De ingenieur-opleidingen hebben moeilijkheden bij het plaatsen van hun mensen bij kartografische bedrijven voor de verplichte stage-periode. Omdat deze bedrij ven de Studenten toch niet kunnen behouden, hebben ze er ook weinig direkt belang bij. Op den duur zou deze schaarste aan 'Praktikantenplätze' kunnen leiden tot een verkapte numerus clausus. D iplomkartograph Daar de BRD deze illustere mensensoort nog niet bezit, werd ter beschrijving van dit soort hulp van over de grens ingeroepen: de opleidingen van Prof. Arnberger aan het kartografisch instituut van de Universiteit te Wenen en van prof. Pillewizer aan de Weense Technische Hochschule kregen de gelegenheid flink uit te pakken. De laatste lezing tijdens de studiedagen was een pleidooi van Dr. Meine ter oprichting van een karto grafische faculteit aan een van de universiteiten in de Bondsrepubliek. De Duitse kartografie is, volgens Meine, deze eeuw al twee maal verrast door nieuwe ontwikkelingen: in '45 toen via Oost-Duitsland rus sische kartografische geschritten bekend werden, en sedert 1968 door de nieuwe theorieen uit Frankrijk (Bertin) en de VS (Robinson). Om bij te blijven acht Meine hierom ook een Duits onderzoekinstituut op kartografisch gebied nodig. Een andere aanleiding tot het opzetten van een universitaire kartografie-studie is het al genoemde feit dat de afgestudeerden aan de Ingenieursopleiding toch nog voor een groot deel naar de universiteit gaan. Een derde overweging is dat anders het hoogste niveau in de kartografie (leiding van topografische diensten) altijd door geodetische (Diplom-) ingenieurs bezet zal blijven. Interessant waren de bijdragen uit Oostenrijk, Scan- dinavie en Nederland. Naar aanleiding van eenzelfde tendens in de BRD en Zwitserland wordt de beroeps- opleiding voor kartografen van 4 tot 3 jaar terugge- bracht in Oostenrijk. Dit om met deze landen conform te zijn en uitwisselingsmogelijkheden te hebben. Prof. Arnberger uit Oostenrijk Steide, dat het ont- breken van een middelbare kartografenopleiding in Oostenrijk de kartografen (die in bedrijven of dien sten en beroepsscholen opgeleid zijn) ten goede kwam: er waren zo promotiemogelijkheden, niet afge- schermd door een groep met een betere opleiding. Hij wees op het feit dat deze tweedeling in meer be- roepsgebieden bestond bijv. Medicijnen (dokters- verplegers). Hij adviseerde de Duitsers dan ook hun (Grad-)ingenieursopleiding uit te bouwen tot 6en voor Diplom-ingenieurs. In elk geval bleek tijdens de Arbeitskurs dat de strakke indeling in zoveel ver- schillende opleidingsniveaus verlammend kan werken. Dit volgens de opmerking van Dr. Meine: 'bij ons generaliseren de kartografen niet, dat is werk voor de ingenieurs"! De heer Gertsen van de Deense Topografische Dienst toonde aan dat de behoefte aan kartografen op welk niveau dan ook in de Scandinavische landen afzonder- lijk te klein is om een opleiding te rechtvaardigen. Daarom hebben de 5 betrokken kartografische vere- nigingen thans de handen in elkaar geslagen om te trachten samen een opleiding voor kartografen (W4) van de grond te krijgen. Bijv. met gebruikmaking van de dictaten die al bestaan op de TH in Helsinki. De taal van deze gemeenschappelijke instelling zal Zweeds of Engels moeten zijn. De grootste moeilijkheid wordt het vinden van leraren. De PBNA-cursus die Prof. Koeman aan de DGfK ten geschenke gaf tijdens een lezing over Commissie I (Kartografische vorming) van de ICA, trok veel be- langstelling. Dr. Aurada merkte nog op dat het volgen van een correspondentiecursus alleen maar zin heeft, als de werkgever daarna promotiemogelijkheden voor de cursisten te bieden heeft. Het weekprogramma werd doorbroken met een plezie- rig 'Gemeinsames Beisammensein' met Frei-Bier, en met de genoemde excursie naar het Institut für Ange wandte Geodäsie te Frankfurt. Die onderbrekingen waren ook wel nodig, want het was een vermoeiend geheel: van 8.30 tot 12.30 en 14.00 tot 18.00 uur elke dag een zevental lezingen met bijbehorende discussie waaraan vol vuur werd deelgenomen. Ik kan niet an ders zeggen dan dat men na afloop wfel-geihformeerd naar huis ging. F.J.O. AGENDA KOMENDE GEBEURTENISSEN 8 t/m 11 September National Maritime Museum, Greenwich. 6th Inter national Conference on the History of Cartography. Inlichtingen bij Organising Secretary, National Maritime Museum, Greenwich. 15, 16 September Symposium Afga-Gevaert Copyline over de ontwikke lingen op het gebied van de elektronika in de grafische industrie. 14 KT 1975.1.1

Kartografisch Tijdschrift | 1975 | | pagina 16