HOE OUD IS HET WOORD KARTOGRAFIE? Er is niet veel bekend over het oudste gebruik van het woord 'kartografie'. Volgens Dr. Helen Wallis, conservatrice van de kaartenverzameling van het British Museum (kort geleden werd de bibliotheek van het British Museum omge- doopt in The British Library') is het woord 'kartografie' voor het eerst gebruikt door de kaarthistoricus, de Viscount de Santarem, in een brief gedateerd 8 dec. 1839.1 Het woord werd voor het eerst gedrukt in 1840, in het Bulletin de la Societe de Geographie de Paris. Deze datum zal de meesten van ons rijkelijk laat voorkomen, want we weten dat het beroep van kartograaf minstens vierhonderd jaar oud is. Een bewijs van het veel vroeger voor komen van het woord kartografie kan ont- leend worden aan het opschrift van een 16e eeuws landmeetkundig instrument, tevens kaar- teerinstrument. (zie afbeelding) Het opschrift luidt in het Latijn 230 Balthassar Lancaeus Urbinas faciebat Anno A. N. D. MDLVII. Hoc Uti possunt instrumento, tum mathematici et ad Geographiam et Chorographiam et Cartographiam efficiendam cum perfectamque habere notitiam omnis distantiae eamque in picturam redigere. Met dankbaarheid heb ik gebruik gemaakt van de hulp van enkele leraren in de klassieke talen, die na enige discusie over het on- zuivere en moeilijke latijn tot de volgende vertaling kwamen: Gemaakt door Balthassar Lanci uit Urbino in het jaar onzes heren 1557. Dit instrument kan gebruikt worden door de wiskundigen. die er volmaakt elke afstand mee kunnen vinden, niet alleen om de landmeetkunde Geographia) maar ook om de topografie chorographia) als ook de karto- VW»**? o t vfE. K.N.A.G. Geografisch Tijdschrift VIII (1974) Nr. 3

Kartografie | 1974 | | pagina 16