Bij het grafisch uitwerken met de tekenauto- maat past men een fotokop toe: in plaats van uittekenen met een tekenstift wordt het lijnwerk geprojecteerd op een gevoelige film door een soort projectieapparaatje. De tekenautomaat dient dan natuurlijk te zijn opgesteld in een ruimte die als donkere kamer kan worden ingericht. In de fotokop (vaak "photohead" of "lighthead" genoemd) bevindt zieh een schijf met vele lijndikten die via een lens kunnen worden geprojecteerd. Tot besluit van de Nederlandse toepassingen van automatisering in de kartografie op het gebied van grootschalige kaarteringen dient nog het werk van de PNEM in 's Hertogenbosch te worden genoemd. Na een voorbereidende Studie heett men daar besloten voor de kaarteringen op de schalen 1:500 tot 1:2500 de Haropen- digitizer te bestellen met daarbij een "inter- active display en de Graphomat-tekenauto- maat (fig. 6). Haropen en het interactieve TV-scherm dienen om correcties en inpassingen te kunnen uit- voeren. Dat er ook in het buitenland nog heel veel toepassingen op het gebied van grootschalige kaartering te noemen zijn. ligt voor de hand. Er is reeds gesproken over de ervaringen van de firma MC Leod in Canada en de Britse Ordance Survey. Vermeldenswaard zijn nog de ervaringen van de gemeente Gothenburg in Zweden, waar op de schalen tussen 1:400 en 1:1000 gewerkt wordt. Daar blijkt de digitale kaartering 80% winst in tijd op te leveren en 40% winst in kosten. Middelschalige kaarten (110.000 tot 1:250.000) De automatisering is op deze kaartschalen belangrijk minder ver ingevoerd dan bij de hierboven besproken grootschalige kaarten. Vooral ingewikkelde problemen als generalisa- W - Uit veldmetingen, uitgevoerd in orthogonaal verband, worden coördinaten voor alle punten berekend die vervolgens moeten worden inge- tekend op eigen kaarten op de schaal 1:500 en op viervoudige vergrotingen van de kaart 1:10.000 van de Topografische Dienst. De tie en vertekening zijn nog allerminst opgelost. Aan de hand van enkele binnen- en buitenlandse ervaringen zal getracht worden een inzicht te geven in de verschillende benaderingen van de Problemen. Hierbij is de bespreking van de stand van de automatisering bij de Afdeling Hydro- 223 Fig. 6. Graphomat 90 tekenautomaat. K.N.A.G. Geografisch Tijdschrift VIII (1974) Nr. 3

Kartografie | 1974 | | pagina 9