toeristische informatie op de kaart moet hoofddoel zijn. Andere gegevens, zoals topografische namen, kleine wegen, en soms orienteringspunten die niet ter zake doen, leiden de aandacht af. De toeri stenkaart als commun icatie- medium De functionaliteit van toeristenkaarten Als communicatiemedium blijkt de toeri stenkaart in de huidige opzet slechts toegankelijk te zijn voor en afgestemd op een bevolkingsgroep, die men als ge- interesseerde leken kan betitelen. Een bevolkings groep die men op grond van ontwikkeling in Staat mag achten een kaart optimaal te gebruiken. Hoe echter de grote massa tegen de toeristenkaart aanziet, deze gebruikt en beoordeelt, blijft voorlopig een open vraag. In deze beschouwing over de functionaliteit van de toeristenkaart is mede uitgegaan van een onderzoek onder eerstejaars Studenten aan het NWIT en onder cursisten van de stichting vakopleiding VW-informa- trices. Jonge mensen, die wij wellicht niet als de doorsnee-kaartgebruikers mögen zien vanwege hun opleiding, maar die toch een indikatie geven voor de wensen, behoeften en Verlangens op dit gebied. Resul- taat van dit onderzoek is een oordeel over de inhoud, presentatie en leesbaarheid van toeristenkaarten. Formaat en hanteerbaarheid van de kaart Voor het snel hanteren en voor het gebruik bij minder goede weersomstandigheden zoals harde wind, komt de toerist het beste uit de weg wanneer het formaat in opengeslagen toestand niet al te groot is. Het vouwsysteem moet daarbij niet al te ingewikkeld zijn. Wanneer men een kleinschalige kaart van Neder- land toch op een groter formaat wil laten verschijnen, dan is een systeem van gedeeltelijk uitklapbare kaart - bladen te prefereren (systeem Falk). De legenda en de tekst Op de kaart behoren uitgavejaar en de schaal van de kaart vermeld te staan. Het wordt ten zeerste op prijs gesteld wanneer de kartografen van de verschil- lende instituten samen met de toeristenindustrie zou- den komen tot: a) vaste afspraken over het gebruik van kaarttekens; b) een grotere uniformiteit in het gebruik maken van die kaarttekens. Vage verklaringen voor kaarttekens en -Signaturen, zoals bezienswaardigheden, alleenstaand huis, zand, moeten vermeden worden. Een overzichtelijke opzet van de legenda door een indeling of classificatie van onderwerpen werkt verhelderend. Immers, het op- zoeken van toeristische gegevens wordt erdoor ver- eenvoudigd. Meer aandacht moet ge schonken worden aan de relatie legenda-kaart-tekst. Het mag niet voorkomen dat bepaalde kleuren en schriftsoorten niet verklaard worden in de legenda. Een tekst naast of op de achter- kant van de kaart behoort met het geheel van de kaart geihtegreerd te zijn. Het gebruik van namen die de kaartgebruikers niet kunnen thuisbrengen, wordt als zinloos ervaren. Bespreking van enkele toeristenkaarten a) Toeristenatlas van Nederland. Schaal 1 350.000. Falkplan CIB De hanteerbaarheid en het formaat van de kaart er- vaart men in het gebruik als gemakkelijk. Men kan delen van de kaart handig uitklappen. De vakken voor het opzoeken van plaatsnamen zijn klein gehouden, wat bij het gebruik voordelen biedt. Een groot nadeel is het ontbreken van een toeristisch register. De voor de kaartsymbolen gebruikte kleuren zijn te flets; de puntsymbolen zijn te klein weergegeven en komen onduidelijk over. De indeling en het gebruik van de grijze lijnsymbolen schept op de kaart een vaag beeld en werkt bovendien verwarrend. Zowel voor de automobilist als de fietser is de indeling van hoofdverkeerswegen niet functioneel. De gebruikte blauwe kleuren bij de afstandsaanduiding zijn onduide lijk. Diverse kaarttekens die op de kaart voorkomen, staan niet in de legenda vermeld: bijvoorbeeld de voorstelling van Steden en dorpen, de onderbroken rode lijnen, de waterlopen en de beschrifting. Vaag is het gebruik van het woord "openbaar landgoed". Op de kaart blijkt men daar meerdere begrippen onder te laten samen vallen: kasteien met tuin en parken, boswachterijen, natuur- reservaten, rekreatiecentra en sprookjesparken. Welke betekenis gehecht moet worden aan de niet on- derstreepte cursieve beschrifting wordt aan de kaart - gebruiker overgelaten. De kaart komt de gebruiker voor als overvol. Op deze schaal heeft men veel te veel gegevens afgebeeld, die vaak voor de toeristen niet eens ter zake doen. De ligging van de toeristische en rekreatieve bestemmin- gen zijn niet nauwkeurig aangegeven. De figuratieve Symbolen van de kampeerplaatsen op de kaart schep- pen a) in kleur verwarring, b) zijn onduidelijk aange geven en c) geven weinig verschil aan in outillage. Bovendien vraagt de kaartgebruiker zieh af welke maatstaf is gehanteerd; lang niet alle kampeerplaatsen staan aangegeven. De op de achterzijde van de kaart gedrukte tekst heeft geen functionele relatie met de op de kaart geboden informatie. Zonder te wijzen op onder meer de tekort- komingen voor de toeristen wordt in het voorwoord beloofd de druk bezochte plaatsen en de rüstige, mooie plekjes aan te geven. Zowel in de legenda als op de kaart is daar niets van terecht gekomen. b) ANWB toeristenkaarten. Schaal 1 100.000 Door het grote formaat verliest de toerist op de kaart in opengeslagen toestand het overzicht. Het gebruik van dit formaat komt als zodanig over. Het onbenut laten van de achterkant ervaart men als een negatief punt. De vakken waarover in het plaatsnamenregister aan- wijzingen gegeven worden, zijn te groot. Het gemis aan een toeristisch register doet zieh ook ten aanzien van deze kaart gevoelen. Voor de gekozen schaal zijn de rekreatieve en toeris tische Symbolen absoluut te klein. Verwarrend is het gebruik in de legenda van de opmerking "verschillende tekens aangebracht in zoverre deze voor de orientering van belang zijn en de plaatsruimte het toelaat". 10 KT 1975.1.2

Kartografisch Tijdschrift | 1975 | | pagina 12