- digd op hun tekenautomaat. Op deze kaart is echter geen vertekening toegepast. Onder toepassingen op het gebied van themati sche kaarteringen op middelschalig gebied in Nederland kan men de produktie van de Rijks- geologische Dienst in Haarlem rangschikken. Daar wordt gewerkt met de Hagen-Haromat digitizer met papierband-uitvoer, een Siemens Computer en de Hagen Graphomat Z 90 teken automaat. De toepassingen bij deze dienst liggen vooral op het kaarteren van seismische metingen. Uit deze metingen komen gegevens vastgelegd in x, y en z coördinaten (z voor de "diepte"). De boorpunten ingetekend op een Bij de Stiboka in Wageningen en bij het KNMI in De Bilt wordt ook met veel vrucht gebruik gemaakt van de mogelijkheden van de Computer voor de interpolatieberekeningen voor de con- structie van isolijnen. Kleinschalige Kaarten. Bij het bestuderen van toepassingen op klein- schalig gebied in Nederland stuit men al spoedig op de proefnemingen die het Geografisch Instituut van de Utrechtse Rijksuniversiteit heeft gedaan op het terrein van het samen stellen van z.g. "line-printer" kaarten. Deze kaartbeelden, die zijn opgebouwd uit tekens geproduceerd door een schrijfmachine, kunnen snel worden gemaakt en leveren een zeer bruik- baar resultaat op het terrein van thematische kaarteringen. Bij het Franse Institut Geographique National heeft men met een D-Mac "line follower" een "data-base" gevormd, waarin de kustlijnen van alle continenten en eilanden zijn opgenomen speciaal voor het kaarteren voor de kaart op de schaal 1:5 miljoen. In Engeland heeft het "Department of the Environment" op thematisch kaarteringsgebied 228 Orthofotokaarten Verwerken in de Computer Digitaliseren op tafel digitizer Tekening dooretsen in graveerlaag Tekenen of graveren op Kongsberg 1215/DC 300 Fotogrammetrische stereokaartering (normaal) K.N.A.G. Geografisch Tijdschrift VIII (1974) Nr. 3

Kartografie | 1974 | | pagina 14