Een nieuw topografisch kaartblad 16 Oost Steenwijk J.J.C. Piket allereerst kaarten, atlassen e.d. uit de grotere cate- gorieen, waarin zij nu nog verborgen zitten moeten worden uitgesplitst, terwijl verder ook een methode zou moeten worden gevonden om het statistisch "verdwenen" kaartmateriaal in boeken, encyclopedieen enz. statistisch te achterhalen. Ook de geringe door- zichtigheid van de overheidskartografie maakt het vormen van een totaalbeeld der produktie niet eenvou- diger. Noten 1) WILLEMS, G. F.Enkele aantekeningen over com- merciele kartografie. Kartografie, No. 42 (1968), blz. 461-465 2) VERROEN, A.H. Omstandigheden en werkterrein- van de Nederlandse commerciele karto grafie. Kaartbulletin, No.ll, sept. 1966 blz. 13-21 3) TURKSMA, M. Commerciele kartografie. Kaart bulletin No. 10, april 1966, blz. 18-19 4)C.B.S. Produktiestatistieken, Drukkerijen 1970, 's-Gravenhage 1972 5)C.B.S.Produktiestatistieken, Uitgeverijen 1971, 's-Gravenhage 1973 6) I. Basisbegrippen. Kenmerken van de huidige struk- tuur, Grafisch Economisch Advies cen- trum, Amsterdam, 1974 7) Ontleend aan de Produktiestatistiek Drukkerijen 1970, tabel 20, blz. 28; die deze gege- vens weer heeft overgenomen uit de Maandstatistiek van de buitenlandse handel. Summary Cartographic production in the Netherlands The author indicates the few relevant sources of (scanty) Statistical material, and discusses their va- lue for measuring the Dutch cartographic production as a whole. As government cartography is heavily sub- vented, the sales value of this sector gives no true image of the actual production. Another gap in the Statistical surveys is caused by the fact that maps in books, journals etc. are nog mea- sured as cartographic products and consequently "lost" statiatically. The only valid figure for the Dutch com- mercial cartographic productions can be destilled from a report on the Dutch printing industry for 1970. From this source the actual sale value of commercial car tographic products, published in 1970 in the Nether lands can be calculated at between 25. 7 and28. 6 mil- lion guilders. The declared value of inported carto graphic products amounted to 4.5 million guilders in that year, the export to 1. 5 million guilders. Terreininventarisatie 1972, landschapbalans 1962-1972 De herdruk van een topografisch kaartblad is een ge- beurtenis waaraan men doorgaans weinig ruchtbaar- heid geeft, het blijft meestal bij de vermelding in de bijgewerkte catalogus van kaarten. Ten onrechte kan men zeggen; het gaat hier immers in feite om een stap vooruit op de reeds zo lang geleden begonnen weg van verkenning van het aardoppervlak. Elke nieuwe druk van een kaartblad onthult tot dan toe onbekende gegevens, zo bevat het nieuwe blad Steenwijk een meer gedetailleerd hoogtelijnenbeeld, terwijl ook het wegen- patroon, dank zij een verrijkte wegenclassificatie, meer genuanceerd is weergegeven. Samen met de vroeger versehenen kaartbladen - in 1860 het blad Steenwijk van de TMK 1 50.000, in 1965 het voor- laatste blad van de huidige serie - vormt de nieuwe herdruk een bijdrage tot de ontdekkingsgeschiedenis in kaartvorm van Steenwijk en omgeving. Dit geldt temeer, daar de topografische kartografie in wezen pionierskartografie is, zij rieht zieh op alle terreingegevens die een ontdekkingsreiziger zouden boeien: natuurlijke zowel als kunstmatige, tezamen aangeduid als topografie. Het is een kartografische terreininventarisatie, in het verleden wel aangevuld met schriftelijke gegevens. Naast het inventariseren beoogt men met de topografische kaart de ligging van terreinobjecten zo exaet mogelijk weer te geven. Daar- door neemt dit kaarttype een plaats in tussen kaarten met een hoofdaccent op meetkundig precisie (groot- schalige basiskaarten) en thematische kaarten bij welke het hoofdaccent ligt op de inhoud: 66n of enkele gebiedsaspekten. Deze beide kaartgroepen kennen een gebruikerskring van min of meer gespecialiseerden, die bijgevolg ook in aantal relatief klein is. De topografische kaart echter met haar breder spec- 18 KT 1975.1.1

Kartografisch Tijdschrift | 1975 | | pagina 20