water moet het vel Mylar drogen om de volgende over- dracht van een belichte inktfilm te kunnen ontvangen. Dit proces wordt herhaald tot alle kleuren zijn over- gedragen Polytrans, Eastman Kodak Company Een lichtgevoelige fotopolymeer is als laag op een Estar basis van 0,1 mm aangebracht. Voor elke kleur is er een aparte film, waarvan de laag inkt-pigmenten bevat. De kleuren zijn geselekteerd op grond van een gemiddelde set drukinkten. De films kunnen worden behandeld onder geel licht. Elke film wordt belicht in kontakt met het betreffend onleesbare, positieve eindorigineel; alle vier films hebben dezelfde belichtingstijd. Na belichting worden de films §en voor 6en op regis terpennen van een speciale Vandercook proefpers ge- plaatst. Het te gebruiken basisvel, dat bij dit systeem naar keuze kan zijn (dus ook papier!) wordt op een verwarmde degel 4) geplaatst, waarmee de proefpers is uitgerust. Dan wordt de film, die zieh op een cylin- der van de proefpers bevindt, over het basisvel ge- rold. De wärmte en druk van de degel veroorzaken een onmiddellijke overdracht van de onbelichte delen van de film op het basisvel. De overige drie kleuren worden op dezelfde wijze overgebracht. Een groot voordeel van Polytrans is de mogelijkheid op hetzelfde papier te drukken als de oplage. Ook de snelle werkwijze, vier kleuren in 10 minuten, is een voordeel. Uiteraard moet de investering van de speciale proefpers als een nadeel worden beschouwd, evenals het beperkte kleurasSortiment. Colex 520, St aley/Gr aph i c s Division Colex 520 werkt met twee speciale units. In een van deze units wordt een lichtgevoelige oplossing op speciaal proefpapier aangebracht. Deze oplossing is binnen een halve minuut droog. In het vaeuumraam wordt belicht in kontakt met een van de onleesbare positieve eindoriginelen. Er wordt ontwikkeld in de tweede unit met een daarvoor bestemd gekleurd ont- wikkelpoeder. Overtollig poeder wordt met een föhn verwijderd en nabehandeld met een schoon küssen. Om de kleur zijn uiteindelijke intensiteit te geven, dient het vel te worden bewerkt met warme, van vocht verzadigde lucht. Bij een juiste belichtingstijd zullen de niet-beeldgedeelten geen kleurpoeder aeeep- teren. Na behandeling met een reinigingsmiddel wordt het vel gedroogd en is gereed voor het aan- brengen van de lichtgevoelige oplossing voor de vol gende kleur. Zo krijgen alle vier kleuren dezelfde behandeling. Colex 520 is voorzien van een ponssysteem voor een goede sluiting. Cromalin, Du Pont Company Cromalin is een droog, positief systeem. De kleuren worden gerealiseerd met toners (kleurpoeders) die dezelfde pigmenten bevatten als de gangbare drukink ten. Het systeem is simpel te hanteren, is snel en nauwkeurig en levert een kleurproef van hoge kwali- teit. De Cromalin film omvat drie dünne lagen: het Mylar beschermvel, een polypropyleen basis en een lichtgevoelige fotopolymeerlaag in het midden, die na belichting ontvankelijk is voor de toners. De ver- vaardiging van een Cromalin kleurproef gaat als volgt: Een polyester basisvel wordt in een speciaal instru- ment, de Cromalin Laminator 5) gevoerd, waar de Cromalin polymeerfilm op het basisvel wordt samen- gevoegd, terwijl de polypropyleenbasis wordt ver wijderd. Doordat de Laminator met verwarmde cy- linders werkt kunnen geen PVC basismaterialen worden gebruikt. 6) Belichting wordt uitgevoerd in het gebrui- kelijke vaeuumraam met een UV-belichting van 8 12 seconden, het gelamineerde vel in kontakt met een spiegelbeeldig, positief eindorigineel. Het Mylar be schermvel wordt nu verwijderd en met de hand wordt de toner in droge poedervorm ingestreken. Voor elke volgende kleur wordt de procedure herhaald op het zelfde basisvel. Nadat de laatste kleur is opgebracht vindt nog een keer lamineren plaats met een viermaal zo krachtige belichting, het kleurbeeld is nu beschermd en na verwijdering van het beschermvel wordt met een speciale toner het beeld mat gemaakt, met als resul- taat een hoogwaardige kleurproef. De toners zijn onderling te mengen. De tijd benodigd voor een vierkleurenproef is ongeveer een half uur. Bij het Cromalin Overlay Systeem wordt elke kleur op een afzonderlijke Mylar basis aangebracht op de zelfde wijze als hierboven omschreven. Noten 1) De gegevens voor dit artikel werden voor een belangrijk deel ont- leend aan de voordracht van D.H. Back, gehouden tijdens de 7e ICA conferentie in Madrid, april 1974, getiteld: Non-press proofing methods. Tevens werd gebruik gemaakt van de ervarin- gen van J.W. Shearer en H.Weinreich, opgetekend in hun artikel An examination of some photomechanical methods of producing colour-proofs. Gepubliceerd in The ITC Journal, nr. 3 - 1973. 2) Zie voor verdere gegevens over de diverse Systemen de bijgaan- de schema's. 3) Cromalin Overlay wordt verderop nader besproken. 4) Een degel is een rechthoekige metalen plaat, waarmee het vel papier tegen de drukvorm wordt aangedrukt. 5) Lamineren bedekken met een folie. 6) Smelttemperatuur van PVC's is 40°C, van polyesters 75°C. KT 1975.1. 1 25

Kartografisch Tijdschrift | 1975 | | pagina 27