TENTOONSTELLING KAARTMAKERS VAN HET STICHT Op 4 Oktober 1974 werd in het Provinciehuis te Utrecht door de Commissaris van de Koningin de tentoonstel- ling "Kaartmakers van het Sticht" geopend. De Ver- eniging Oud-Utrecht realiseerde hiermee een idee van haar erelid en oud-voorzitter Ir. J.D.M. Bardet. Dat dit een zinvolle gedachte is geweest möge blijken uit de verlenging van de expositie met 2 weken (tot 22 november) vanwege de grote belangstelling. De vele bezoekers uit de Utrechtse burgerij waren vooral aangetrokken door de herkenbaarheid van kaar- ten van de eigen omgeving; maar ook kartografen en historisch geinter esseerden konden hun hart ophalen, omdat dit de eerste keer was dat een overzicht van de historische kartografie van Utrecht van 1500 tot 1870 werd getoond van een dergelijke aard en omvang. Bovendien was een aantal van de geexposeerde kaar- ten die geselekteerd en beschreven waren door me- vrouw drs. Marijke Donkersloot-de Vrij en prof. dr. ir. C.Koeman, minder bekend. Bij de tentoonStelling is een catalogus versehenen (50 pag., 20 afb.), waarin naast een beschrijving van de getoonde kaarten een inleiding over de historische geografie van het gebied door drs. J.D.H.Harten §n de karteringsgeschiedenis van de provincie van de hand van prof.dr.ir. C.Koeman zijn opgenomen. Ter gelegenheid van de tentoonstelling is tevens een uitstekende facsimile-uitgave gedrukt bij Canaletto van de kaart van Utrecht van Cornelius Anthonisz. Hornhovius uit 1599. De daarbij behorende toelichting over kaart en kartografie in de 17de eeuw werd ge- schreven door prof.dr.ir. C.Koeman, terwijl de ge- gevens over het leven van de kaartmaker werden ge- vonden door archiefonderzoek van mevrouw Nicoline Meiners van het Rijksarchief in de Provincie Utrecht. Zowel de catalogus als de faesimile van de Hornho- vius-kaart zijn nog te bestellen bij de Penningmeester van de Vereniging Oud-Utrecht en bij het Gemeente- archief (kosten resp. f 6, 50 en j 10, -) en zijn de aan- schaf ten volle waard. Wallie Hoogendoorn-Beks ACADEMIE-SCHOUW LEIDEN In 1575 werd te Leiden als dank voor de weerstand, geboden bij de Spaanse beleger ing (3 okt. 1575), de Universiteit gesticht. Ter gelegenheid van het Vierde eeuwfeest wordt binnen de universiteit te Leiden een Academie-Schouw gehouden. De bedoeling van deze Schouw is het publiek te tonen wat de universiteit kan en hoe zij denkt. Een deel wordt door de instituten verwezenlijkt, o.a. door het houden van demonstraties en tentoonstellingen, welke voor het publiek gedurende een aantal dagen toegankelijk zullen zijn. Op het Geo logisch Instituut zal men een indruk van de werkwijze kunnen krijgen van de daar vervaardigde thematische kaarten die een onderdeel van de tentoonstelling zullen vormen. Een ruimer inzicht in deze materie kan men krijgen door de tentoongestelde fossielen, koralen, gesteente strukturen, mineralen, enz. Het Geologisch Instituut (waarin o.a. tekenkamer en gesteente-slijperij), Garenmarkt 1B, zal ter bezich- tiging geopend zijn op 21 en 22 mei 1975 gedurende de werkuren. B.G.Henning PROFESSOR DR. H. C. EDUARD IMHOF 80 JAAR Op 25 januari van dit jaar is Professor Imhof uit Erlenbach, Zürich 80 jaar geworden. De Nederlandse kartografen feliciteren de jubilaris met het grote geluk deze hoge leeftijd bereikt te hebben in een goe- de gezondheid van geest en lichaam. In een bespre- king van zijn grootste publikatie: Kartografische Geländedarstellung in Kartografie 31 (T.A.G. 1966, p. 200) wees ondergetekende op het unieke verschijn- sel dat drie generaties deel hebben aan de wetenschap- pelijke en praktische scheppingen van deze buitenge- wone vakman en kunstenaar: de leeftijdgenoten van Imhof, zijn vroegere leerlingen die nu een leidende positie in de vakwereld bekleden en de leerlingen van hen die door zijn vroegere leerlingen gevormd wer den. Overdracht van gedachten, methoden en theo- rieen aan de generaties die nu opgeleid worden en die nog zullen volgen vormen de essentie van het leven. Bij een gelegenheid als deze, waarop we onze dank- baarheid voor de lessen en voorbeelden kunnen laten zien en laten hören gaan onze gedachten terug naar de jaren 1958-1961, toen de International Carto- graphic Association opgericht werd, waarvan Imhof de eerste President werd. En onze gedachten gaan ook terug naar 1959, toen de eerste verjaardag van de Nederlandse Kartografische Sectie van het KNAG gevierd werd in aanwezigheid van Imhof op de Karto- grafendag in het nieuwe ITC te Delft, met een lunch in de oude Prinsenkelder en een matinöe in het klas- sieke hollandse renaissance Delfland's Huis. Voor vele Nederlandse vakgenoten is dat de enige maal geweest waarop ze Imhof werkelijk ontmoet hebben. In 1970, tegelijk met de opening van de tentoonstel ling "Honderd jaar atlas", gaf hij in het Geografisch Instituut te Utrecht een gastcollege, waaraan menige collega niveau en vorm van eigen Colleges kon toet- sen. Bij die gelegenheid hebben Studenten van de jongere generatie het voorrecht van een persoonlijke ontmoeting mögen genieten. Nu Imhof tachtig jaar geworden is en de redaktie van dit tijdschrift mij vroeg om naar aanleiding daarvan iets te schrijven lijkt het mij 't beste om me tot die jongste generatie te richten en niet bij de herinnering van een kleine groep ouderen te blijven staan. Voor de mensen van 20-25 jaar zou ik willen zeggen: kijk eens naar het effect van gaven waarover een mens beschikt, wanneer die gaven op een juiste manier over het leven gedoseerd worden: een lang leven van gewetensvolle arbeid, onvermoeibaar creatief bezig zijn en voortdurend zoekend naar het hoe en waarom. Pas op zijn zeventigste jaar voltooit hij zijn boeken en treedt Imhof naar buiten met zijn grote leerboeken: Kartographische Geländedarstellung en Thematische Kartographie. Pas op zijn 65e jaar wordt hij Presi dent van de I. C.A. en wordt de gehele vakwereld, dus niet alleen die van het eigen land en van de duitssprekende landen bij zijn werk betrokken. Dit soort ontwikkeling kennen we niet meer in deze tijd van 28-jarige hoogleraren en dito kamerleden en burgemeesters. De vorming van zijn leerlingen da- teert echter al van de 30er jaren van deze eeuw. Een vorming die vnl. bestond uit het zelf voordoen en het eenvoudig en overtuigend formuleren van het waarom. Een didaktische begaafdheid die tientallen jaren ge- toetst werd, voordat ze in bovengenoemde leerboeken KT 1975.1.1 11

Kartografisch Tijdschrift | 1975 | | pagina 13