Grootschalige kaarten. De automatisering in de kartografie is het meest toegepast op het gebied van de groot schalige kaarten. De reden daarvan is dat men daar niet direct te maken krijgt met zeer gecompliceerde kartografische problemen zoals vertekening en generalisatie. Een van de eerste diensten, die overging tot digitaal kaarteren, is de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat. De productie van kaarten längs automatische weg beloopt on- geveer 90 bladen per jaar. De schalen daarvan liggen tussen 1:500 en 1:1000. De invoer ("input") voor dit digitaal kaarteren wordt verkregen uit stereokaarteerapparaten, waaraan een electronische coördinatenregistra- tie-apparatuur is gekoppeld (Jena Topocart en Wild A8 met EK8 registratie-apparatuur en Kern PG2 met de Haromat van Hagen, Rotter dam). In de stereokaarteerapparaten plaatst de waar- nemer het meetmerk in het stereoscopisch model, gevormd uit luchtfotobeelden, op punten die gekaarteerd moeten worden en laat daarvan de x, y en z coördinaat vastleggen. De "kaar- tering" wordt niet met een continue registratie van coördinaten van punten met vaste tijd-inter- vallen time mode) of met vaste afstand- intervallen incremental mode) uitgevoerd doch in punten afzonderlijk, stuk voor stuk point mode). Het bijzondere van de stereokaartering bij de Meetkundige Dienst is, dat voor de digitale fotogrammetrische kaartering een apparaat zon- der tekentafel wordt gebruikt. Als het beeidpaar is "gekaarteerd" laat de waarnemer het nog in de machine en con- troleert eerst zijn resultaat door een controle- tekening op een "drumplotter" te laten maken. Eventuele vergissingen of tekortkomingen worden dan direkt gecorrigeerd. Dit staat in tegenstelling tot de werkwijze van de Canadese firma Mac Leod, waar ook heel veel grootschalig technisch kaartwerk wordt vervaardigd. Daar wil men tijdens het digi- taliseren juist wel zien wat er gebeurt waartoe men op de tekentafel van de door hen gebruikte Zeiss Planimat stereokaarteerappara ten de geregistreerde punten tevens laat tekenen. Bij de Meetkundige Dienst van de Rijkswater staat gebruikte men reeds lang de Coradi- tekenautomaat, die alleen punten kan kaarteren en geen lijnen, met daarnaast de Calcomp drum plotter. Het Instrumentarium is onlangs uitge- breid met de Calcomp vlakke-tafel-tekenauto- maat, geschikt voor zeer nauwkeurig werk. Naast de reeds genoemde grootschalige tech- nisch-topografische plans worden ook rivier- en kustkaarten, en navigatiekaarten (1:50.000 tot 1:5000) met decca plaatsbepalingspatronen geproduceerd. Bij de Koninklijke Nederlandsche Heidemaat- schappij in Arnhem (of eigenlijk bij de neven- organisatie daarvan: het RA ET) wordt ook al geruime tijd gewerkt met automatische metho- den, speciaal bij de kaarteringen ten behoeve van de thans een beetje in discrediet rakende Vrijwillige Ruilverkavelingen. Op de tekenauto- maat van het typeGerber 622 werden veel bladen gekaarteerd op de schalen tussen 1:500 en 1:2000. Bij het RAET Staat thans de zgn. "data- banking" in het middelpunt van de belangstel- ling. Men houdt zieh druk bezig met het bestuderen van het gecompliceerde probleem hoe zeer grote hoeveelheden gegevens ("data") kunnen worden opgeborgen op een zodanige manier, dat ze op verschillende manieren toegankelijk zijn en ook kunnen worden her- zien. Het vraagstuk van de vorming van "data- banks" (ook wel "data bases" genoemd) is thans in Nederland zeer actueel bij de registratie van vast goed en leidingen. Bij het RAET wordt het invoeren van digitaliseren overwogen en denkt men verder aan het aanschaffen van een Xynetics tekentafel (zie figuur 1). Deze uiterst snelle tekentafel (maximale teken- snelheid 1 m/sec.) werkt met een hangende tekenkop, waarin potlood, pen of graveernaald kunnen worden geplaatst. Er is echter geen 218 Fig. 1 Xynetics tekentafel K.N.A.G. Geografisch Tijdschrift VIII (1974) Nr. 3

Kartografie | 1974 | | pagina 4