KAARTBEHEERDER, EEN NIEUWE SPECIALISATIE Nederland telt een relatief groot aantal open- bare en private kaartenverzamelingen (volgens Koeman ruim 180) van zeer uiteenlopende omvang en samenstelling 1Deze eerste consta- tering maakt het reeds moeilijk een profiel op te stellen waaraan de beheerder van zulk een collectie min of meer zou moeten voldoen. Dat de behoefte aan zulk een profiel bestaat duidt erop, dat het beheer van grotere kaarten verzamelingen niet langer meer, zoals vroeger veelal, een aangelegenheid kan zijn waarmede een willekeurig ambtenaar of wetenschappelijk medewerker kan worden belast, die voldoende belangstelling en enthousiasme voor de goede zaak heeft, doch geen gerichte opleiding tot dit specialisme bezit. Een historicus, biblio- thecaris, archivaris of geograaf met een speciale belangstelling voor kaarten is lange tijd het Optimum geweest, dat bereikbaar bleek, en men denke hier niet gering Over het heeft mensen als Wieder, Burger, Crone, Voorbeytel Cannenbergh e.a. opgeleverd. Doch deze Pe riode loopt ten einde. De verzamelingen groeien in steeds sneller tempo, de kaartproduktie is geweidig aangezwollen, het beheer van grote wetenschappelijke kaartenverzamelingen kan niet langer meer als een nevenfunctie naast andere worden uitgeoefend, wil de verzameling goed functioneren bij onderwijs en onderzoek. Bovendien is hier een stuk nationaal cultureel erfgoed in het geding ten aanzien waarvan grote deskundigheid en zorg is vereist. Een toenemende belangstelling voor het beroep van "kaartbeheerder" valt derhalve te verwachten, doch zij die zieh daartoe aangorden zullen tot hun verbazing en misschien wel teleurstelling bemerken, dat hiervoor in ons land tot nu toe noch op academisch niveau, noch op dat van het Hoger Beroepsonderwijs opleidingsmoge- lijkheden bestaan2 (zie pag. 462). De huidige beheerders van kaartenverzamelingen zijn in dit opzicht min of meer autodidacten; zij hebben zieh de vaardigheden, nodig voor hun funetie, zelf eigen moeten maken3. Efiter- aard ligt hun kracht dan ook meestal in de zaken, welke essentieel zijn voor het type ver zameling dat zij beheren, terwijl andere aspecten minder hun aandacht kunnen hebben. Een algemene basis-opleiding tot kaartbeheerder bestaat in ons land tot nu toe nietde aandacht welke de bibliotheek-opleidingen hieraan kun nen geven is slechts zeer gering4. Wil men zieh een beeld vormen van de eisen, waaraan een kaartbeheerder (kaartbibliothe- caris, map-curator etc.) zou moeten voldoen, dan lijkt het dienstig enig inzicht te hebben in de verschillende typen van kaartverzame- lingen, welke we in ons land kennen. Behalve het type van zulk een verzameling is uiteraard ook de omvang ervan van groot belang, als- mede de mate waarin een beroep op de ver zameling wordt gedaan (bezoeksfrequentie, schriftelijke verzoeken om informatie en re- search door personen en instellingen in binnen- en buitenland). Van eminente betekenis is voorts de mate waarin de verzameling is ont- sloten (niet, slechts gedeeltelijk, verouderd of- wel goed en modern gecatalogiseerd). Dit laatste bepaalt niet alleen de efficiency waar mede kan worden gewerkt, doch tevens is hiermede reeds grotendeels vastgelegd hoe de taakindeling van de beheerder eruit zal zien immers een niet of gebrekkig gecatalogiseerde verzameling zal allereerst adequaat beschreven en geordend dienen te worden vöor zij über haupt kan functioneren. Men kan dan ook de vuistregel opstellen dat, hoe gebrekkiger een verzameling beschreven en geordend is, des te meer tijd een beheerder dient te besteden aan ordening en beschrijving en des te minder tijd hem, voorlopig, overblijft om zieh bezig te houden met feitelijke wetenschappelijke research en service-verlening. Voorts is nog van veel belang de vraag of een verzameling "passief' is (d.w.z. geen eigen aanschaffingen doet doch slechts schenkingen aeeepteert), dan wel "actief' (met een eigen aanschaffings- en/of ruilpraktijk). Een actieve verzameling betekent uiteraard een belangrijke verzwaring van de taak van de beheerder. Tenslotte blijft, als een der belangrijkste punten, nog de vraag of de beheerder geheel alleen zijn taak moet verrichten, dan wel of hem 460 A. KAARTENVERZAMELINGEN EN KAART- BEHEERDERS K.N.A.G. Geograßsch Tijdschrifl VIII (1974) Nr. 5

Kartografie | 1974 | | pagina 4