Kartografische produktie in Nederland, economisch bezien A.H.Sijmons zag het KNAG juist een inperking van haar werkter- rein. Voorheen strekte dit zieh min of meer gelijk- matig uit over uiteenlopende delen der geografie. Er was daarbij ook aandacht voor de "Entschleierung der Erde", waarvan de vorderingen o.m, werden weergegeven door de stand der wereldkarteringen. Nieuwe benaderingswijzen in de geografie, met name in de sociale en economische geografie deden de belangstelling voor de kartografie echter sterk dalen. Meer en meer verschuift de aandacht naar methoden en technieken van onderzoek, en naar een modelmatige aanpak van geografische Problemen. Het eindprodukt, het geografisch beeld van een ge- bied of thema, waarbij de kaart een doeltreffend uitdrukkingsmiddel vormt, Staat minder in de belang stelling dan de wijze waarop het benaderd wordt. Noodzakelijkerwijze boette daardoor de kartografie in aan aandacht van geografische zijde. Dit feit samen met de ontplooii'ng van de Kartogra- fische Sectie zelf, werkte de verzelfstandiging tot Nederlandse Vereniging voor Kartografie in de hand. En daarmee treedt dan een nieuwe levensfase in, naar ik hoop en verwacht die van bloei en voortplan- ting. Deze overgang betekent dus g§§n keerpunt, ook niet ten opzichte van het KNAG. Onze, door een 16-jarige ervaring beproefde werk- wijze van studiedagen, kartografendagen, tentoon- stellingen, 6n onze schriftelijke cursus zullen de volle aandacht behouden. In ons nieuwe tijdschrift zullen stijl en bestanddelen van de beide oude tijd— schritten behouden blijven, naast nieuwe rubrieken, gericht op verdere verdieping van ons vak. Een groter verschil met het verleden zal echter zijn dat de nieuwe levensfase van onze vereniging, naar verwachting vruchten zal opleveren van grotere akti- viteit van onze werkgroepen. M6er dan in de vorige periode zullen deze inspirerend moeten zijn voor de vereniging als geheel, b.v. ook door bijdragen te leveren ten behoeve van studiedagen en kartografen dagen. De bestendigheid 6n het succes van de vereniging zul len echter evenals in het verleden afhankelijk blijven van samenwerking tussen kartografen van theorie en praktijk; terecht wijzen weihaast alle definities van de kartografie op het wezenlijke van de binding tus sen deze. Voor ons is er de opgave deze band te verstevigen en ten volle te benutten. Zoals gezegd betekent de verzelfstandiging g66n keer punt, ook niet ten opzichte van het KNAG0 De in over leg tussen de beide verenigingen tot stand gekomen en in onze reglementen vastgelegde samenwerkings- vormen hebben een zodanig kontakt met geografen tot doel dat de geografische denkwijzen, die voor de kar tografie van waarde zijn, binnen ons direkt bereik blijven, en anderzijds dat wij de geografen met de nieuwste vorderingen van de kaart als communicatie- middel bekend kunnen blijven maken Ook al is de betekenis van de kaart voor de huidige Nederlandse sociale en economische geografie wat beperkt, voor de fysische geografie, de planologie en de onderwijsgeografie heeft zij een sterk groeiend belang. Verdere ontwikkelingen van de thematische geografie en van de onderwij s-kartografie zal - naar ik hoop - de nieuwe samenwerkingsvorm met het KNAG werkelijk inhoudsvol maken. Möge de gezonde jeugdfase als Kartografische Sectie van het KNAG gevolgd worden door een rijke bloei- fase als Nederlandse Vereniging voor Kartografie. In 1e id in g Voor zover schrijver dezes bekend zijn tot nog toe maar weinig pogingen ondernomen om enig inzicht te verkrijgen in de economische aspekten der karto grafie in ons land. Tot de schaarse artikelen hierover behoren er drie in het Kaartbulletin, nl. dat van Willems over de aktiviteit der commerciele karto grafie 1) en het wat oudere van Verroen 2) over de om stand igheden en het werkterrein van de Nederland se commerciele kartografie, dat op zijn beurt weer een antwoord was op een kort artikel van M.Turks- ma 3). In deze artikelen gaat met name Verroen in op de vele Problemen waarmee de commercieel wer kende kartograaf en de uitgever van kaarten en at lassen te maken heeft, een onderwerp waaraan ook Willems aandacht wijdt, die bovendien een globaal overzicht geeft van wat in Nederland aan commer ciele kartografische Produkten verschijnt. Ook be- steden zowel Willems als Verroen enige aandacht aan kostentechnische en investeringsproblemen rond- om de kaartproduktie. Beide artikelen zijn nog steeds lezenswaard. Overheids- en commerciele kartografie Een poging om te komen tot een kwantitatieve evalua- tie van de Nederlandse kartografische produktie wordt echter in de bovengenoemde opstellen niet ondernomen en het is de vraag of zulks ooit met enige nauwkeurig- heid mogelijk is. Om hierin enig inzicht te krijgen dienen we enkele trekken van de kartografische akti viteit in ons land nader te beschouwen. a. Willems stelt in zijn artikel terecht, dat de karto grafische produktie in twee hoofdgroepen uiteenvalt: overheidskartografie en commerciele of particuliere kartografie. De overheidskartografie werkt in principe niet vanuit een commercieel winstmotief; de geld- opbrengst van haar Produkten dekt meestal slechts een (klein) deel van de gedane investeringen. Boven- 16 KT 1975.1.1

Kartografisch Tijdschrift | 1975 | | pagina 18