met de diverse papiersoorten die de drukker gebruikt. Een nadeel is het gemis van een serie deeldrukken, die wel beschikbaar is bij het overlay systeem. Boven- dien is er meer tijd nodig: 20 tot 45 minuten en langer voor een vierkleurenproef. Hoewel er verscheidene nieuwe en betere overdruk Systemen op de markt zijn, vinden de wipe-on en whirl- on methoden nog veel toepassing. De vervaardiging is voor al deze methoden gelijk. Eerst wordt een licht - gevoelige gekleurde laag met de hand opgestreken (wipe-on) of via het slingerapparaat aangebracht (whirl-on) op het basisvel. Na droging wordt de laag in kontakt met het vereiste onleesbare negatief be licht. Dan vindt het ontwikkelen plaats, vaak met ge- woon water, om de onbelichte delen van de laag te verwijderen. Dit proces wordt voor iedere te gebrui- ken kleur herhaald. De kleurproef Systemen van dit type zijn: Kwik-proof, Direct Reproductior. Corp. Watercote, Direct Reproduction Corp. Proof-kote, Litho Chemical and Supply Co. Kolor-kote, Teitelbaum Sons, Inc. Over het algemeen zijn de wipe-on methoden sneller dan de whirl-on methode. In alle gevallen zijn de kleuren in voldoende verscheidenheid verkrijgbaar indien nodig kunnen de kleurstoffen onderling worden gemengd om speciale kleuren te verkrijgen. De verdere overdruk Systemen hebben alle hun eigen specifieke werkwijze en verder groeperen heeft dan ook geen zin, ze zullen ieder afzonderlijk worden be- sproken Positief proef systeem, Hausleiter Dit is een positief werkend whirl-on systeem. Het basisvel is PVC materiaal, zoals Astralon of Astrafoil. Het ondoorzichtige witte oppervlak moet eerst zorg- vuldig vetvrij worden gemaakt met een door de fabri- kant te leveren reinigingsmiddel, waaraan een weinig van de lichtgevoelige laag dient te worden toegevoegd. De lichtgevoelige laag wordt in het slingerapparaat aangebracht, waarna een droogtijd van 15 20 minu ten is vereist. Hierna kan worden belicht (3 tot 4 min.) in kontakt met een onleesbaar positief eindorigineel. Het niet-beeld gedeelte wordt onder invloed van het licht gehard, waarna met de ontwikkelaar de niet belichte zachte delen het beeld) verwijderd worden en het plastic oppervlak bloot komt. Een gekleurde verfstof wordt over het vel gestreken, waarbij het plastic oppervlak de kleur accepteert. Tenslotte dient met water de geharde laag te worden weggeborsteld. Het basisvel is nu gereed om de volgende lichtgevoe lige laag te ontvangen, waarna het beschreven proces zieh herhaalt voor elke kleur. Het Positief Proef Systeem is tijdrovend: 66n kleur vergt ongeveer een uur. Er bestaat ook een Negatief Proef Systeem van The South Wales Chemical Company, dat vrijwel dezelfde werkwijze heeft. Dit systeem is weliswaar iets snel ler, maar een vierkleurenproef neemt toch nog drie uur in beslag. Cibachrome, Inmont Corp. Dit systeem maakt gebruik van een speciaal "tri-pack" waarin azo-verfStoffen direkt zijn verenigd met de emulsielagen. Bij gebruik van de juiste kleurfilters, wordt dit tri-pack belicht in kontakt met de ongeras- terde geel, magenta en eyaan spiegelbeeld positieven. Ontwikkelen van het tri-pack gebeurt in een serie op- lossingen en het resultaat is een kleurproef. 3M Transfer Key, 3M Company De Transfer Key film bestaat uit een basisvel, een kleur-emulsie en een kleeflaag met beschermvel dat er voor zorgt dat de vellen niet aan elkaar plakken. Na verwijdering van het beschermvel wordt de film met de kleeflaag naar beneden op een vel 3M Scotch- print gelegd. Wanneer goed kontakt is verkregen, wordt het basisvel van de emulsie gestript, zodat het vel Scotchprint met de klevende kleur-emulsie over- blijft. Deze emulsie dient dan belicht te worden in kontakt met het betreffende onleesbare negatieve eind origineel en ontwikkelt met Color-key ontwikkelaar. Dit proces wordt herhaald voor elke kleur, steeds op hetzelfde vel 3M Scotchprint, tot de kleurproef com- pleet is. Gevaproof, Agfa-Gevaert Het basisvel van Gevaproof is wit, ondoorzichtig polyester. Dit vel wordt 90 seconden ondergedompeld in een oplossing van 70% alcohol en 30% water. Dan wordt een vel Gevaproef overgebracht op het vochtige basisvel door middel van een transfer-unit. Ongeveer een halve minuut later is het mogelijk de filmbasis weg te strippen, zodat een kleurlaag op het witte ba sisvel overblijft. De alcohol-water oplossing heeft de kleur emulsie zacht gemaakt waardoor deze op het basisvel blijft kleven. Na droging wordt de emul sie belicht in kontakt met het onleesbare negatieve eindorigineel. Het vel wordt nu 30 seconden in een aktiveer-oplossing gedompeld. Om deze oplossing te verkrijgen dienen twee pakjes met Chemikalien vermengd te worden met 5 liter water. Na deze behandeling wordt ontwikkeld door met lauw water de kleuremulsie van het niet belichte gedeelte (daar waar zieh geen beeld bevindt) weg te sproeien. Dit proces wordt herhaald voor alle overige kleuren, waarna het vel nog eens voor 9 seconden in het alco hol-water bad wordt gedompeld. Overtollig water wordt verwijderd door ben van de weggestripte filmvellen op het beeld te leggen en door de transfer-unit te halen. De kleurproef is nu droog en gereed. Per kleur heeft men ongeveer 10 minuten nodig, zodat het produceren van een vierkleuren proef ongeveer drie kwartier vergt. Marcann System, Marcann International Systems, Inc. Dit is ddn van de nieuwere transfer methoden, waar bij gebruik wordt gemaakt van lichtgevoelige inkt- films in plaats van kleurstoffen. Deze inktfilms bevinden zieh als laag op het basismateriaal. Een vel met b.v. een gele inktfilm wordt belicht in kontakt met het onleesbaar negatieve eindorigineel voor de geeldruk. Met behulp van koud water wordt dan de gehele inktfilm overgebracht op een vel witte, on doorzichtige Mylar. Het beeld wordt met lauw water ontwikkeld, waarbij het onbelichte deel van de inkt film wordt weggewassen en het door licht geharde beeld overblijft. Na nog een behandeling met koud KT 1975.1.1 23

Kartografisch Tijdschrift | 1975 | | pagina 25