492 wordt verstrekt in tekst, kaartjes en foto's. Hoewel volgens de binnenzijde van het omslag alle mogelijkheden aan de orde komen, is vanzelfsprekend - - ieder gebied slechts oppervlakkig en zeer gegeneraliseerd behandeld. Voor de gebruiker, die over zijn gekozen vacantie- bestemming wat meer gedetailleerde informatie wenst, schiet het boek al spoedig tekort. Bovendien is de indeling naar gebieden, die per land van bestemming worden besproken, vrij willekeurig, en weinig gebaseerd op topo- grafische of geografische eenheden. Het laatste gedeelte Informatie (pp. 240-251) geeft tenslotte enige encyclopedische-statistische informatie per land (ka- lender, afstandstabel, temperaturen) en verder gegevens over boot- en vliegverbindingen. AI met al een aantrekkelijk kijkboek dat zeker door zijn smaakvolle uitvoering de reislust zal opwekken. Het kartografisch aspect is ondergeschikt aan de opzet van het boekwerk. De kaartjes zijn niet onaantrekkelijk, maar munten niet uit door grote vindingrijkheid. Ze zijn zeker functioneel ingepast, maar rechtvaardigen nauwelijks de voor de nederlandse bewerking toegepaste titelverandering. Blijkbaar heeft de benaming "atlas" toch nog een magische klank, die als verkoopargument gewicht in de schaal legt. P. W. Geudeke Wilhelm Bonacker t, Bibliographie der Slrassenkarle Kirschbaum Verlag, Bonn Bad Godesberg, 1973, XXV+ 242 blz. DM 92. Uit de nalatenschap van de in 1969 overleden Berlijnse kaart-historicus Wilhelm Bonacker stamt het manuscript dat heden bij de Kirschbaum Verlag in druk ver sehenen is. De bewerking van het nagelaten manuscript werd door Wirkl. Hofrat Dr. R. Kinauer, Directeur van de kaartenverzameling van de Oostenrijkse Nationalbiblio- theek verzorgd. Op de achtergrond van het moeizame proces om nagelaten wetenschappelijke werken te publiceren Staat Dr. Karl Heinz Meine. Het is de enige kaartenbibliografie van wegen die ooit gemaakt is. Een internationale bibliografie, waarin een wereldwijde opsomming van die landkaarten gegeven wordt, die de wegen als kenmerkend object behandelen. De opsomming bestrijkt de periode vanaf de middeleeuwen tot aan de jaren ca. 1950. Meer dan 4600 kaarten en wegenatlassen zijn door Bonacker vermeld. Uiterst belangrijk en waardebepalend is het feit, dat Bonacker deze objecten allemaal zelf gezien heeft. Gedurende zijn beroepsuitoefening als karto- graaf (Bern 1914-1935, Berlijn 1935-1969) was hij practisch bij de vervaardiging van o.a. wegenkaarten betrokken. Zijn verzameling van gegevens voor deze bibliografie dateert dan ook reeds van de jaren rond 1920. Bij zijn leven versehenen reeds enkele publikaties die de Studie van de geschiedenis van wegenkaarten tot onderwerp hadden. Uiterst belangrijk is bovendien dat bij elke kaart vermeld wordt waar deze zieh bevindt. Zoals men kan ver- wachten, bij een auteur die de kaartenverzamelingen in de landen van het Duise taalgebied het beste kent, ligt het zwaartepunt van deze bibliografie in de Duitse, Oostenrijkse en Zwitserse kartografie. Maar vooral in zijn latere jaren heeft Bonacker veel onderzoek in andere landen verricht, waardoor zijn werk met recht een internationale bibliografie genoemd mag worden. Het verschijnen van dit werk kan daarom met grote instemming begroet worden omdat wegen en Straten in onze eeuw een dominerend element van onze samenleving geworden zijn. Daarmee hangt een toenemende belang- stelling voor de geschiedenis van de wegen en van het ver- keer samen. Er zijn talrijke onderwerpen uit de sociaal economische geschiedenis aan te wijzen waarin de ont- wikkeling van het Europese wegennet een belangrijke rol speelt. Zonder raadpleging van oude wegenkaarten kan men deze ontwikkeling niet goed volgen. Wat wij thans de "infra- struetuur" noemen neemt in de historische geografie eveneens een belangrijke plaats in en kan gemakkelijk gereconstrueerd worden, mits men relevante oude kaarten gebruikt. Het hier besproken boek is daartoe een "weg"- wijzer in de dubbele betekenis van dit woord. Voor de historisch-geograaf die zieh op Nederland orien- teert schiet Bonackers bibliografie te kort: slechts 34 nummers tussen de jaren 1580 en 1900, waarbij een water- schapskaart. Voor de Duitse landen gaat de detaillering veel verder, maar ook voor die gebieden geldt dat de regionaal werkende historicus in deze bibliografie niet meer dan een aantal overzichtskaarten vindt. Nauw verwant met de wegenkaart is de zgn. Postkaart. In vele gevallen dekken deze twee begrippen elkaar. Afstands- tabellen en mijlen-getallen in de kaart (of uren gaans) zijn een noodzakelijk complement bij de geschiedschrij- ving van het wegtransport. In de categorie postkaarten bereikt dit boek zeker een hoogtepunt. Tot welke tijd kan men doorgaan met het noteren van alle wegenkaarten die in de hele wereld versehenen zijn? Tot ca. 1950 zegt de auteur, en de bewerker Kinauer bevestigt dit, door er op te wijzen dat de wegenkaart tegen die tijd zijn exclusiviteit verloren heeft. De 25 blad- zijden inleiding van Kinauer is een erg goede en leerzame verhandeling over de geschiedenis van het fenomeen wegenkaart. Aan de opstelling van deze inleiding zal K. meer genoegen beleefd hebben dan aan het voor publikatie gereedmaken van B's nagelaten manuscript, want daarin moesten noodzakelijkerwijs een aantal onvolmaaktheden blijven zitten. Hetgeen door K. ook erkend wordt. Dank- baar zijn we hem voor de opstelling van het voor- treffelijk uitgevoerde register van auteurs- en uitgevers- namen. Alles overziende komen we tot de slotsom, dat kritische opmerkingen teruggedrongen dienen te worden opdat onze dankbaarheid voor het verschijnen van Bonacker's levenswerk niet vertroebeld wordt. Meer dan 40 jaar cartobibliografisch onderzoek ligt aan dit boek ten grondslag, waarbij de objectieve selectie zoals die door de auteur toegepast werd, een garantie vormt voor de homo- geniteit van het geselecteerde materiaal. Door de uitgave van B's bibliografie wordt het kaartenbezit van bibliothe- ken, archieven en musea in wetenschappelijke waarde ver- groot, waarmee Bonacker's grote Verdiensten voor de kaartenwetenschap andermaal aangetoond worden. C. K. K.N.A.G. Geografisch Tijdschrift VIII (1974) Nr. 5

Kartografie | 1974 | | pagina 36