De toeristenkaart: informatiebron en communicatiemedium W.Frangois De toeristenkaart als bron van informatie De ontwikkeling van het toerisme en de rekreatie aan het einde van de vorige eeuw leidde al spoedig tot de verschijning van toeristenkaarten. Wanneer wij deze kaarten nu bekijken, dan valt de nadruk op de topo- grafie het meest in het oog; ze staan als het wäre vol- gestouwd met topografische namen. Men slaat er de Wielrijdersatlas van de ANWB maar eens op na om er een indruk van te krijgen. Tot aan de Tweede Wereld- oorlog behield de toeristenkaart dit karakter. Met de opkomst van het massatoerisme gepaard aan het stijgend autobezit blijven om begrijpelijke redenen de autokaarten topografisch van aanzien. Verwonder- lijk is echter wel, dat deze trend zieh blijft voortzet- ten op de toeristenkaarten, dit ondanks het feit dat toerisme en rekreatie zieh op grote schaal ontplooi- den en zeer veel gegevens over vrijetijdsbesteding ter beschikking kwamen. Op de huidige toeristenkaarten is in het algemeen nog weinig te merken van een doorbraak naar een kaart - voor-de-vrijetijdsbesteding. Topografische gegevens overheersen telkens weer het beeld van de toeristen kaarten, gegevens die vaak met toerisme en rekreatie niets te maken hebben. Hoewel ontegenzeggelijk de toeristenkaarten veelsoor- tiger en doelmatiger zijn geworden, hebben de karto- grafen maar ten dele geprofiteerd van de enorme hoeveelheid informatiemateriaal die na 1945 ter be schikking is gekomen. Daarbij komt dat zij praktisch niet naar de wensen en behoeften van de toeristen gevraagd hebben. De kaarten worden verkocht en daarmee is de kous voor hen af, waarbij ze vergeten dat een zeer groot deel van de toeristen niet in staat is een kaart te hanteren. Het is daarom zeker gewenst een onderzoek in te stellen naar niet alleen het gebruik van kaarten door de huidige toeristen-kaartgebruikers, maar ook om uit te zoeken hoe de wat dit betreft achtergebleven groepen geihteresseerd kunnen raken in toeristen kaarten De toerist als informatie-ontvanger Voor de toeristen funetioneert de toeristenkaart opti- maal wanneer zij het antwoord geeft op de vragen: waarheen, wat en waar. Toeristen zijn informatie- ontvangers, die een breed scala van aktiviteiten en mogelijkheden ter beschikking staan. Een enorme hoeveelheid informatiemateriaal, zoals reisgidsen, folders, reisprogramma's, evenementenlijsten moet hen helpen bij het maken van een keuze uit die moge lijkheden. De toerist kan daarbij de kaart als hulpmiddel hante ren, wanneer hem reeds door middel van andere informatiebronnen (reisgidsen, folders) het doel van zijn reis bekend is. De kaart moet echter ook als zelfstandige informatiebron voor de toerist kunnen funetioneren. Wil de toerist werkelijk nut hebben van een kaart, dan moeten de belangrijkste gegevens uit de informatiebronnen waarover hij kan beschikken op de kaart duidelijk en overzichtelijk staan aangegeven. De gegevens uit het documentatiemateriaal dat de toerist ter beschikking staat, zijn in een aantal cate- gorieen in te delen, zoals: De hoofdgroep verkeer, in te delen in autowegen, spoorlijnen, autoveren, autobootdiensten, rond- vaarten, vliegvelden, rijwiel- en bromfietspaden, openbaar Streek- en stadsvervoer, ruiterpaden en wandelpaden. Bij de kartering hiervan dient men naar volledigheid te streven, wat nog te vaak niet gebeurt. Toeristische spoorlijnen staan bijv. op geen enkele kaart aangegeven, terwijl er elk jaar honderdduizen- den mensen gebruik van maken. Volgende groepen zijn de culturele bouwwerken, de Strand-, bos-, hei-, duin- en natuurgebieden, en als Vierde de verblijfsrekreatieve voorzieningen, waaronder de verschillende logiesmogelijkheden Val ien. Verder zijn er nog de attractiepunten, de sociaal- culturele voorzieningen en de sport- en spelvoorzie- ningen. Besluiten we met de groep folklore, en de speciale groep rekreatie op het water. Het meest essentiele bij de informatieverstrekking voor de toeristen is het aanduiden van de toegankelijk- heid, de openingstijden, de toegangsvoorwaarden en de plaats waar de ingangen of toegangen liggen. Rui terpaden moet men bijv. alleen opnemen als er ook maneges in de buurt zijn, waar men paarden kan huren. In principe dient men verder alleen de Objekten op te nemen die toegankelijk zijn. De interesse van de toe rist gaat hierbij ook uit naar de aangebrachte rekrea- tievoorzieningen in de terreinen, een gegeven dat voor de natuurliefhebber juist van minder belang is. Voor al deze categorieen verschaffen de VW's de toeristen een enorme hoeveelheid informatie. Wil nu de toerist de kaart goed kunnen gebruiken, dan zal een belangrijk deel van deze informatie op de kaart aan gegeven moeten zijn. Bij het verwerken van de gege vens op de kaart zal er zeker verlies van informatie optreden. Boven alles moet echter staan dat de toe risten de informatie duidelijk leesbaar op de kaart kunnen terugvinden. De legenda, de kaart en de geschreven tekst zijn, voor een goed kaartgebruik door de toerist, onver- brekelijk met elkaar verbonden. Het aangeven van de KT 1975.1.2 9

Kartografisch Tijdschrift | 1975 | | pagina 11