tafeMsm NIEUWS VAN DE PBNA-CURSUS CARTOGHAFISCH TEKENEN Aan de schriftelijke PBNA-cursus voor cartografisch tekenen, die in samenwerking met de Nederlandse Vereniging voor Kartografie wordt verzorgd, namen in januari j.l. 55 cursisten deel. Op 7 Oktober 1974 werd het eerste deelexamen gehouden voor de vakken materialenkennis (1 uur), landmeetkunde (1^ uur) en geografie (2 uur), in gebouw 'De Tent", Agnetapark te Delft. Normaal worden de PBNA-examens meestal in Arnhem gehouden, maar wegens het grote aantal kandidaten van de Topografische Dienst was deze keer Delft als examenplaats gekozen. Er hadden zieh 20 kandidaten opgegeven, maar 66n kandidaat is niet versehenen. Het resultaat was ruim voldoende: in totaal werden slechts zes uitwerkingen met minder dan zes gewaardeerd. Voor het vak materialenkennis behaalde niemand een onvoldoende. In de vakken waarvoor nu een zes of minder werd behaald kunnen de kandidaten eind Oktober opnieuw examen afleggen, tegelijkertijd met de andere vakken. Ook nieuwe kandidaten kunnen dan examen doen in door hen zelf te kiezen vakken. Zoals bekend moet binnen vijf jaar in alle vakken examen worden afge- legd om voor het diploma in aanmerking te komen. Het eerste volledige examen zal van 20 tot 24 Oktober a. s. in Arnhem worden gehouden. Gedurende twee dagen zal er praktisch worden gewerkt, terwijl op bbn dag de drie eerstejaarsvakken schriftelijk worden geexamineerd en op een andere dag de vier theorie- vakken van het tweede studiejaar, namelijk:kartogra- fie (2 uur), kaartreproduktie (2 uur), kaartgebruik (1 uur) en automatisering (1 uur). Alle lesboeken zijn thans versehenen en eventueel los verkrijgbaar bij PBNA te Arnhem. Voor de cursus bestaat momenteel ook belangstelling in Engeland, Denemarken, Duitsland en Zweden. A.H.V. AFSCHEID MEJ. ROEST Op 25 Oktober 1974 werd in het Geologisch Instituut der Rijksuniversiteit te Leiden met een bijzonder ge- zellige reeeptie afscheid genomen van mejuffrouw C.P. J.Roest, die 1^ jaar na het bereiken van haar pensioengerechtigde leeftijd haar werkzaamheden aan het Geologisch Instituut beeindigde. In 1938 werd mejuffrouw Roest door Professor L.U. de Sitter gevraagd op free lance basis te komen werken voor een kartografische opdracht. Met deze opdracht, voor een tijdsduur van slechts drie weken, werd de basis gelegd voor de kartografische werkzaamheden op het Geologisch Instituut. Na deze drie weken bleef zij op het instituut werkzaam en vervulde vele opdrach- ten. Tijdens de oorlogsjaren verhuisde zij met een aantal geologen naar Limburg om daar onder auspi- cien van een oliemaatschappij aan een onderzoek in het mijngebied te werken. Na deze periode keerde mejuffrouw Roest weer op het instituut terug en ver- zorgde o.a. de illustraties voor "Geheimschrift der aarde" van Dr. van der Vlerk en Dr. Kuenen (1948) en van "Nederland in de IJstijd" van Dr. van der Vlerk en Dr. Flohrschütz (1950). Gedurende deze tijd werd het kartografisch tekenwerk- dat bij de Geologie slechts een gedeelte van de tekenwerkzaam- heden omvat - door juffrouw Roest beter ontwikkeld. Door haar samenwerking met de fa. Mouton te 's-Gravenhage kon worden bereikt, dat de diverse geologische kaarten van haar hand nu op het instituut in kleur versehenen. In 1954 trad zij in dienst van de rijksuniversiteit en kwam er een eind aan de "free lance". Zij werd aan- gesteld als tekenaar bij de "Toegepaste Geologie" on der Professor L.U. de Sitter. Als haar grote karto grafische werkzaamheden moeten vermeld worden: "Bergermaker Alpen" (2 bladen), De Pyreneeen (8 bladen), een overzichtskaart van de gehele Pyreneeen (2 bladen), het Cantabrisch Gebergte (7 bladen) en nog vele kleurkaarten bij diverse wetenschappelijke pu- blikaties. Ook verzorgde zij minutieus uitgewerkte tekeningen van gesteente strukturen en fossielen. Tijdens de centralisatie in 1968/69 op het Geologisch Instituut werd zij benoemd tot chef van de Tekenafde- ling. In 1973 werden al haar werkzaamheden zoals o.a. het vervaardigen van basistekeningen, kleurmo- dellen enz, door de Tekenafdeling voortgezet. Op ver- zoek van Professor H. J.Zwart werd haar aanstelling op het instituut verlengd, om de reeds in bewerking zijnde kaartenserie van het metamorfe gesteente van Europa (16 bladen) af te maken. Met deze serie toonde zij haar vakbekwaamheid meer dan ooit. AI het schritt in twee talen werd door haar met de hand getekend. De legenda bij deze kaartserie beslaat bijna een kaartblad en is ook uitgevoerd in twee talen. Op verzoek van mejuffrouw Roest werd op de reeeptie alleen door Professor Zwart een kort afscheidswoord gesproken, maar de aanwezigheid van geologen, karto- grafen, drukkers en vele anderen waar zij mee had samengewerkt, maakte met de bloemen en de vele geschenken een waardig afscheid voor een bijzonder gewaardeerde vakbekwame tekenaar en kartografe. B.G.Henning 10 KT 1975.1.1

Kartografisch Tijdschrift | 1975 | | pagina 12