Nieuwe ontwikkelingen in de toeristische kartografie F.J.Ormeling van de kaart beoordeelt. Hierbij zijn autokaarten met toeristische bijzonderheden en ook stadsplattegronden buiten beschouwing gebleven, daar ze geen specifiek toeristische funktie hebben. Evenmin zijn de commer- ciele en reprotechnische aspekten ter sprake gebracht. Willen de kartografische instituten de kaartgebruiker een degelijker produkt voorzetten, dan zal er de kö rnende jaren hard gewerkt moeten worden aan een totaal andere aanpak van de toeristenkaart. Informatie over het benutten van de vrije tijd is er genoeg. Maar in het kaartmateriaal komt die bestaande informatie nog onvoldoende tot uitdrukking. Bovendien zal men tot duidelijker en beter leesbare kaarten moeten kö rnen. Uniformiteit is eön der eerste wensen van de kaart gebruiker. Omop dit gebied tot resultaten te komen is meer samenwerking tussen de diverse kartogra fische instituten nodig. De toeristenwereld kan even- eens een steentje bijdragen. Uit hün midden dient een Projekt- of werkgroep te worden geformeerd die zieh bezig houdt met de toeristische en rekreatieve aspek ten van de kaart. Pas door een intensieve samenwerking tussen de kartografische instituten en een dergelijke projekt- groep uit de toeristenindustrie is een bevredigend produkt op de markt te brengen, waar de toeristische kaartgebruiker verlangend naar uitziet. Noot DRS.W.FRAN^OIS, Docent Rekreatiegeografie aan het Nederlands Wetenschappelijk Instituut voor Toerisme en Rekreatie (NWIT) te Breda. Summary W. FRANCOIS, TOURIST MAPS: SOURCES OF INFORMATION AND MEDIA FOR COMMUNICATION After a review of the evolution of tourist maps from topographic maps the author suggests that tourist maps have still not detached themselves sufficiently from the latter. Too much irrelevant topographic Information clouds our tourist maps and prevents the presentation of more functional Information. Tourist maps should answer questions on the availability and location of different types of recreational facilities. They should at least portray and illustrate a part of the great amount of tourist information published in travel guides, folders etc. The essential aspect of informing tourists is giving details on accessability: i.e. opening hours, admission conditions and entrance locations. One should, for instance, only portray those riding schools on large scale tourist maps where horses are available for hire to tourists. The second part of the paper is devoted to an examination of tourist maps as media for communication. A number of tourist maps were examined and evaluated by some 200 future tourist board employees on issues such as an indication of Publishing date, readability $nd clarity, availability of indexes of place names and recreational facilities. A general lack of Standardisation of tourist map Symbols was detected, as was a lack of Integration between the accompanying text and the map itself. In 1e id in g Sedert een jaar of vijf is er sprake van een nieuwe benadering van de kartografie. Eerst manifesteerde zieh dat alleen in de theorie, maar langzamerhand gaat het ook doorwerken in het produkt van de karto- graaf: de kaart. Deze nieuwe benadering bestaat uit het zien van de kartografie als een deel van de kom- munikatiewetenschappen. Dat betekent in de praktijk dat we in versterkte mate bezig zijn na te gaan of de kaartgebruiker wel uit de kaart afleest wat we erop aangeven en zo niet, dat we dan methoden van weer- gave trachten te vinden die wel effektief zijn. Voor de meeste kartografen is dit een bekend geluid. Het is hierboven echter met nadruk gesteld, omdat men de meeste van de hieronder te noemen nieuwe ontwikkelingen op het gebied van de toeristenkartogra- fie kan beschouwen als gevolgen van de nieuwe kom- munikaciebenadering. In april 1974 belegde de International Cartographic Association (ICA) in Madrid zijn 7e technische confe- rentie. De toeristenkartografie vormde hier een van de hoofdthema's. Het is de bedoeling van dit artikel te informeren over de nieuwe ontwikkelingen in dit deelgebied van de kartografie, die bleken uit de in Madrid gehouden lezingen en het daar geexposeerde kaartmateriaal. Standaardisering van kaartsymbolen Behalve met betrekking tot weerkaarten is er nog nauwelijks sprake van internationaal geldende kaart symbolen. Reden genoeg om deze standaardisering ook voor andere kaarttypes te stimuleren, mits men 12 KT 1975.1.2

Kartografisch Tijdschrift | 1975 | | pagina 14