tot uitdrukking kwam. Het effect van Imhof's gaven die over lange termijnen gedoseerd werden is daar- door veel permanenter dan wanneer ze in spontane produktiestoten de wereld ingeslingerd worden. Bij dit laatstgenoemde proces dat zoveel bijdraagt tot de veelschrijverij van deze jaren ontstaat veel lawaai, maar blijft weinig over. De beste typering van Imhof's geesteshouding in een lang leven van unieke integratie van wetenschap, kunst en techniek heb ik ervaren uit zijn eigen woorden die hij bij de huldiging met de gouden Livingstone Medal in 1964 sprak. Nadat zijn Verdiensten door de voor- zitter van de Royal Scottish Geographical Society uit- voerig belicht waren en het goud overhandigd, ver- wachtte men een levensverhaal van de onderscheiden "medallist". Er volgden echter maar een paar zinnen: dank voor de hoge onderscheiding. Hoe het kwam dat hij die ontvangen had? Wel, hij had eens een paar kaarten gemaakt; vandaar. En anno 1975 maakt Imhof nog kaarten: de Atlas der Schweiz wordt in zijn woning te Erlenbach geredigeerd en getekend. De Mittelschulatlas wordt in haar nieuwe drukken door hem begeleid. 's Werelds overproduktie aan nuttige en nutteloze kaarten en atlassen wekken zijn kritisch commentaar, die (ongewone uitzondering) niet gevoed wordt door negativisme. Wij wensen de Imhofs nog vele jaren van arbeid in gezondheid en we zijn dankbaar voor dit voorbeeld dat laat zien dat met 't ouder worden de menselijke tekorten niet toe hoe- ven te nemen. C.Koeman. THEMATISCHE KARTOGRAFIE IN LONDEN Onze Britse zustervereniging hield van 6-9 September 1974 in Londen haar jaarlijkse studiedagen, het Annual Technical Symposium. Dit is haar hoofdaktivi- teit, verdere aktiviteiten zijn: een meer praktisch gericht onderdeel (een weekend kaartontwerp)een lezingenprogramma op verschillende plaatsen en het Cartographical Journal. Het thema dat de British Cartographic Society dit jaar aansneed was thematische kartografie. Dit aansnijden begon op historische wijze, ter ere van de scheidende voortzitster historische kartografie Miss Wallis, met de bespreking van de oudste thematische kaart, van Egyptische herkomst, nu in het museum van Turijn. Het is een voorloper van onze geologische kaarten: verschillende associa- tieve kleuren symboliseren verschillende soorten ge- steente in een deel van Egypte. Een van de voornaamste bijdragen van de kartografie aan de ontwikkeling van jonge staten is het karteren van de agrarische mogelijkheden van het grondgebied: Land Resource Mapping (door een tak van het Direc- torate of Overseas Surveys, de Britse overheidsdienst die karteringen in het buitenland verricht). Speciale moeilijkheid bij het vervaardigen van deze kaarten is het feit dat de eindredaktie pas afgesloten kan wor den tijdens het tekenen van de kaart. Bovendien moe- ten de kaarten zowel bruikbaar en leesbaar zijn voor plaatselijke ambtenaren en pianologen als wetenschap- pelijke onderzoekers. Als tweede voorbeeld van de vormgeving van een the matische kaartserie kwam de geologische kaart aan de orde. De nieuwe 1 250.000 van de Britse eilanden Staat op stapel, waarbij men ook de geologie van de zeebodem zal weergeven. De ouderdom zal men met kleur, het soort gesteente met rasters aangeven. De legenda van de geologische kaart wordt wel als schoolvoorbeeld van een internationaal aanvaarde the matische kaartlegenda gebruikt. Er blijkt echter geen internationale aanvaarde overeenkomst te zijn! Afzet- tingen uit het Jura-tijdperk krijgen b.v. in Engeland de kleur geel, eiders in Europa blauw. Dat de kartografen in het karteringsproces soms overbodig zijn, toonde Professor Clayton van de Universiteit van East Anglia aan. Hij beschreef een door hem ontwikkeld systeem van automatische kaart- vervaardiging gebaseerd op beeiden van de ERTS- satellieten. De interpretatie van deze computerkaarten is echter vele malen moeilijker dan van conventionele Produkten De belangrijkste thematische kaartproducent in het Verenigd Koninkrijk is waarschijnlijk het Ministry of the Environment, dat ook voor de ruimtelijke ordening verantwoording draagt. Als voorbeeld van de kaarten die men maakt beschreef de Chef-kartograaf van deze dienst de kaartserie "Beperkingen voor ontwikkeling" (Restraints to development) die pianologen toont wäär beperkingen, zoals helling, drainage, instortingsge- vaar of nationale parken, veranderingen in grondge- bruik onverstandig of onmogelijk maken. Lezingen over automatiseringsmogelijkheden voor thematische kaarten en opleidingen in de kartografie leidden tot de discussie in hoeverre men de kartograaf moet leren de weer te geven gegevens zelf te bewer- ken, of dit aan de kaartredakteur moet overlaten. De meerderheid van de aanwezigen was van mening dat de kartograaf wel degelijk een inzicht moet hebben in de statistische bewerkingen die de gegevens hebben ondergaan, om te voorkomen dat hij foute karterings- oplossingen kiest. Het programma eindigde met drie lezingen over kaart- gebruik. De eerste betrof een speciale gebruikers- groep: blinden. Ook in Engeland is men bezig goedko- pe opvouwbare plastic reliefkaarten met brailleschrift te vervaardigen van objecten als stations en andere openbare gebouwen. De heer A. Buchanan gaf een overzicht van het huidige onderzoek in het Verenigd Koninkrijk naar de evaluatie van thematische kaarten. Dat dit onderzoek hier een grote vlucht heeft genomen getuigt ook de overvloed van artikelen hierover in het Cartographic Journal. Een conclusie van §§n onderzoeker is bijzonder belang - rijk voor allen die denken dat het feit of een kaart mooi of lelijk is geen invloed heeft op zijn effectivi- teit: Londense huisvrouwen begrijpen meer van kaarten als ze de kleuren op die kaarten mooi vinden. Dr.R. M. Taylor, een aan de RAF verbünden psycholoog gaf tenslotte een demonstratie van de vergelijking van terrein en kaartbeeld: naast een filmscherm waarop een uit een vliegtuig gefilmde route werd afgedraaid werden dia's van kaarten van het gebied waardoor die route liep, geprojecteerd. Deze methode werd gebruikt voor piloten en navigatoren in flight-simulators, en het doel was uit te testen welke uitvoering van een kaart op schaal 1 250.000 het beste voor een bepaald type vliegtuigen geschikt was. Het programma in Londen was versierd met een welkomst- receptie, algemene ledenvergadering (met bij de stem- 12 KT 1975.1.1

Kartografisch Tijdschrift | 1975 | | pagina 14