mogelijkheid voor tangentiale besturing van het tekengereedschap. Dit betekent dat men een zeer brede graveernaald niet automatisch met de snijkant naar voren kan draaien, hetgeen bij het graveren van brede lijnen of bij het snijden van maskers in "peel-coat" noodzakelijk is. De firma Calcomp heeft thans met het type 7000 een even snelle tekenmachine op de markt gebracht als tegenhanger van de Xynetics. Deze zeer snelle machines zijn uitstekend ge- schikt voor het vervaardigen van controle- tekeningen na het digitaliseren of kaarteren waaraan niet de hoogste kartografische eisen worden gesteld. De automatisering op kartografisch gebied bij onze grootste kaarteringsdienst, Het Kadaster, of zoals het thans genoemd moet worden het KADOR (Dienst voor Kadaster en Openbare Registers), is ook reeds geruime tijd geleden begonnen. Bij het CTO (Centraal Teken- en Opleidingsbureau) van deze dienst beschikte men al snel over een Zuse Graphomat teken machine, die nu vervangen is door de Contraves Coragraph, die bestuurd wordt door de Cora II "Controller". Tevens bezit men daar de Philips P880 Computer. Men past de automatische tekentafel vooral toe voor het opzetten van plans door daarop de ruitennetten en paspunten uit te zetten; deze werkzaamheden zijn uitgebreid met een nieuwe techniek voor het längs automatische weg inbrengen van terrestrisch opgemeten gedeelten in fotogrammetrisch gekaarteerde plans. Men gaat hierbij als volgt te werk a. de nieuw in te brengen kaartelementen worden opgemeten met behulp van de z.g. voerstraalmethode (richting en afstand vast- leggen). b. de posities van al deze opgemeten kaart elementen worden omgerekend in coördinaten in het stelsel van de Rijksdriehoeksmeting en zodanig gecodeerd, dat de Contraves Coragraph ze kan kaarteren. c. met de Contraves Coragraph worden enkele punten uit het bestaande plan, die ook in het nieuw te kaarteren deel voorkomen. in coördi naten uitgelezen (de tekenautomaat wordt hier dus als "digitizer" gebruikt) en de nieuwe 219 Fig. 2. Calcomp 7000 tekenautomaat K.N.A.G. Geografisch Tijdschrift VIII (1974) Nr. 3

Kartografie | 1974 | | pagina 5