m.n. geld en kennis. Hierbij wordt er van uitgegaan dat er zo weinig mogelijk locale belangen geschaad worden. De vrees van kaart- beheerders voor een geautomatiseerd, centraal systeem wordt voor het grootste deel weg- genomen omdat men d.m.v. een Computer gemaakte fiches en catalogi naar wens kan uitslaan met verschillende onderwerpen als hoofdingang, verschillende formaten en ver schillende secundaire gegevens. In principe kan men ieder locaal gegeven inbrengen, maar het lijkt verstandiger deze locale belangen locaal te laten betalen. Het behoort wel tot de normale (gratis) mogelijkheden om b.v. een eigen systematische indeling voor de kaar- ten van een bepaalde verzameling op te nemen. Meer uitgewerkt werden de doelstellingen en aanpak beschreven in de "Evaluatie van het project C.C.K., maart 1972", waaruit ik het volgende citeer I. Doelstelling van het C.C.K. PROJECT Het ontsluiten van het Nederlandse kaarten- bestand, inclusief kaartseries, atlassen, kaarten in boeken en tijdschriften, door middel van een databank bestaande uit gecodeerde be- schrijvingselementen. Met behulp van deze databank kan men ondermeer - Fiches en catalogi uitprinten naar verschil lende onderwerpen en gebieden, voor de ver schillende kaartverzamelingen in Nederland. - Selecteren naar voor kaarten relevante be- schrijvingselementen en sorteren naar combi- naties hiervan, waaronder gebied, schaal, au- teur, titel, data, coördinaten enz. - Bibliografische data op magnetische band uitwisselen met buitenlandse "C.C.K." pro- jecten, die ook op het Marc systeem gebaseerd zijn. De V.S. hebben reeds een apart aan kaarten aangepast Marc systeem. In Canada is men zo'n systeem aan het uitwerken. Voor de landen die een nationaal Marc systeem ontwikkelen mag aangenomen worden dat zij ook het catalogiseren van kaarten bij dit systeem zullen betrekken. De centrale aanpak is vereist omdat - De benodigde kennis van kaarten en het titelbeschrijven hiervan zeldzaam is. - De geautomatiseerde aanpak in verband met de computerverwerking een Instrumenta rium vereist, dat alleen bij een centrale aanpak rendabel is. - De meeste afzonderlijke verzamelingen niet de middelen hebben hun kaarten redelijk te catalogiseren en nu reeds de snelgroeiende vraag naar kaarten als informatieverstrekkend medium niet kunnen verwerken. De centrale aanpak heeft als voordeel dat - Dubbel werk voorkomen wordt, omdat vele kaarten in meerdere verzamelingen voorkomen en vele kaarten slechts kleine onderlinge ver- schillen hebben. De C.C.K, heeft een proce- dure ontworpen voor verkorte beschrijvingen waarbij men alleen de afwijkingen van de reeds beschreven kaarten behoeft op te geven. Zo kunnen aangesloten bibliotheken en archieven reeds in een vroeg Stadium en op een een- voudige wijze aan de C.C.K, deelnemen. De kaarten kunnen op deze wijze onder een eigen nummer ingevoerd worden waarna de kaart- beherende instantie over een aan eigen wensen aangepaste Output kan beschikken. De internationale kontakten de mogelijk heden geven dat ook de nationale C.C.K.'s zo weinig mogelijk werk dubbel doen. - De aangesloten kaartverzamelingen in bin nen- en buitenland waarmee de C.C.K, in kontakt Staat opengelegd en bereikbaar worden. Ook de op het ogenblik nauwelijks bereikbare kaarten in boeken en tijdschriften worden, opgenomen in het C.C.K.-bestand, toeganke- lijk"6. Het proefproject liep in 1973 af. Aan de hand van het beschrijven van 5.000 kaarten werd het systeem opgezet, hetgeen er op neerkwam dat de Marc Format for Maps met enige, voor kaarten onmisbare beschrijvingselementen werd uitgebreid en wijzigingen werden aangebracht om de meeste beschrijvingselementen sorteer- baar te maken. In deze periode werden bij wijze van proef, in samenwerking met het ACCU, verschillende soorten catalogi en fiches uitgeslagen. Van 1974 tot 1978 bestaat de belangrijkste taak uit het opbouwen van een informatiebestand met titelbeschrijvingen van kaarten, samen- vattende beschrijvingen van series, kaartbladen van series, atlassen en belangrijke kaarten uit boeken en tijdschriften. Belangrijk middel bij het beschrijven van kaarten zijn de voorkeurs- verwijzingen voor namen van auteurs en uit- gevers en voor titels van series, waarmee het aantal verdubbelingen wordt tegengegaan. Iedereen, die zieh met het aanschaffen, be schrijven of gebruiken van kaarten bezighoudt weet wat een tijd het verzamelen alleen al van inlichtingen over titel en auteur, gegevens die 464 II. NOODZAAK EN VOORDELEN VAN EEN CEN TRALE Catalogus voor Kartografie K.N.A.G. Geografisch Tijdschrift VIII (1974) Nr. 5

Kartografie | 1974 | | pagina 8