fiaiteffiiaßä© Kleurproefsystemen zonder drukpers A.J.Karssen Het aantal Systemen om kleurproeven zonder druk pers te vervaardigen is in recente jaren sterk uitge- breid. Om U in de doolhof van Systemen enigszins de weg te wijzen werd dit artikel geschreven. 1) Het is niet de bedoeling om enig systeem aan te be- velen; ieder voor zieh zal moeten uitmaken, tegemoet- komend aan zijn eigen eisen en om stand igheden, wat het meest passende systeem is. De electro-statische Systemen (b.v. Remac) zullen niet worden behandeld; deze vinden nog weinig toe- passing in de kaartvervaardiging vanwege de hoge kosten van uitrusting en materialen. De te bespreken fotomechanische Systemen hebben alle het voordeel boven een conventionele drukproef dat er geen drukplaten opnieuw behoeven te worden gemaakt vanwege korrekties en dat ze tijdens het ge- hele kaartproduktieproces kunnen worden vervaar- digd. Er zij op gewezen dat de gedrukte proef nog altijd de definitieve druk het best benadert en wanneer een relatief groot aantal kleurproeven nodig is deze goedkoper als gedrukte proeven geprodueeerd kunnen worden. Men kan de fotomechanische kleurproefsystemen ver- delen in overlay- en overdruk-systemenDe overlay techniek leidt tot een aantal transparanten in diverse kleuren, welke sluitend over elkaar gelegd, het vol- ledige kaartbeeld te zien geven. De overdruk techniek resulteert in e6n basisvel waar- op de diverse kleuren sluitend over elkaar worden aangebracht. Bij de bespreking van de verschillende Systemen gaan we er vanuit dat over een elementaire donkere-kameruitrusting kan worden beschikt: don- kere kamer, kontakt-raam, (ultra-violette) lichtbron en ontwikkelbakken Overlay Systemen De overlay Systemen hebben het voordeel dat de kleu ren ieder apart kunnen worden bekeken en in elke ge- wenste kombinatie kunnen worden samengebracht. Dit kan van belang zijn bij het vaststellen van de druk- volgorde. Bovendien is er het voordeel dat overlays snel en gemakkelijk kunnen worden geprodueeerd in 2 tot 20 minuten. Een nadeel bij deze Systemen is de interne reflektie binnen de transparanten, die in de witte gedeelten een grijzig effekt veroorzaakt; een nadelig effekt wordt ook door de aanwezigheid van krasjes en andere smetjes in de hand gewerkt. Dit laatste kan tot een minimum worden beperkt door tijdens de produktie de transparanten zo voorzichtig mogelijk te behande- len. Een aantal overlay Systemen zijn van het diazo type, waarbij een chemische reaktie wordt opgewekt om een kleurstof te verkrijgen. Andere Systemen passen inkt- pigmenten toe om kleur te bereiken. Diazo materialen zijn in diverse kleuren verkrijgbaar. Nadat elke diazo film is belicht in kontakt met een positief eindorigineel en daarna met een 28% ammonia- oplossing is geaktiveerd, worden de films sluitend op elkaar gelegd met een wit stuk papier er onder; het resultaat is de kleurproef. De positief werkende diazo overlay Systemen zijn 2): Ozachrome, GAF Corporation Poly-proof, Scott Graphics Polycolor, Brüning Division of Adressograph Multigraph Corp. Paps, Azoplate, Hoechst De positief werkende overlay Systemen die niet van het diazo proces uitgaan, vereisen speciale ontwikke- laars welke samen met de films worden verkocht. Deze Systemen zijn: Chrome proof, Polychrome Corp. 3M Positive color key, 3M Company Cromalin overlay 3), Du Pont Comp. De tot nu toe vermelde overlay Systemen werken alle met spiegelbeeidige positive eindoriginelen. Er zijn enige Systemen die negatieven vereisen. Over het al- gemeen gesproken is de werkwijze hetzelfde als bij positieven, speciale uitrusting is niet nodig. Foto grafisch kontakt wordt met een standaard vaeuumraam gemaakt en elk systeem heeft zijn eigen ontwikkelaar. Er zijn drie onleesbaar negatief werkende overlay Systemen op de markt: Naps, Azoplate, Hoechst Color guide, General Photo Products Co. 3M Negative color key, 3M Company. Overdruk Systemen Bij overdruk kleurproef Systemen gebruikt men foto grafische technieken om diverse kleurlagen op §6n beelddrager te brengen. De volgende technieken wor den hierbij toegepast: wipe-on en whirl-on methoden; Systemen die wärmte toepassen om droge kleurstof op de beelddrager aan te brengen en Systemen die gekleur- de films gebruiken als kleurbasis. In deze reeks hoort ook de elektro-statische methode om kleur op de beeld drager aan te brengen. Het grote voordeel van overdruk Systemen is de vaak goede gelijkenis met de uiteindelijke papierdruk. De fabrikanten ijveren zieh om de kunststof beelddragers zo goed mogelijk op papier te doen gelijken. Sommige firma's brengen hele series uit die corresponderen KT 1975.1.1 21

Kartografisch Tijdschrift | 1975 | | pagina 23