opnemer maakt daarbij slechts een terrein- schets met puntnummers. Het klassieke veld- werk is dan overbodig. De opgemeten gegevens worden opgeslagen in een "databank", waarin ook correcties mogelijk zijn. De kaartschalen liggen tussen 1:500 en 1:1000. Als teken- automaat gebruikt men een Xynetics en overwo gen wordt een Calcomp 7000 aan te schaffen (zie figuur 2). De gecompliceerde codering van de kaart- elementen is thans geheel doorgesproken met de vele gemeentelijke instanties en de blauw- druk van het systeem is gereed. Bestaande kaarten wil men in Rotterdam gaan digitaliseren met een "digitizer" waarvan de "cursor" (het aftastapparaat) met de hand vrij in alle richtingen kan worden bewogen. Een voorbeeld daarvan is de Ferranti Freescan (zie flg. 3.), welke ook door de gemeente Amsterdam is aangeschaft voor het vastleggen van bouwblokken in digitale vorm. Door deze gemeente is hiertoe een uitgebreide proefneming gedaan in samenwerking met het Faboratorium voor Geodesie van de T. H. te Delft en K.L.M. Aerocarto N.V. In het hieronder aangegeven diagram is deze proefneming samengevat: Het digitaliseren van bestaande kaarten deed men bij deze proefneming met de Contraves tekenautomaat, voorzien van een loep. Naast deze tekenmachine, die men bij het Faboratorium voor Geodesie veel toepast voor technische kaarten op de schalen 1:1000 en 1:2000, hoopt men daar binnenkort te kunnen beschikken over het Ferranti Interactive System. Bij een interactief systeem kan men gedigitali- seerde figuren projecteren op een kathodestraal- buis (een T.V.scherm, of CRT cathode raytube) en met behulp van een licht-pen is het mogelijk in deze figuur op de buis aanvullingen aan te brengen of correcties toe te passen. Dat men bij zo'n interactief systeem moet beschikken over een flinke Computer met de daarbij ontwikkelde "Software" (programma- tuur) voor de mutaties, behoeft geen nader betoog. Een CRT, waarop alleen geprojecteerd en niet ingegrepen kan worden, noernt men een passief scherm ("passive display"). Maken we weer eens een uitstapje naar het buitenland. dan moet zeker de Ordnance Survey of Great-Britain worden genoemd. In Engeland beschikt men niet over een kadaster en daarom vervullen vooral de grootschalige kaarten van de Ordnance Survey, de functie van onze eigendoms- en technische plans. De electrici- teitsmaatschappijen, pianologen, technici van publieke werken en dergelijke, wensen te beschik ken over betrouwbare grootschalige plans, liefst zoveel mogelijk aangepast aan hun speciale wensen. De Ordnance Survey heeft nu een methode ontwikkeld, waarmee verregaand aan die wensen kan worden tegemoet gekomen. In het kort verloopt de werkwijze als volgt: (a) De bestaande, geheel bijgewerkte kaarten op de schaal 11250 en 1:2500 worden vergroot tot een negatief resp. op de schaal 1:750 en 1:1500 (b) Op ozaliddrukken daarvan geeft men voor- af aan wat gedigitaliseerd moet worden en hoe dit gecodeerd moet wordendit om later veel extra correctie te voorkomen. (c) Op de maatvaste, vergrote negatieven gaat men digitaliseren. De vergroting is gemaakt 221 Digitaliseren in stereokarteerapparaat Digitaliserei bestaande k; Digitaliseren op niet-ontschrankte luchtfoto's 1 in het terrein behulp van tachymeter arten Bewerking van resultaten in Computer i Vervaardiging van grafisch resultaat met tekenautomaat K.N.A.G. Geografisch Tijdschrift VIII (1974) Nr. 3

Kartografie | 1974 | | pagina 7