(b) Hij ontdekte deze rivier wel, doch maakte er geen melding van, omdat anders ten detrimente van zijn opdrachtgevers de grote lap grond welke hij op deze wijze aan British-Guyana had toe- gevoegd, moest worden prijs gegeven, terwijl bovendien voor zijn tocht door Brazilie geen argumenten zouden blijken te bestaan (gezien zijn conceptie omtrent de oorsprong van de Corantijn rond 1837). In elk geval, de New River werd niet in kaart gebracht, wel echter de Pani, die een bedenke- lijke afmeting kreeg en weleens de foutief ingetekende New River kon zijn, terwijl de Coeroenie van toen af aan als de Corentijn op de kaart verscheen. Had Schomburgk de Wonotobbovallen evenals de King Williams fall in de Essequibo omzeild en was hij de Corentijn verder afgezakt, de westoever van deze rivier konsekwent volgende, dan was hij net als Brown in de Boven-Corantijn (New River) aangekomen. In 1873 tekende B. Brown de New River op de juiste plaats in, doch de Coeroenie bleef als Corantijn aangemerkt (zie hg. 5). Van de bevindingen van Schomburgk 1835- 1839 en 1840-1844), werden noch de Neder- landse, noch de Surinaamse autoriteiten in kennis gesteld, waardoor de kaarten van Suri name, die na de tocht van Schomburgk ver schonen, ook niet de bovenloop der Corantijn vertonen. Zo is er de kaart van Heneman, verbeterd en bijgewerkt door C.A. van Sype steyn (1849) (fig. 7) en die van Cateau van Roseveit, 1872 (blad nr. XXIV) waarop de All e n Sa van /ja's X. Fig. 7. Deel van de "Kaart van de Kolo: door C. van Sypesteyn verbeterd en bijgewe 1 Suriname", oorspronkelijk van Heneman, t in 1849. K.N.A.G. Geograßsch Tijdschrift VIII (1974) Nr. 5

Kartografie | 1974 | | pagina 21