MEDEDELING EEN WERKGROEP KAARTBEHEER BINNEN EEN KARTOG RA FISCHE VERENIGING BESPREKINGEN 488 Er bestaan plannen om een werkgroep Kaartbeheer op te richten binnen een vanaf januari 1975 zelfstandige kartografische vereniging. Het plan hiertoe is bij het bestuur van de huidige Kartografische Sectie van het K.N.A.G. op tafel gebracht en daar goed ontvangen. De behoefte aan een overkoepelende instelling voor kaartbeheerders komt vooral de laatste jaren naar voren in Nederland. Negatieve motiveringen zijn b.v. de toe- stand waarin vele kaartverzamelingen zieh bevinden, het gebrek aan communicatie tussen kaartbeheerders en de gebrekkige regels voor de titelbeschrijving waarover men in Nederland beschikt. Als positieve redenen om tot de oprichting van een werkgroep Kaartbeheer over te gaan kunnen gelden de snelgroeiende belangstelling voor kaarten bij het Nederlandse publiek, groeiende aandacht en overheidsmaatregelen i.v.m. de problemen rond de informatie-verzorging in het algemeen en de belangstelling die men in leidinggevende kringen in de archief- en bibliotheekwereld op het ogenblik voor kaarten heeft. In het buitenland bestaan zelfstandige organisaties als de Association of Canadian Map Libraries of afdelingen zoals de Map Curator Group van de Special Library Organization, die een zeer stimulerende uitwerking op het beheer en gebruik van kaarten hebben. Het lijkt verstandig om in Nederland een club van kaartbeheerders onder te brengen bij een kartografische vereniging. Op deze wijze komt het bindende element de kaart het beste tot uitdrukking. De werkgroep heeft vnl. tot doel om personen uit archief-, bibliotheek- of museumkringen met interesse in kaarten en het beheer daarvan aan een tehuis te helpen. Vanzelfsprekend dient er een goede samenwerking te bestaan met instellingen als de Ver eniging de Topografisch Historische Atlas en de werk groep Historische Kartografie. Voor het opstellen van een doelstelling en een werk- programma is het nog te vroeg. Deze kunnen het beste door de leden vastgesteld worden tijdens de oprichtings- fase. Algemeen kan opgemerkt worden dat het doel van de werkgroep is de informatieve funetie van kaart verzamelingen te bevorderen. Hierbij kunnen verschillende activiteiten een rol speien. Voor de hand liggen Maatregelen die direct het beheer van kaartverzame lingen betreffen, zoals het uitwisselen van kennis door publikaties en studiedagen, overleg over aanschaf- fingsbeleid. Overleg met kaartenmakers over de randinformatie. Aanbevelingen voor regels voor de titelbeschrijving van kaarten. Het bepalen van een Nederlands standpunt in zaken die op internationaal niveau aan de orde komen. Urgent hierbij zijn de plannen van de International Federation of Library Associations en de International Carto- graphic Association tot uniformering van titelbeschrij- vingen en randinformatie. Het stimuleren van het kaartgebruik door activiteiten naar buiten. Bovenstaande punten zouden als eerste discussiepunten kunnen dienen voor het nader vaststellen van doel en werkwijze van de werkgroep Kaartbeheer tijdens de voor- bereidende bijeenkomst op 14 maart 1975 (die zal plaats- vinden om 14.00 uur in het Geografisch Instituut, 5de verdieping van het Transitorium II, de Uithof, te Utrecht). Indien er voldoende belangstelling zou zijn dan kan enige weken later de oprichtingsvergadering plaats hebben. Men behoeft voor het bijwonen van de voorbereidende bijeen komst geen lid van de Kartografische Vereniging te zijn, hoewel dit later voor het lidmaatschap van de werkgroep wel een vereiste is. E.H. van de Waal Grote Winkler Prins Atlas. Samengesteid door het Geo grafisch en Cartografisch Instituut Elsevier, onder redactie van R. Berkenbosch. Uitgave Elsevier, Amsterdam-Brüssel 1972. 340 pp., waarvan 80 pp. kaarten. Formaat 38 x 27 cm. Register met ca. 50.000 geografische namen. Prijs 95.00. De Grote Winkler Prins Atlas is uitgevoerd als gezinsatlas, d.w.z. er is een uitgebreid tekstgedeelte in opgenomen: een 220 pp. groot prachtig gei'llustreerd compendium, dat een zeer leesbaar overzicht geeft van allerlei fy- sisch-geografische onderwerpen. Hierop volgt een sociaal- geografisch deel, de landenbeschrijving. Drs. A. H.F. Bredemeijer heeft dit compendium besproken in het Geo grafisch Tijdschrift, September 1973; in de onderhavige bespreking zullen alleen de kartografische aspecten ter sprake komen. Na het fraaie compendium steh het kaartengedeelte wat teleur; het blijkt niet op hetzelfde niveau te staan. De kaarten worden gekenmerkt door een minder goede lijn- kwaliteit. Het komt zelfs voor dat gedeelten van rivieren, grenzen of kustlijnen bij de reproduetie weggevallen zijn. Bovendien is het gebruikte schrift niet optimaal voor kaarten geschikt. "Cartons" binnen het kader van de hoofdkaart en ook de reliefweergave d.m.v. schrapjes doen ouderwets aan. Het kaartmateriaal is niet steeds homogeen hetgeen blijkt uit de volgende punten: de kaartschalen door de schaalgetallen wordt de indruk gewekt dat de kaarten niet voor deze atlas getekend zijn, maar door vergroting of verkleining voor deze atlas geschikt zijn gemaakt. Zo wordt Frankrijk afgebeeld op de schalen 1 4.230.000; 1 4.100.000 en 1 780.000. Het Verenigd Koninkrijk op 1 3.815.000 en 1 2.380.000; Indonesie op 1 18.310.000 en 1 8.155.000; etc. Er zijn een aantal voorbeelden van veel te Sterke verkleining de kaarten van Nieuw- Guinea, Formosa of Madagascar zijn alleen met een loupe te lezen. De legenda is voor alle kaarten gelijk, behalve K.N.A.G. Geografisch Tijdschrift VIII (1974) Nr. 5

Kartografie | 1974 | | pagina 32