elementen worden rekenkundig op deze punten aangesloten. d. daarna wordt het geheel gekaarteerd op een maatvaste tekeningdrager met de tekenauto- maat. Bij KADOR neemt men thans proeven met het digitaliseren van fotogrammetrische kaarterin- gen. De Landmeetkundige Dienst van de Neder- landse Spoorwegen kaarteert plans op een Calcomp tekenautomaat, nadat men de ge- wenste punten in het terrein met de Reg Elta (met de voerstraalmethode) heeft opge- meten en vastgelegd op ponskaarten. Elk te kaarteren punt krijgt een aparte ponskaartde opnemer in het terrein maakt alleen een terrein- schets en nummert de punten. De kaartpunten worden op bekende grondslagpunten aangeslo ten met een Computer. Op de kaarten op de schalen 1:200 tot 11000, brengt men eenvoudige teksten en Sym bolen aan met de tekenautomaat en lange teksten plaatst men met de hand. Men over- weegt bij deze dienst om digitale fotogrammetrie in te voeren en dit aan te vullen met tachymetri- sche opnamen van lassen in rails en vanuit de lucht onzichtbare zaken, zoals onder over- kappingen gelegen objecten. Zoals reeds hierboven is opgemerkt bestaat er grote belangstelling voor de registratie van vastgoed. De SOAG (Stichting Organisatie Automatisering bij Gemeenten) heeft de ge- meenten Amsterdam en Rotterdam verzocht ieder een deel van het onderzoek voor hun rekening te nemen. De gemeente Rotterdam behandelt daarvan, in samenwerking met RAET, de topografie en leidingen. Men beproeft thans een werkmethode voor de automatische kaartering op grote schaal van deze elementen. Daaarbij worden in het veld punten opgemeten met een zelfregistrerende tachymeter en de 220 Fig. 3. Ferranti Freescan digitizer. K.N.A.G. Geografisch Tijdschrift VIII (1974) Nr. 3

Kartografie | 1974 | | pagina 6