ATLAS OF EUROPE - A PROFILE OF WESTERN EUROPE Onder redaktie van G.S.Browne. Formaat 30 x 22 cm, 128 pp.waarvan 89 met thematische kaarten en diagrammen en tekst over West-Europa, 8 pp. tabellen, 15 pp. overzichtskaarten en 10 pp. index. Gezamenlijk uitgegeven door Bartholomew en Warne, Edinburgh/London 1974, ISBN 0 8515 2645 4. Prijs 4. 95. Voor de 'New Europeans' wordt hiermee een atlas van West-Europa gebracht die op een boeiende manier sociaal-ekonomische karakteristieken in beeld brengt: bevolking, kommunikatie, hulpbronnen, landbouw, energie en industrie, Europeanen als werkgevers en als werknemers, hun internationale betrekkingen, Ionen en prijzen, welvaart en welzijn. Dit alles op een manier die direkt aanspreekt. De informatie is op een objektieve manier gebracht maar toch ook zo dat de vragen zieh meteen opdringen: over bijv. natio nale verschillen in defensie-inspanningen, in partici- patie van vrouwen in het arbeidsproces, in nationaal inkomen en de welvaart die dat geeft, doodsoorzaken en de nationale bijdrage in de VN. De landen die de atlas behandelt zijn de niet-communis- tische staten van Europa, met uitzondering van Tur- kije, Malta en de Faeröer. Waarom vooral de laatste twee er niet bij zijn is niet duidelijk. De gegevens stammen voor het merendeel uit 1970; waar aanwezig voor het gehele gebied zijn ze van nog later datum.De statistische verwijzingen zijn gebaseerd op langjarige gemiddelden en daarom zullen ni-euwe ontwikkelingen na 1970 het gepresenteerde beeld niet snel wijzigen. In een paar gevallen lijken de cijfers ouder dan aan- gegeven: zo zou 73% van de Nederlandse huizen in 1970 nog geen vast bad of douche gehad hebben - dat lijkt meer op 1956. Het sterke punt van de atlas is de visualisatie van de statistieken. Deze is boeiend en origineel, zonder de verwarrende veelheid van Symbolen kenmerkend voor andere Britse ekonomische atlassen. Een groot deel van de informatie wordt in de vorm van dia grammen gepresenteerd, steeds zo dat de vergelijking tussen de verschillende naties gemakkelijk is. De begeleidende teksten zijn kompakt en bij zonder to-the-point. Er blijven nog wensen onvervuld; een uitgebreidere behandeling van de gastarbeiders, hun herkomst, aan- tallen en het geld dat ze naar huis sturen; probleem- gebieden en regionale werkeloosheid; de afhankelijk- heid van geimporteerde brandstoffen; Problemen van milieuverontreiniging, ook over Staatsgrenzen heen; de politieke ideeen van de Europeanen die toch onder gemeenschappelijke noemers moeten zijn te brengen. Het feit dat deze verlanglijst zo gespeeifieeerd kan zijn, is echter meteen een illustratie van het onver- wacht vele dat whl gebracht wordt. De geboden thematische kaarten van Europa zijn op de schaal 1 15 miljoen. De atlas wordt besloten met een serie grootschalige overzichtskaarten (1 3 250.000) die verplicht schijnen te zijn in Brit se ekonomische atlassen. De uitstekende diagrammen en thematische kaarten zijn door de firma Fryer Co voor Bartholomew vervaardigd. Het redaktieteam bestaat voor de helft uit leden van de Intelligence Unit van het Britse week- blad The Economist, wat zeker een waarborg voor de kwaliteit van de gegevens is. Er is veel zorg besteed aan de opmaak van de atlas, en de konklusie uit dit alles moet zijn, dat de prijs zeker niet hoog is. F.J.O. K. L. WINCH - INTERNATIONAL MAPS AND ATLASES IN PRINT 864 pp. met informatie over meer dan 8000 kaarten, kaartseries en atlassen. 400 kaart-bladwijzers voor bijna alle kaartseries. Gazetteer, index van landen en plaatsnamen. Formaat 30 x 21 cm. Uitgave Bowker Publishing Co. Ltd.in samenwerking met Edward Stanford Ltd. London 1974. Prijs 15.00 ISBN 0 8593 5000 2. Onder de recente bibliografieen over moderne kaar ten en atlassen is dit werk het volledigste en het beste. Het is logisch en overzichtelijk ingedeeld, en zonder meer een verplichte aankoop voor elke kaart- bibliotheek en alle instanties die veel met buitenlandse kaartmaterialen (willen) werken. De bibliografie is samengesteld door K.L.Winch, 'principal cataloguer' bij de grote kaartenhandel van Edward Stanford in London. Deze firma placht een verkoopeatalogus uit te geven, die echter een dus- danig grote referentie-waarde had, dat men hem nu in deze uitgebreide vorm uitbrengt. Winch gebruikt als basis voor de regionale indeling van het materiaal het UDC systeem. Van alle kaarten wordt zo mogelijk opgegeven de titel (een enkele maal in het engels vertaald i.p.v. in oorspronkelijke versie), schaal, serie-aanduiding, aantal bladen, druk, auteur, plaats en datum van uitgifte, uitgever, 26 KT 1975.1.1

Kartografisch Tijdschrift | 1975 | | pagina 28