zeer goede resultaten bereikt: het "Linmap"- systeem waarmee "line-printer" kaarten kunnen worden gemaakt en de "Colmap"-methode, waarmee gekleurde kaarten van verschillende typen (dot-, zone- of gridmaps) kunnen worden gemaakt uit gegevens uit de "data-base". Dergelijke thematische kaartjes kunnen heel veel informatie op snelle manier ter beschikking van de beleidsinstanties brengen. Als voorbeeld daarvan möge dienen de produktie van de thematische kaart 1:625.000 van Groot-Britan- nie betreffende de binnenlandse migratie tussen 1951 en 1961Op de klassieke methode kostte het graveren, het maken van de kleurmaskers en het reprowerk totaal 16 17 weken. Met LINMAP kan men in 5 uur 5 verschillende kaarten maken en COLMAP produceerde het gevraagde in 6 weken. Ook in Duitsland worden in het "Institut für Landeskunde" in Bonn-Bad Godes berg opmerkelijke resultaten op thematisch gebied bereikt. Enkele slotopmerkingen. Zoals reeds eerder gezegd is het generaliseren een van de meest gecompliceerde problemen bij de automatisering in de kartografie. Het maken van een keuze, het invoeren van vereenvoudigingen en het weglaten van minder belangrijke gegevens voor kaarten op kleinere schalen kan alleen längs automatische weg ge schieden als men vooraf de topografische en/of thematische gegevens in bepaalde klassen in een "data-base" opslaat of als men bij het digi- taliseren vooraf reeds karakteristieke gegevens zo codeert dat ze steeds op iedere kaartschaal zullen worden meegetekend. In feite heeft men dan al vooraf gegeneraliseerd. Een voordeel is in dit geval wel dat de kartograaf voor iedere kaartschaal zijn specificaties over de keuze kan opstellen, waarna de Computer uit de totale hoeveelheid gegevens de keuze doet volgens deze criteria. In de DDR (Topfer o.a.), Tsjecho-Slo- wakije (Srnka), Hongarije (Stegena) en de Sovjet-Unie (Borodin o.a.) heeft men, zoals op de ICA-Commissie III vergadering (Boeda- pest 1973) bleek, daarvan ook reeds veel Studie gemaakt. De toekomstige ontwikkelingen in de auto matisering in de kartografie zouden verder vooral moeten worden gericht op de ont- wikkeling van tafel-digitizers die goedkoop werken en een goede werkhouding mogelijk maken. Daarnaast dienen zieh reeds nieuwe interactieve Systemen aan, waarmee kaartrevisie op grote schermen kan worden bevorderd. De ontwikkelingen, die vrijwel nooit uit een kartografische behoefte voortkomen, volgen elkaar in hoge frequentie op. Tot slot nog enkele regels over de efficiency in de automatisering in de kartografie. Mr. Dean Edson van de US Geological Survey bracht verslag uit van een grootscheeps onderzoek in de USA waarbij bleek dat ondanks alle inspanning nog geen enkel volledig automatisch kaarterings- systeem beschikbaar is. Men investeerde in totaal bij de 8 grootste civiele kaarteringsdien- sten 2.200 man-jaren in dit werk. Toch is men overtuigd dat de automatisering ook in de karto grafie zijn winsten zal gaan afwerpen vooral als men zieh realiseert dat de kosten per werknemer in de USA tussen 1960 en 1972 zijn verdubbeld en de kosten van de (steeds meer betrouwbare) apparatuur meer dan gehalveerd zijn. 229 K.N.A.G. Geografisch Tijdschrift VIII (1974) Nr. 3

Kartografie | 1974 | | pagina 15