Kennismaken Voor U ligt het eerste nummer van het Kartografisch Tijdschrift. Na het zelfstandig worden van de Karto- graftsche Sectie van het Koninklijk Nederlands Aard- rijkskundig Genootschap is de eerste stap van de nieuwe Nederlandse Vereniging voor Kartografie het uitgeven van §§n nieuw, eigen tijdschrift. Het is een noodzakelijke stap, omdat een tijdschrift onontbeer- lijk is voor het stimuleren en handhaven van de band tussen de leden. Tevens is een tijdschrift noodzakelijk als publikatiemogelijkheid waarin gebeurtenissen en ontwikkelingen in het vakgebied geregistreerd, bege- leid en geihspireerd worden. Het uitgeven van een tijdschrift in plaats van de twee vroegere publikaties Kaartbulletin en Kartografie hangt samen met de vol- gende faktoren: in de eerste plaats is het voor de vereniging financieel niet mogelijk om zieh de luxe van twee tijdschriften te permitteren en in de tweede plaats bleken de beide vroegere tijdschriften voor wat betreft inhoud en stijl, in de loop der jaren al sterk naar elkaar toegegroeid. De nieuwe redaktie bestaat - met een kleine aanvulling - uit de oude redakties van Kaartbulletin en Kartogra fie. Zij beschouwt zieh echter niet als een optelsom van de oude redakties, maar wil zieh graag presen- teren als een nieuwe eenheid. In het nieuwe tijdschrift zullen alle zaken die de ver eniging, en dus de leden, aangaan, aan de orde komen. U zult in iedere aflevering allereerst het nieuws aan- treffen: bestuursberichten, körte kartografische nieuwtjes uit binnen- en buitenland en mededelingen van allerlei aard. Daarna volgen de artikelen, die zeer gevarieerd zullen zijn, nu eens wetenschappelijk, dan weer technisch, maar vooral praktisch. Zoveel mogelijk zullen ze voorzien worden van een samen - vatting in het engels. Wat de artikelen betreft, stelt de redaktie zieh veel voor van twee speciale rubrieken: Kaartgebruik en Technische Informatie. De rubriek Kaartgebruik wil iets brengen, dat U tot heden noch in Kaartbulletin, noch in Kartografie hebt aangetrof- fen. Aan de hand van los bijgevoegde kaartbladen of kaartfragmenten zal worden besproken welke infor matie ontleend kan worden aan de Produkten, die wij als kartografen het licht doen zien. De rubriek Technische Informatie is gedacht als de plaats waar recente informatie over de technische kant van ons vak bijeengebracht wordt. Tenslotte zal veel plaats worden ingeruimd voor alles wat op het gebied van de kartografie verschijnt: regel- matige aankondigingen en uitvoerige besprekingen van nieuwe atlassen, kaarten, vakliteratuur, alsmede overzichten van wat in andere vaktijdschriften gepu- bliceerd wordt. Binnen dit kader passen ook perio- dieke overzichten van kaarten uitgegeven door neder landse kartografische diensten en bedrijven. Het nieuwe tijdschrift zal vooral een middel zijn om de op vele plaatsen aanwezige kennis en ervaringen op kartografisch gebied bijeen te brengen en te ver- spreiden. Bovendien ziet de redaktie het als een deel van haar taak om nieuwe ontwikkelingen in ons vak gebied te begeleiden en te stimuleren. Na de snelle evolutie van de technische hulpmiddelen zijn we nu volop betrokken bij de automatisering en de invloed daarvan op de produktie en vormgeving van kaarten. Grote aandacht zal besteed moeten worden aan het funktioneren van de kaart, zulks tegen de achtergrond van de kosten en de snelheid van de presentatie. Om tot een gevarieerd en vooral eigen tijdschrift te ko men roepen wij uw hulp in. Uw bijdragen in welke vorm of over welk onderwerp ook zien we graag te- gemoet. Tenslotte: het zijn niet alleen redaktie en auteurs die een tijdschrift tot stand brengen. Zij moeten kunnen steunen op een grote groep medewerkers op verschil- lende terreinen. We denken hierbij aan hen die ons financieel steunen, aan onze drukker enaan de vele medewerkers in Den Haag die onmisbaar zijn bij de uitgave van ons tijdschrift. De Redaktie. KT 1975.1.1 5

Kartografisch Tijdschrift | 1975 | | pagina 7